Kapat

uzantı incelemesi

Anasayfa
İnternet uzantı incelemesi
uzantı incelemesi
30% Ortalama Puan

Uzantılar İncelenmesi

Blog veya site açacaksanız en çok yüzdelik olarak tercih etmeniz gereken uzantıarı size tek tek hesapladık.

com
%100
net
%90
org
%0
blog
%20
xyz
%0
tv
%0
edu
%o

Uzantı incelemesi

Bu başlık yeni blog veya site açacak kişiler için önemli bir incelemedir.

Yeni bir domain alacaksınız uzantı seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken seo açısından önemli değilse de sitenin değeri için önemlidir. Sitenin değerini belirleyen nedir diye sorsanız sitenizin kişiler açısından değeridir. Yani sitenize giren kişilerin gördüğü şeydir.

Com uzantısı

Neden önemlidir diye düşünürseniz sizde anlayacaksınız. Örneğin (facebook.com) veya (google.com) her zaman bir domain yazarken aklımıza gelen ilk şey .com uzantısıdır. Çünkü tüm büyük sitelerin uzantısı .com yani kısacası com uzantısının hatırlanabilirliği daha yüksek.

İncelememizde seçeceğiniz uzantının %100 ilk olarak .com olması gerekmesinin nedeni yukarıda bahsettiğim büyük sitelerin öyle olması.

Net uzantısı

Com yoksa ikinci tercihiniz olması gereken uzantıdır. Benim uzantımın net olmasının nedeni com uzantısının satışının çok yüksek olması. Bu yüzden .com alamadım.
Bu yüzden incelemede %90 alabilirsiniz dedim.

Org uzantısı

Bu uzantı sağlık açısından bir site açacaksanız %100 tercih edilebilir. Fakat normalde .com veya net alınmışsa bunu tercih etmemelisiniz.

Blog uzantısı

Eğer blog açacaksanız bu uzantıyı yine kulanmamanızı tavsiye ederim. Çok zor durumda kalırsanız ve seçtiğiniz domain adresinde çoğu şey kalmamışsa belki seçebilirsiniz. Ama yinede tavsiye etmem çünkü kimse .blog uzantısını bilmez.

Tv uzantısı

Eğer tv açacaksanız bile com varsa önce com alın. Çok büyük tv sitelerine bakın hepsinde .com vardır. Ama kesinlikle .tv adreside tabi ki onlar almış ve .coma yönlendirmişlerdir.

Xyz uzantısı

Bu uzantı hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek istedim bu yüzden ayrı bir başlıkta anlattım. Okumanızı tavsiye ederim. ( xyz uzantısı )

com.tr gibi uzantılar

Eğer seçtiğiniz domain adresinde com uzantısı daha önce alınmış ise asla com.tr adresini bir ek tercih olarak düşünmeyin. Hatta almayın ama istisnalar hariç. Örnek siz sitenizin (siteniz.com.tr) olmasını istiyorsunuz. Diyelim ki (siteniz.com) adreside boşta iki uzantıyıda kesinlikle alın. Bu şekilde (siteniz.com) alabilecek kimse olmaz ve zaten com aldığınız için sitenize ayrıca onu yönlendirirsiniz.

Sonuna kadar okuduğunuz için Mavi Dergi teşekkür eder.
Aklınızda kalan sorular varsa yorum yapabilirsiniz. Özel olarak sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim sayfamızdan yazabilirsiniz.

“uzantı incelemesi” üzerine 18 yorum

 1. zehir says:
 2. omeri mansur says:
 3. Mustafa says:
 4. Fatih Yetim says:
 5. Fatih Yetim says:
 6. Farmasi üye ol says:
 7. Ballı Soprano says:
 8. ahmet says:
 9. Ömer DOĞAN says:
 10. Kahve Dünyası says:
 11. Fatih Yetim says:
 12. UK says:
 13. Fatih Yetim says:
 14. ankara inşaat temizliği says:
 15. akinci3 says:
 16. Mehmet says:
 17. mehmet nur can says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir