Yemek yapmak ve Yemek yeme hakkında
19 Ara, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Yemek yapmak ve Yemek yeme hakkında

Yemek yapmak ve Yemek yeme hakkında

Yemek günümüzde ihtiyaç gidermek yerine daha çok hobi haline getirilmiş bir alışkanlık. Bu yüzden de günümüzde mide rahatsızlıkları, obezite gibi hastalıklar çok yaygın olarak görülmekte. Bunun yanı sıra insanlar özellikle ev hanımları günü içerisinde en çok saatini yemek yapmakla harcıyorlar. Çünkü yemekler hayatta kalmak için bir mecburiyet değilde daha çok zevk almak damakta tat bırakmak için yenilen yiyecekler olarak görülüyor. Ve hem fazla yenilen yemeğin bize Kilo, hastalık, boşa harcanan zaman olarak bize geri dönmekte, ama az ve kararında yemek yemek hem sağlık hem daha kaliteli harcanan zaman hemde aile bütçesin de %15’lik gibi bir tasarruf elde etmek gibi bir şansınız var.

Yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz
Yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz

Yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz

Yemek yemenin hayatımız da çok önemli bir yeri var. Tabi ki yemek yemenin adabı ve bazı kurulları var. Yemeği adabına göre usulüne uygun yersek özellikle sağlık açısından çok şey kazanmış olacağız. Yemek yerken yapmanız gereken en önemli birinci madde;

  1.  Yemek yerken çok çiğnemeliyiz Bu yediklerimizi daha kolay sindirmeye yardımcı olur ve hazımsızlık gibi problemleri ortadan kaldırır. Lokmalarımızı ağzımıza göre almalıyız.
  2. Tıka basa doymamak. açlığımızı giderecek kadar yemeliyiz. Mide ağrıyıncaya kadar değil.
  3. Yemek yedikten sonra en az 4 – 5 saat tekrar yiyecek bir şey yememeliyiz. Mideye, bedene en büyük eziyet yemek üstüne yemek yemektir.
  4. Su içmekte çok önemlidir. Şu içerken bardağı tek solukta kafaya dikmemeliyiz. Yudum yudum, arada nefes alarak içmeliyiz.
  5. . Yemeği çok sıcak ve çok soğukken yememeliyiz.
  6. Dişlerimizi fırçalamayı asla ihmal etmemeliyiz yemek yemek ağızdan geçer. bu yüzden Dişlerimizi düzenli olarak günde 2 defa fırçalamayı unutmayalım.
Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenlerYemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  1.  Yemek yaparken hijyenik bir ortamda yapmalıyız. Özellikle yemeğe girecek malzemelerin hijyenik çok özen göstermeliyiz sebzeleri özenli yıkamalıyız sirkeli suda bekletmek sebzeleri mikroplarından arındırmak için iyi bir yöntem.
  2. . Yemek yaparken yemeğin yağını ve tuzunu az tutmalıyız.
  3. Yemeği pişirmek çok önemlidir yemeği mümkün olduğunca suda haşlayarak veya buharda pişirmeliyiz. Kızartma, közleme gibi pişirme tekniklerinden uzak durmalıyız.

Yemek yaparken ve yemek yerken yapmanız gereken şeyleri kısaca anlattık. Tabi ki yemek yapmak ve yemek yemek sağlık açısından çok önemli olduğu için bunlara dikkat etmeniz gerek. Eğer bunlara dikkat etmezseniz daha sonra büyük hastalıkları neden olabilir.

 

Sağlıkla kalın her zaman 🙂

yemek hakkında sözler
Yemek hakkında sözler
avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
sudeaydemiraylinkarakus Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sudeaydemir
Üye
sudeaydemir

yemek yapmak sanattır fakat fazla yemek yapmak zarardır

aylinkarakus
Üye
aylinkarakus

Gerçektende yemek yeme hakkında bizim millet çok çok düşkün. Yani sanki yemek olmazsa olmaz gibi bir şey malesef bizim millete