Üniversite tercihleri – Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı 2018
19 Tem, 2018 14:07 tarihinde eklendi

Üniversite tercihleri – Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı 2018

Üniversite tercihleri – Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı 2018

Üniversite tercihleri

Üniversite tercihleri bu yıl sistemin değişmesinden dolayı biraz daha öğrencilerin kafası karışmasına neden olmuştur. Bizde üniversite tercihleri konusunda size yardımcı olabilecek bir yazı yazma gerekliliği duyduk. Üniversite tercihlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda tercih yaparken nasıl yapmanız gerektiği konusuna değineceğiz.

Üniversite tercihi nasıl yapılmalı

Üniversite tercihi yaparken bu yıl taban ve tavan puanları dikkate almamak gerek. Çünkü taban ve taban puanları geçen yıllarda ki ygs-lys taban ve taban puanlarına göre belirlenmiş. Bu da şuan ki tyt ve ayt taban puanlarının belli olmamasından dolayı bu yıl yapacağınız üniversite tercihlerinde taban ve tavan başarı sıralamasını baz almanız gerekecektir.

Tercih yaparken tavan ve taban sırası

Bu konuda yapacağınız şey en düşük başarı sırasından sizin sıralamanızdan en fazla 40 bin daha yüksek tercihler yapabilirsiniz. Bu bazı bölümlerde geçerlidir. Mesela ösym nin belirlediği sıralamalar örneğin hukuk 150 bin sıralamalarında bunu yapamazsınız. Fakat diğer baraj getirilmemiş bölümlere bunu yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü tercih taban ve tavan sıralamaları da daha bu yıl belli olacaktır. Yani bu da aslında doğru tercihle güzel bir yer kazanmanızı sağlayabilir. Ayrıca sizin kesin gitmek istiyorsanız sizin sıralamanızdan düşük olan tercihleri de en son tercihlere yazın. Böylece kesin bir yere gideceksinizdir.
Üniversite tercihinde dikkat etmeniz gerekenler

Şehir dışında okuyun

Eğer üniversite okumak istiyorsanız biraz zor olsa da şehir dışında okumanızı tavsiye ederim. Çünkü şehir dışında aileden uzak olmanız sizin kendinizi daha kolay tanımanıza yardımcı olacaktır. Eğer kendi şehrinizde okursanız bu biraz zor olacaktır ve ayrıca üniversite hayatı değil lise hayatı yaşayacaksınız.

Tercihlerinizi kimseye güvenerek yazmayın.

Örneğin bir arkadaşınızı çok sevdiğinizden dolayı onun burayı yaz demesi ve sizin istemediğiniz bir bölüme gel demesi yüzünden siz o üniversiteyi yazmayın.

Ailenin istediği değil sizin istediğiniz önemlidir.

Aile hayatımızın en değerli en güzel şeylerinden biridir. Tabi ki aile değerleri ve ailenin sözünü dinlemek bir erdemdir. Fakat geleceğiniz için yapmanız gereken bazı durumlarda kendi kararlarınızı vermelisiniz. Aile doktor olmanızı istiyor ve siz istemiyorsanız doktor olmanın size sadece ekonomik anlamda sıkıntı yaşatmaz fakat diğer şekil sevmeden yaptığınız için size iş doyumu sağlamayacaktır.

Bölüm seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Bölüm seçiminde en çok sevdiğiniz bölümü tercih edin. Hayatınız başkası için ayrı bir şekil vermenize gerek. Herkes bir şeyler söyler fakat herkes sizin istediğinizi anlamaz. Unutmayın sizi en çok seven ailenizdir. Yine de bölüm tercihlerinizde kendi isteğinizi yapın.

Kişisel yeteneklerinize uygun tercih yapın

Kişisel beceriler önemlidir. Eğer kişisel becerileriniz uygun değilse ve siz bu bölüme zorlanıyorsanız tercih etmeyiniz. Örneğin siz sporcu bir yapınız var fakat sizin matematik öğretmeni olmanızı istiyorlarsa bu sizin için sorun olacaktır. Çünkü hayatınızda hep bir matematik vereceksiniz ve sporcu kimliğinizden vazgeçeceksiniz. Bu da sizin hayatınızda ki kişisel becerilerinizi kullanmamanıza neden olacaktır. Yetenek güzel bir şeydir herkeste bulunmaz.

avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
SELİN GÜZELAYLİN AYVERDİ Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SELİN GÜZEL
Üye
SELİN GÜZEL

Üniversite tercihlerinde nedense aile çok baskı yapıyor ama

AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Üniversite tercihleri sırasında ikinci yıllım olmasından dolayı biliyorum. Çok stresli bir dönem. Bence tercihlerden önce karar verilmeli