Venezuela – Ekonomik krizde venezuela – Venezuela hakkında
6 Haz, 2018 13:32 tarihinde eklendi

Venezuela – Ekonomik krizde venezuela – Venezuela hakkında

Venezuela – Ekonomik krizde venezuela – Venezuela hakkında

Venezuela

Venezuela Hakkında Temel Bilgiler: Resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’dir. Bir Güney Amerika ülkesidir. Karayip Denizi’nin  güneyinde, Brezilya’nın kuzeyinde Kolombiya’nın doğusunda konumlanmaktadır. Ülke İspanyol kolonicilerinin yerleştikleri ilk bölgelerden biridir. Venezuela halkı kolonicilere karşı uzun süren bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Ancak ülke , 1522 yılından 1821 yılına kadar İspanyol yönetiminde kalmıştır. Ünlü komutan Simon Bolivar  önderliğinde Venezuela , Ekvador, Kolombiya,Peru ve Panama, Büyük Kolombiya adıyla bağımsızlığını kazanmıştır.

Tam bağımsızlığını 1830 yılında kazanan Venezuela, o günden bugüne birçok siyasi krizle karşılaşmıştır. Askeri darbeler, ekonomik krizler, otokrasiler, ve isyan ülkenin kaderi haline gelmiştir. Bunun yanında ülke bunun yanında ülke dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahiptir.

Bu durum Venezuela’yı ekonomik ve politik anlamda bulunduğu coğrafyada önemli bir aktör konumuna getirmektedir.

Venezuela’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Venezuela idari yapılanmada ABD modelini uygulamıştır. Başkenti caracas olan ülke, bölgede 23 eyalet ve başkent bölgesine ayrılmıştır.

1527 yılında İspanyol sömürgeci Diego de Losada tarafından kurulan  Karakas, 2013 verilerine göre 5.298,364’luk nüfusuyla bölgenin en önemli metropolüdür. Karakas’ın yanı sıra aynı ismi taşıyan gölüyle meşhur, ülkenin en büyük ikinci şehir Maracaibo; sanayi kuruluşlarının ve fabrikaların bulunduğu üçüncü büyük şehir Valencia; ülkenin en eski şehirlerinden olan ve günümüzde tarımsal faaliyetlere ev sahipliği yapan Barquisimeto önemli şehirler arasında sayılabilir.

Venezuela Nerededir ?

Venezuela, 916,445 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Güney Amrika kıtasının batısındaki Kolombiya ile birlikte kuzeyinde bulunmaktadır. Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan Venezuela yaklaşık 2.800 km kıyı şeridine sahiptir. batısında Kolombiya, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya bulunan bu ülkenin kuzey kıyısındaki açıkta Trinidad ve Tobago, Grenada, Hollanda Antilleri ve Aruba bulunmaktadır.

Venezuela’da Din ve İnanç

Venezuela halkı Güney Amerika kıtasının çoğunlunda olduğu gibi Roman Katolik Kilisesi’ne mensuptur. Halkın %17′ si Protestan’dır. Ayrıca göçmen nüfusun varlığıyla yüzde 3 oranında Müslüman, Yahudi, Budist halk mevcuttur. Halkın yüzde 9’luk kesimi ise ateistler, agnostikler ve yerel inançlara mensup kişiler oluşturur.

Venezuela Ekonomisi

Venezuela’da petrol dışında ağır endüstri ürünleri de üretilmekte ihraç edilmektedir. Çelik, aliminyum ve çimento bunlardan başlıcalarıdır. Ayrıca otomobil ve elektronik ürünleri de ülkenin önemli ihracat kolları arasındadır. Ülke birçok kez kıtlık ve kesintilerle karşı karşıya kalmıştır. Süt,et,tavuk,pirinç,temizlik ürünleri gibi temel ihtiyaçların karşılanamadığı zamanlar yaşanmıştır. Kıtlık ve enerji kesintileri de yaşanan Venezuela’da Nisan 2016 itibariyle çalışma günler pazartesi-salı olarak ikiye indirilmiştir.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
fatih yetim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
MAVİ DERGİ
Yönetici

Onur barlasa teşekkür eder yazılarının devamını bekleriz