uzantı incelemesi

fatih yetim

Uzantı incelemesi

Bu başlık yeni blog veya site açacak kişiler için önemli bir incelemedir.

Yeni bir domain alacaksınız uzantı seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken seo açısından önemli değilse de sitenin değeri için önemlidir. Sitenin değerini belirleyen nedir diye sorsanız sitenizin kişiler açısından değeridir. Yani sitenize giren kişilerin gördüğü şeydir.

Com uzantısı

Neden önemlidir diye düşünürseniz sizde anlayacaksınız. Örneğin (facebook.com) veya (google.com) her zaman bir domain yazarken aklımıza gelen ilk şey .com uzantısıdır. Çünkü tüm büyük sitelerin uzantısı .com yani kısacası com uzantısının hatırlanabilirliği daha yüksek.

İncelememizde seçeceğiniz uzantının %100 ilk olarak .com olması gerekmesinin nedeni yukarıda bahsettiğim büyük sitelerin öyle olması.

Net uzantısı

Com yoksa ikinci tercihiniz olması gereken uzantıdır. Benim uzantımın net olmasının nedeni com uzantısının satışının çok yüksek olması. Bu yüzden .com alamadım.
Bu yüzden incelemede %90 alabilirsiniz dedim.

Org uzantısı

Bu uzantı sağlık açısından bir site açacaksanız %100 tercih edilebilir. Fakat normalde .com veya net alınmışsa bunu tercih etmemelisiniz.

Blog uzantısı

Eğer blog açacaksanız bu uzantıyı yine kulanmamanızı tavsiye ederim. Çok zor durumda kalırsanız ve seçtiğiniz domain adresinde çoğu şey kalmamışsa belki seçebilirsiniz. Ama yinede tavsiye etmem çünkü kimse .blog uzantısını bilmez.

Tv uzantısı

Eğer tv açacaksanız bile com varsa önce com alın. Çok büyük tv sitelerine bakın hepsinde .com vardır. Ama kesinlikle .tv adreside tabi ki onlar almış ve .coma yönlendirmişlerdir.

Xyz uzantısı

Bu uzantı hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek istedim bu yüzden ayrı bir başlıkta anlattım. Okumanızı tavsiye ederim. ( xyz uzantısı )

com.tr gibi uzantılar

Eğer seçtiğiniz domain adresinde com uzantısı daha önce alınmış ise asla com.tr adresini bir ek tercih olarak düşünmeyin. Hatta almayın ama istisnalar hariç. Örnek siz sitenizin (siteniz.com.tr) olmasını istiyorsunuz. Diyelim ki (siteniz.com) adreside boşta iki uzantıyıda kesinlikle alın. Bu şekilde (siteniz.com) alabilecek kimse olmaz ve zaten com aldığınız için sitenize ayrıca onu yönlendirirsiniz.

Sonuna kadar okuduğunuz için Mavi Dergi teşekkür eder.
Aklınızda kalan sorular varsa yorum yapabilirsiniz. Özel olarak sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim sayfamızdan yazabilirsiniz.

18 yorum

  zehir 29 Kasım, 2017

  Faydalı makale için teşekkür ederim.

  omeri mansur 29 Kasım, 2017

  Gerçekten güzel bilgiler, teşekkür ederim. com ve net uzantılılar daha çok öneme sahiptir.

  Mustafa 28 Kasım, 2017

  Web projeniz için doğru alan adının seçilmesi oldukça önemlidir. İnsanlar arasında hatırlanması kolay, yazılışı kolay ve size özel bir alan adı seçmek gerekir.

  27 Kasım, 2017

  aynen bende .xyz uzantısı aldım. pişman oldum

  27 Kasım, 2017

  eğer öyle bir şansınız varsa .com .net .com.tr .net.tr bu dört domaini alırsanız ve hepsini kendi sitenize yönledirirseniz tabiki süper bir şekilde domaininiz hem korunmuş olur hemde profesyonelce yükselirsiniz daha sonra sizin domain adresinizin kopyası durumunda olan bir site oluşmaz.
  diğer uzantıları pek almayın. mesela .mobi .xyz .org .gov gibi şeyleri almayı düşünmeyin.

  Farmasi üye ol 27 Kasım, 2017

  Bu uzantilar googlede cikmasi cok zor oluyor arkadaşlar ben aldım pişman oldum siz alıpta pişman olmayın haberiniz olsun

  Ballı Soprano 27 Kasım, 2017

  Peki bir domainin bütün uzantılarını alma olayına ne diyorsunuz? Başkaları almasın diye alınanlar yani.

  ahmet 25 Kasım, 2017

  en güzeli com dur tabiki diğerleri önemli ama genel olarak dünyanın kabul etiği bir gerçektir tabiki.

  Ömer DOĞAN 24 Kasım, 2017

  Domain uzantıları ve bunların google sıralamasında ki ve site için etkileri ile iligili yazını gerçekten güzel faydalı olmuş, bir daha ki domain seçimimde mutlaka bu yazılanları dikkate alacağım teşekkürler.

  Kahve Dünyası 24 Kasım, 2017

  Güzel içerik…

  23 Kasım, 2017

  peki öyle olsun .net olmaz mı yani 🙂

  UK 23 Kasım, 2017

  com hariç gerisi yalan

  23 Kasım, 2017

  en güzelli aslında ikisi fakat bazen diğer uzantıları deneyebilirler.

  ankara inşaat temizliği 23 Kasım, 2017

  Com ve net herkes tarafından bilinen ve yaygın kullanılır

  akinci3 23 Kasım, 2017

  Yazı kısa ama öz olmuş. xyz yi de okuyalım bakalım o konudaki görüşler neler.

  Mehmet 22 Kasım, 2017

  Güzel içerik elinize sağlık

  mehmet nur can 22 Kasım, 2017

  en mantıklısı com ve net tir

Yorum yazın

BENZER YAZILAR