Zamanı değerlendirmenin önemini
15 Ara, 2018 6:23 tarihinde eklendi

Zamanı değerlendirmenin önemini

Zamanı değerlendirmenin önemini

Zamanı değerlendirmenin önemi

Zamanı değerlendirmenin önemini hepimiz biliriz. Geçen zaman geri gelmez. Doğru, peki ama uygulamada ne kadar iyisin? Eğer başarıyı hala yakalayamadıysan ne yazık ki yeteri kadar önem vermiyor, biliyor ama uygulamıyorsun demektir.

Öğrenciler, öğretmenler, iş hayatındakiler yani herkes zamanın yetmediğinden şikâyetçi.

Peki, biz zamanımızı nasıl değerlendiriyoruz? Ya da zamanı nasıl değerlendirmeliyiz?

Bu soruların yanıtı ile ilgili birçok seminer, kitaplar, deneyimler videolar ve yöntemler var. Bunlardan faydalanmanız gerekiyor. Okuyun, izleyin ve en önemlisi uygulayın..

Öncelikle hepinizin günlük bir planının olması gerekiyor. Sizi hedefinize ulaştıracak ve tıpkı “yapılacaklar listesi” gibi “yapılanlar listesi” hazırlamakla başlayın.

Bunu bir başkası yapmayacak, gelecek için kendi planımızı kendimiz hazırlamalıyız ama bundan daha fazlasını da yapabiliriz. Gün sonunda ben bugün ne yaptım sorusunu kendimize sormalıyız. Bu soruya verdiğiniz cevaba göre bir sonraki gün daha hazırlıklı olacaksınız. Çünkü günlük planınızda aksaklık yaşıyorsanız bu problemin nedenlerini görerek ve çözüm yollarını bulma fırsatınız olacak.

Aniden gelen Whatsapp bildirimi sonrasında planlarınız alt üst mü oldu ya da arkadaşlarınızla fazla mı muhabbet ettiniz? Ya da bilmediğiniz, gözden kaçan nedenler mi var? Öyleyse bir günlük tutun ve tüm bunları günlüğünüze yazın. Gözden kaçırdıklarınız bir bir ortaya çıksın.

Hedeflerimizin ve ufkumuzun genişliğini planlarımız ya da konuşmalarımız göstermez. Yaptıklarımız gösterir. Yani biz TIP fakültesini hedefleriz ama bunu konuştuklarınız değil yaptıklarınız sonuçlandırır.

Kendinize şu soruları sorduğunuzda aldığınız cevaplar gerçeklerdir.

Geçtiğimiz hafta tıpı kazanmak için çalıştım mı?

Geçen ay yaptıklarımla hedefim olan mühendisliğe ulaşabilecek miyim?

Geriye dönüp bakmak ve analiz yapmak oldukça önemli.

Geçen günlerimize bakıp, yapabildikleriniz ve yapamadıklarınızı gördünüz, problemlerinizi belirlediniz, bundan sonrası çözüm aşamasıdır.

Örneğin; YouTube’da videodan videoya gezip durmuş, dalıp gitmişseniz bir sonraki hafta plan yaparken kopma yaşadığınız o anlara dikkat ediniz. Geçen hafta yaptığınız hatayı gelecek hafta yapmamalısınız. Bu konuda ailenizden de destek alabilirsiniz. TV başında dalıp gidiyorsanız anne babanız sizi uyarabilir, onları tembihleyin.

Her haftanız bir önceki haftadan daha iyi olmalı. Gün geçtikçe üzerine koyarak ilerlemeniz gerekir. Bunu sağlamak için bahsettiğim bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Kısaca plan yap, planı uyguladıktan sonra geriye dön analizini yap, kopma noktalarını belirle ve gelecek hafta aynı hataları yapma.

Umarım bu makale faydalı olur, anlattıklarımızı uygular ve zamanı geleceğiniz için en verimli şekilde geçirirsiniz.

avatar
4 Yapılan Yorumlar
2 Yorumlara Yanıtlar
2 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
5 Yorum yazarları
beritanyildizserpilsayinFATİH YETİMSeraptuba Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
beritanyildiz
Üye
beritanyildiz

Zaman herkes önemlidir çünkü zamanı değerlendirmedikçe beyin yaşlanır. Beden yaşlanır insan yaşlanınca bir şeyler yapmaya çalışır fakat artık geç olur. O yüzden geçken zamanın değerini bilmek gerek

serpilsayin
Üye
serpilsayin

Zaman her zaman bize değerli olduğunu zaman geçtikten sonra öğretiyor malesef

Serap
Ziyaretçi
Serap

Zaman değerlidir fakat her zaman değerini malesef bilemiyoruz

MAVİ DERGİ
Yönetici

Her zaman zamanın değerini bilmeniz dileğiyle 🙂

tuba
Üye

zaman su gibi akarken zamanın değerini de su kadar bilmek gerekir diye düşünüyorum

serpilsayin
Üye
serpilsayin

güzel bir yorum olmuş 🙂