Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür ?
6 Kas, 2019 23:14 tarihinde eklendi

Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür ?

Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür ?

Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür ?

Modern hayatımızın hastalığı olan uykusuzluğu yenebilmek için geceleri yataklarınız koyun saymanıza, yatağın içinde dönüp durmanıza ve sihirli bir elin size dokunarak bu probleminizin çözülmesini beklemenizin bir anlamı olmayacaktır. Yapmanız gereken uykusuzluk problemi çözümü için yediğimiz yemeklere ve içtiğimiz içeceklere dikkat etmemizdir. Bu kadar basit bir çözüm yolu ile hem dengeli beslenmiş oluruz hem de uykusuzluk problemini aşmış oluruz.

Sizler için önerdiğimiz maddelere dikkat ediniz.

1 ) Akşam yemeklerinde hafif ve karbonhidrad içeren yemekler tüketin. Uykusuzluk problemi çözümü için karbonhidrad hızlı yakılan besinler olduğundan uyku vaktine kadar yakılacak ve uyku zamanı sizi rahatsız etmeyecektir. Ağır ve yağlı yiyecekleri çok tükettiğinizde uykunuz kaçacak ve gece boyunca koyun saymanıza sebep olacaktır.

2 ) Labaratuvar çalışmaları sonucu uyku getiren yiyecekler olarak tespit edilen; kiraz, taze mısır, hindi eti, muz, yasemin bitkisi gibi yiyecekler yenmeli, protein açısından zengin süt ve ayran gibi içecekler içilmelidir. Uyku getirici özelliği olan yoğurt bol bol yenmelidir.

Süt ve süt ürünleri tüketmek insanı rahatlatır ve uykusunu getirmekte etkili olur.

 

3 ) Rahat bir uyku uyumamızı sağlayan amino asitler seratonin ve melatonin üretimini yaparlar. Bu hormonlar vücudumuzu dinlendirici hormonlar olduğu için salgılanması durumunda bir vücut uyuşukluğu meydana gelecek ve uyuma moduna geçeceksiniz. Bu hormonların salgılanabilmesi içim, deniz ürünleri, soya fasulyesi, yumurta ve protein akımından zengin türevleri, mercimek, bezelye, nohut fındık gibi yiyecekler tüketilmelidir.Sinir sisteminin yatıştırılması içim vücuda kalsiyum alınması gerekir. Somon balığı, ıspanak, badem, marol, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi yiyecekler tüketilerek uykusuzluk problemi ortadan kaldırılabilir.

4 ) Uykusuzluğa neden olan kafein içerikli;hamburger, çikolata, tavuk yemekleri gibi yiyecekler yenmemeli, kafein barındıran içecekler olan; kola, kahve, çay, enerji içeceği, sıcak çikolata, nescafe gibi içecekler içilmemelidir.

Yatmadan önce yemek yemeyi kesin ve özellikle abur cuburdan uzak durmaya çalışın.

5 ) Geç saatlerde şekerli yiyecekler yenmesi kan şekerini yükseltip düşürecek ve acıkmanıza sebep olacaktır. Bu durumda uykunuz kaçacak ve uyuyamayacaksınız. Yine geç saatlerde tüketeceğiniz aşırı protein içerikli yiyecekler sindirim sisteminizin çalışmasına neden olacak ve uykunuzun kaçmasına neden olacaktır.

Uykusuzluk problemi çekmemek için beslenmenize dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Uykunuzu kaçıracak yiyeceklerden uzak durmanız,  uyku vaktinden en az 6 saat önce kafeinli yiyecekler ve içecekler yemelisiniz. Uyku getirici yiyecek ve içecekler yiyerek uyku problemini çözebilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Bildir