Kapat

Soyut Nedir

soyut ne demek

Soyut nedir

Soyut nedir ya da soyut anlam olarak ne ifade eder? Soyut kelimesinin kökeni nedir gibi bir çok soruda kısaca cevaplar veriliyor biz ise bu kelimenin anlamını örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Soyut yani elle tutulamayan ve beş duyu organlarımız ile hissedemediğimiz şeylerdir. Buna örnek olarak düşünme diyebiliriz. Düşünce gözükmez elle tutulmaz ve dokunamazsınız. Kısaca hissedebildiğiniz fakat beş duyu organı ile algılayamadığımız şeylere soyut denir.

Soyutlama nedir?

Bir çok sefer kendini soyutlama başkalarından soyutlama gibi kavramlar kullanırız. Fakat bu kavramlar soyut ile aynı anlama gelmez. Örneğin bir kişiye “Sen kendini toplumdan soyutluyorsun” dediğimizde bu onun kendini soyut kelimesinde olduğu gibi beş duyu organımızla algılayamadığımız anlamına gelmemektedir. Burdaki anlam aslında mecazi anlamdır. Yani aslıda soyutlama kelimesi mecazidir.
Çünkü somut olan bir şeyi soyutlayamazsınız. Fakat soyut olan bir şeyi somut hale getirebilirsiniz.

Soyut olan bir şeyi somutlaştırmak

Soyut örneğinden ilk olarak düşünceyi örnek göstermiştik. Düşünceden devam edelim. Soyut olan bir şeyi somutlaştırmak aslında onu var etmek değildir. Mesela düşünce soyuttur. Siz bir şey düşünün onu var ettiğinizde somutlaştırmış olacaksınız. Ama düşünce hala soyuttur. Yani siz sadece soyut olan bir şeyi somut olarak göstermediniz. Sadece somut görünen bir şey yapmışsınızdır. Bu yüzden bir soyut olan bir şey asla somutlaşmaz.

Duygular soyuttur fakat öpüşmek somut bir eylemdir. Bu yüzden duyguların gösterim şekli somut fakat hissi soyuttur. Siz asla duyguyu somut elle tutulur yapamazsınız.

Soyut olan şeylere örnekler

Hayaller, düşünceler, acı, duygu, aşk, sevgi, özlem bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Yani soyut olan bir çok şey vardır.

Soyut kelime anlamı

1) Soyutlama yoluyla elde edilen, varlığı ancak nesnede gerçekleşen (düşünce, kavram)
2) Anlaşılması kavranılması zor.

Özet

Soyut düşüncede var olandır. Yani düşüncede var gerçekte yoksa bu soyuttur.

“Soyut Nedir” üzerine 8 yorum

  1. Şeyma says:
  2. melike bayar says:
  3. özlem doruk says:
  4. fatih yetim says:
  5. SANEM YILDIZ says:
  6. Sanem says:
  7. fatih yetim says:
  8. MELİKE ÇELİK says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir