Temel Siber Güvenlik Önemleri Nedir ?
29 Nis, 2018 8:45 tarihinde eklendi

Temel Siber Güvenlik Önemleri Nedir ?

Temel Siber Güvenlik Önemleri Nedir ?

Temel Siber Güvenlik Önemleri Nedir ?

Bu eylem ve siber güvenlik önlem listesi, siber güvenlik olaylarıyla ilişkili riski azaltmak için her ölçekteki işletmelerin alabileceği pratik adımlar kümesidir. Kapsamlı veya kapsamlı olmasa da, işletmenizin bu faaliyetlere katılımının sağlanması, bilgi güvenliği mükemmelliğine yönelik doğru bir yol belirleyecektir. Siber güvenlik risk yönetiminin devam eden bir süreç olduğunu hatırlamalısınız. Bu başlangıç ​​etkinliklerinin devam ettiğinden emin olduğunuzda, bu kılavuzla ilişkili web portalına bakın ve bilgi güvenliği programınızın esnekliğini artırmak için daha fazla adım atmanıza yardımcı olacak standartları ve kaynakları tanımlayın.

İş bilgilerini yedekleyin ve yedekli çalışın

Geri yükleme işlemini doğrulayın İşletmenizin, bilgilerin çalındığı, değiştirildiği, silindiği veya kaybolduğu bir güvenlik ihlaline maruz kalmadan önce, bir yedekleme yaparak iş bilgilerinizin korunduğundan emin olun. Sadece bir yedekleme yapmak yetersizdir9. Yedekleme işlemlerinin düzgün bir şekilde yönetilmesi, geri yükleme dosyalarında yer alan iş verilerinin ve bilginin içeriğinin doğrulanmasını ve geri yüklenen işlemleri test etmeyi içerir. Bilgilerin saklanması için üçüncü taraflar kullanılıyorsa (ör. Bulut hizmetleri), bu bilgiler için yedek hükümlerin de sağlandığından emin olun. Veri yedeklerini depolamak için kullanılan disk, bant veya sürücü gibi fiziksel ortamların da risklere karşı hassas olduğunu unutmayın. Yedek malzeme, özellikle bu eşyaların kolayca taşınabildiği fiziksel güvenlik açısından kaynak verilerle aynı koruma düzeyinden faydalanmalıdır.

Bilgi teknolojisi sistemlerini güncelleme

Ağ ekipmanı ve cihazları dahil olmak üzere her türlü sistem ve yazılım, yamalar ve ürün yazılımı yükseltmeleri kullanıma sunulmak üzere güncellenmelidir. Bu yükseltmeler ve güvenlik yamaları, saldırganların kötüye kullanabileceği sistem güvenlik açıklarını giderir. Birçok başarılı ihlal, güncellemelerin mevcut olduğu sistem zayıflıklarından kaynaklanır, genellikle olaydan bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen. Mümkün olduğunda, otomatik güncelleme servislerini kullanın; özellikle anti-malware uygulamaları, web filtreleme araçları ve saldırı tespit sistemleri gibi güvenlik sistemleri için. Güncelleme işlemlerini otomatikleştirmek, kullanıcıların doğrudan orijinal satıcıdan geçerli güvenlik yazılımı güncellemelerini uygulamasına yardımcı olabilir.

Siber Güvenlik Eğitimlerine Önem Verin

Önemli siber tehditler ve güvenlik konuları hakkında temel farkındalık oluşturmak, şirketinizdeki personeliniz için vazgeçilmezdir ve sürekli olarak tekrarlanmalıdır. Eğitim10, bilgi ve bilgi sistemlerine erişimi olan tüm personelin, şirketin bilgi güvenliği faaliyetlerini yürütmek, korumak ve desteklemek için günlük sorumluluklarını anlamasını sağlar. Uygun eğitim olmadan, çalışanlar hızlı bir şekilde şirket içinde risk kaynağı haline gelebilir ve bu da, güvenlik güçlerinin veya bilgilerinin güvenlik önlemlerini ihlal etmek için kullanabilecekleri güvenlik açıkları oluşturabilir. İşletmenizde bilgi güvenliği risk yönetimi kültürü oluşturabilirsiniz. Eğitime yatırım, iş bilgilerini güvenlik mesajlarını zamanla personele sağlamlaştırır ve personelde istenen güvenlik becerilerini ve niteliklerini geliştirir.

Bilgi ortamınızı izleyin

Şirketler, kuruluşlarında bir bilgi güvenliği olayı meydana gelirse uyarılmaları için sistem ve süreçleri dağıtmalıdır. Çoğu zaman işletmeler bir güvenlik ihlalinden habersizdir; Bazı işletmeler, birisinin saldırıyı tespit etmesinden önce aylar veya yıllar boyunca ihlal veya enfeksiyon yaşarlar. İzinsiz giriş tespiti ve önleme sistemleri ve güvenlik olayları yönetimi de dahil olmak üzere bu göreve yardımcı olmak için çeşitli teknoloji çözümleri mevcuttur; Ancak, bu çözümleri basitçe kurmak yetersizdir. Bu sistemlerden gelen çıktıların sürekli olarak izlenmesi ve analiz edilmesi teknolojiden faydalanmak için gereklidir. Birçok işletme, hayati sistemleri ve süreçleri izlemek için gerekli dahili uzmanlığa veya kaynaklara sahip olmayabilir. Yerinde ve yönetilen güvenlik hizmetleri, bulut tabanlı teknoloji ve hizmetler dahil olmak üzere farklı iş modelleri altında çeşitli sağlayıcılardan temin edilebilir. Organizasyonunuz için doğru olanı bulun ve tavsiye için taraflardan yardım isteyin ve sözleşmelerde uygun şartları dahil etmek için destek alın.

Şirketiniz bir sanal ortamda yaşıyorsa, etkinliği uygun devlet kurumlarına ve endüstri kuruluşlarına bildirmeyi düşünün. Başkalarıyla iletişim kurmak, işletmenizin yalıtılmış bir olay yaşayıp yaşamadığını veya daha büyük bir siber olayın parçası olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Sıklıkla, sosyal yardım Bir işletmenin etkili karşı tedbirler almasına yardımcı olabilecek bilgi ve tavsiye ile sonuçlanır.

Riskin azaltılması için DDoS savunması

Ağ çevre güvenliği ve geleneksel erişim kontrolü artık yeterli değildir; özellikle kurumsal bilgi sistemi Internet’e bağlandığında, İnternet servis sağlayıcıları, dış kaynak kullanımı ve bulut hizmetleri, satıcılar ve ortaklar, aynı zamanda taşınabilir cihazlar, Şirketin ulaşımı ve kontrolü dışındadır. Virüslere, kötü niyetli yazılımlara veya cihazlara ve bilgisayar korsanlarına karşı etkili koruma, bilgi güvenliği olayı riskini azaltmak için savunma önlemleri katmanları gerektirir. Siber güvenlik riskini ele almak için birden fazla tekniği birleştirmek, küçük bir ihlalin tam bir olay haline dönüşme şansını önemli ölçüde azaltabilir. Katmanlı bilgi güvenliği savunmaları, rakiplerin mevcut serbestlik derecelerini sınırlamak ve kurumsal izleme sistemleri tarafından tespit edilme fırsatlarını artırmak için çalışır. Siber risk sigortası, şirketlerin bir olayın mali sonuçlarını hafifletmesine, aynı zamanda riskleri proaktif bir şekilde yönetmelerine ve bir şirketin dahili risk yönetimini güçlendirmelerine de yol açabilir.

Siber saldırının ne zaman gerçekleşeceğine hazırlık yapın

Risk yönetimi sadece azalan olasılıkla ilgili değil, aynı zamanda meydana gelebilecek olası bir zararın asgariye indirilmesi ile de ilgilidir. Bu, bir olayı hızlı bir şekilde araştırmaya hazırlanmak demektir – yeterli kaynakların el altında olmasını ve kritik bilgileri yakalamak için sistem ve süreçlerin ayarlanmasını sağlar. İhlal, kötü niyetli bir programın nüfuz etmesi ise, ortadan kaldırılması gerekir. Hazırlık, aynı zamanda, iyi kararlar almak ve bir olayın kontrolünü ele almak için gerekli eylemleri koordine etmek için bir organizasyonel plana sahip olmak anlamına da gelir. Kim cevap verecek ve nasıl olacak? Ekibiniz, iyi tasarlanmış eylemler ve etkili iletişim yoluyla sonucu şekillendirebilir. Son olarak, avans hazırlığı, bir ihlal işleyişinin kaybedilmesi, verilere erişimin olmaması, işin zamanında sürdürülememesi gibi en zarar verici unsurları en aza indirgeyebilir. İş sürekliliği ve geri kazanım planlaması, önceliklere odaklanarak ve önceden hazırlanarak bu kaybı en aza indirir.

avatar
  Abone ol  
Bildir