Yaratıcı düşünme
23 Nis, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Yaratıcı düşünme

Yaratıcı düşünme

Düşünme, insanı diğer varlıklardan ayıran beyin işlevidir. İnsan karşılaştığı durumlarda düşünerek o durum hakkında yorum yapabilir. Ne yapacağını ne yapmayacağını düşünür. Ayrıca insanların toplum halinde yaşamasını ve gelişimini sağlayan beynin işlevi diyebiliriz. Eğer düşünme olmasa insanların daha hayvanlardan farklı olmayacağı gerçeğini unutmamalıyız.

Peki yaratıcı düşünme nedir? Yada herkes düşündüğüne göre yaratıcı düşünme nedir? Herkes yaratıcı düşünemez mi?

Yaratıcı düşünme; Aslında yaratıcı kelimesinden anlam verebiliriz. Her hangi bir durumda denenmemiş veya herkesin denediğini değilde yeni bir düşünce ile sorunu çözmektir. Ya da o düşünceye yenilikçi bir bakış sergileyendir.
Yaratıcı düşünen birey bir çok toplumda daha önceleri dışlanmıştır. Çünkü yaratıcı düşünen kişiler toplumda kalıplaşmış düşüncelere karşı çıkma ve yeni fikirler sunduğunda toplum bunu kabul etmeyecektir.

Yaratıcı düşünme sorun çözme süreçleri

♥ Hazırlık süreci: Sorun hakkında ön bilgi toplamak ve sorunu tam kavrayıp o sorun hakkında girişimlerde bulunmak.

Kuluçka süreci: Sorun belirlenip kavradıktan sonra sorunu derinlemesine faklı bakış açılarıyla ele alır.

 Aydınlanma süreci: Sorun hakkında sezgisel farklı çözümler bularak sıçrayış yapılabilir.

♥ Doğrulama evresi: Bulunan çözümün deneme aşamasıdır. Çözüm denenir işe yarayıp yaramadığı gözlemlenir.

Gestalt kuramcısı Wertheimer, Sorun çözme ile alakalı iki zıt yöntem sunmuştur.

A tipi düşünme

Bu yönteme göre birey sorunun çözümünü tek başına bulur diğer bireylerin deneyimlerinden yararlanmaz. Sorunun kaynağına neden olan en temel faktöre odaklanır. Sorunla ilgili kullandığı bilişsel süreçlerde önceleri hiç denenmemiş bir çözüm bulur. Sorunun çözümü ile ilgili ulaşılmış bilgi uzun süre bireyde kalır ve başka sorunların çözümü içinde kullanabilir.

B tipi düşünme

Birey sorun çözümlerinde yeni veya farklı bir şey denemez. Daha önce kavrayarak değilde sadece ezberlediği çözümleri, sorunun çözümünde ezbere  dayalı uygulamaya çalışır. Ulaşılan çözümleri genelde kalıcılığı yok denecek kadar azdır.

Wertheimer’in yaratıcı düşünme ile ilgili bir çok örneği vardır. Wertheimer, deneklerine bir dikdörtgenin alan hesaplamasını gösterir. Sonra paralel kenar biçiminde birer kağıt ve onlardan bu kağıdın alanını hesaplamasını istemiştir. Bazı denekler önceden öğretilen dikdörtgen alanı hesaplamayı denemiştir. Bazı denekler ise bunların formülü verilmese çözülemeyeceğini söylemiş başarısız olmuşlardır. Ama bazı denekler ise farklı yollar deneyerek çözüme ulaşmıştır fakat sadece bir kaç denek bunu yapabilmiştir.

Sonuç

Yaratıcı düşünme genel anlamda çok yaygın bir düşünme tekniği değildir. Nedeni ise zeka ile düşünme arasındaki bağlantıyı düşündüğümüzde zeka işe paralel olarak ilerleme kaydeden durumdur. Bu yüzden herkes yaratıcı düşünmeyebilir. Zaten herkesin yaratıcı düşünebilmesi neredeyse imkansızdır. Fakat geliştirilebilir bunun içinde bir çok yöntem mevcuttur. Mesela kitap okumak bir çok yönden olumlu olduğu gibi düşünmede de size katkı sağlayacaktır. Hayatınızda her zaman farklı düşünmek için her zaman fark yaratacak şeyler yapmanız gerek.

 

 

avatar
5 Yapılan Yorumlar
2 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
6 Yorum yazarları
AYLİN AYVERDİmustafa dağdelenmelike bayarSANEM YILDIZfatih yetim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Yaratıcı düşünme evreleri başarılı bir şekilde anlatılmış teşekkürler

mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

Yaratıcı düşünme bence herkeste bulunmayan bir şey bu yüzden yaratıcı düşünen kişi her zaman önde olmaya devam edecektir

melike bayar
Üye
melike bayar

Bence her zaman yaratıcı düşünen kişiler daha çok engellenmiş veya engellenmekten çok onlar hep bir dışlanmış kesim

SANEM YILDIZ
Üye
SANEM YILDIZ

Yaratıcı düşünmek için ne yapılabilir?

MELİKE ÇELİK
Üye
MELİKE ÇELİK

Testiniz baya başarılı olmuş teşekkür ederim. Ayrıca yaratıcı düşünme gerekir her zaman aynı düşünen kişiler yüzünden gelişimde sağlayamıyoruz malesef.