Sosyal medya zararları – Sosyal medyanın zararları
27 Eyl, 2018 12:00 tarihinde eklendi

Sosyal medya zararları – Sosyal medyanın zararları

Sosyal medya zararları – Sosyal medyanın zararları

Sosyal medya zararları

Sosyal medya günümüzde halk arasında yediden yetmişe herkesin kullandığı telefon bilgisayar gibi her türlü iletişim araçlarıyla kullanımına eşire bildiğimiz kişiler arasında iletişimi çeşitli şekillerde kurabildiğimiz ağlar yapısıdır. Bu ağların kişiler üzerinde bıraktığı farklı zararlar bulunmaktadır. Başlıca zararları kişi sosyal medya bağımlısı olmakla günlük işlerini aksatmaya varan davranışlar sergilemekte ve kişide huzursuzluklar meydana getirmektedir.

Sosyal medyanın kişiye verdiği zararlar

Kişi arkadaşlarıyla sağlam ilişkiler kuramamakla beraber dikkatsizleşir. Sosyal medyayı çokça kullanan kişilerde agresifleşmeler, önyargılar, çoğalır. Sosyal ağlarda karşılaşmış olduğu olumsuzlukları hayatının bir parçası haline getirip günlük işlerine dahil etmek şartıyla kişi çevresinde bulunan arkadaşları olsun, iş yerindeki patronu ve bazen bunu anne babasına kardeşlerine yansıtmak suretiyle dışa vurur. kişi bu duruma geldiğinde kendisinin fark edemediği bir sosyal medya bağımlısı olmuştur. Bu durumdaki arkadaşlarınız olsun abiniz veya kardeşiniz veyahut bu durumu kabullenmediği halde  şuanda yazıyı okuyan arkadaşlarımız olsun bu kişi veya kişilere tavsiyem şudurki sosyal medyada kişiyi oraya bağlamak şartıyla sosyal medya kullanımına kişiyi çeken etkenler bulunur bu etkenler kişiden kişiye değişmektedir.

Her kişi üzerinde ayrı bir etki bırakır şuanda sosyal medya kullanımının en çok kullanım sebebi kişi oturduğu yerden nerdeyse hiç emek sarf etmeden bir şeylere ulaşabiliyor olmasıdır. Bu insanı tembelleştirmek kaydıyla insana verdiği ayrı bir zarardır evet siz değerli arkadaşlarıma tavsiyem hayatta hiç birşeyin kolayına kaçmamaktır. Sosyal medyada ulaşmak istediğiniz amaçlarınızı gerçek hayatta temiz havada güle oyna yaşamaya çalışmanızdır.

Sosyal medya zararlarına karşı tavsiyeler

Sosyal medya kullanan arkadaşlara tavsiyem normal hayatta olduğunuz gibi olun. Sosyal medyada bir çok kişinin yapmış olduğu hata normal hayatındaki yaşantısına ters bir profil çizmesidir. Kişi normal hayatında pek neşeli olmadığı halde sosyal medyadaki tavırlarıyla karşısındaki kişiye neşeli biri olduğu imajını vermektedir. Bu davranışı karşında kendisiyle iletişimde olduğu kişi veya kişilerde o gibi davranışlar sergileyen kişiye karşı kişinin gerçek hayatta hoşlanmadığı davranışlar sergileye bilir.

Bu da kişide olumsuz sonuçlar ortaya çıkarır. Yani kısa ve öz bir şekilde özetlemek gerekire olduğumuz gibi olacağız gerek duymadıkça sosyal medyadan gereksiz konuşmalar yapmayacaz. Yapmak istediğimiz işlerimizi gerçek hayatta real bir şekilde gerek mutlu gerekse üzüntülü olmak kaydıyla gerçek hayattan hal edecez. Kişi sosyal medya kullanımına başladığı anda adeta robotlaşmak kaydıyla aklını, fikrini, düşüncesini, mutluluğunu, hüznünü bir kenara bırakarak konuşmayacak. Bilinçli bir şekilde kullanalım. Kullanırken olduğumuz gibi olalım normal hayatta bir şeye  tepki gösteriyorsak veyahut seviniyorsak sosyal medya kullanırkende aynı şekilde davranalımki sosyal medya hayatınızı etkilemesin siz sosyal medyanın kölesi olmayın sosyal medya sizin köleniz olsun herkes yerini bilecek tabiriyle siz onu olması gerektiği gibi kullanınki o yani sosyal medya sizi kullanmasın.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
1 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
4 Yorum yazarları
HAYAL AKİSADİLE DEMİRfatih yetimyeni Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HAYAL AKİS
Üye
HAYAL AKİS

Sosyal medyanın zararları konusunda başarılı ve güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz

ADİLE DEMİR
Üye

Sosyal medya zararlarını saymakla bitmez ama sosyal medyasızda olmaz malesef

yeni
Ziyaretçi
yeni

Sosyal medyanın en büyük zararı insanı asosyal yapması. Esasında düzgün kullanılırsa ve kullanım için kendimizce bir kota koyabilirsek vakit olarak zararı minimize edebiliriz. Diğer yandan iş hayatı için oldukça önemli kulvar sosyal medya.

MAVİ DERGİ
Yönetici

İşte bizde malesef gerçekten düzgün kullanan kişiler yok. Abartılı kullanıldığı için sosyal medya zararları diye bir başlık açmak zorunda kaldık. Yorumunuz için teşekkür ederiz