Şirketler İçin Siber Güvenlik Önemli midir ?
27 Nis, 2018 8:28 tarihinde eklendi

Şirketler İçin Siber Güvenlik Önemli midir ?

Şirketler İçin Siber Güvenlik Önemli midir ?

Bilgi, günümüzün işletmesi için kritik öneme sahiptir. Bilgi ve BT’yi (BT), depolayan ve işleyen, iş başarısı için kritik öneme sahiptir. Fikri mülkiyetiniz, gizli veya hassas bilgileriniz, ister ürün tasarımı, ister üretim süreci veya müzakere stratejisi olsun, rekabet avantajı sağlar. Aynı zamanda, daha geniş çapta bağlantı teknolojilerini kullanarak, bilgiye daha geniş erişim ve bilgi paylaşımı ihtiyacı, kurumsal bilgi tabanı riskini artırmaktadır. Bilgi varlıklarının ödünleşmesi şirketlere zarar verebilir.

Örneğin, personel hatası veya dışarıdan gelen kişilerin kasıtlı eylemleri, bir iş üzerinde sürekli veya en azından uzun vadeli etki yaratabilecektir. Tek bir başarılı saldırı, bir şirketin mali durumunu veya itibarını zedeleyebilir. Bilgi uzlaşması, verimlilik kaybı, fikri mülkiyet, itibar kaybı, geri kazanım maliyetleri, araştırma süresi, yasal ve yasal maliyetler yoluyla maddi mali kayba yol açabilir. Bu, rekabet avantajının azaltılmasına, pazar payının düşmesine, kar üzerindeki etkilere, medyada olumsuz etkilere, iflasa ve hatta güvenlik açısından kritik sistemler söz konusu olduğunda hayat kaybına neden olabilir.

Şirketler İçin Siber Güvenlik Önemli midir ?

İş başarısı için kritik olan bu bilgi varlıklarının doğru bir resmine ek olarak, Kurullar, bilgilendirilmiş bilgi riski kararları vermek için tehditleri ve bilinen iş zafiyetleri hakkında düzenli olarak güncel bilgiye sahip olduklarını kendilerine bildirmek isterler. Siber güvenlikleri herkese açık bir şekilde tehlikeye atılmış olan tüm isimleri adlandırabiliriz: nerede olduysa, bu maddi hasara neden oldu. İşinizi bu tür saldırılara karşı ne yapar? Birçok oyuncu bilgi riski taşır. Bilgi varlıklarına risk oluşturan birçok kişi vardır: dolandırıcılık veya değerli bilgilerin satışından para kazanmakla ilgilenmek; ve kendi şirketleri veya ülkeleri için ekonomik bir avantaj elde etmekle ilgilenmek; bilgisayar sistemleri ile enterferansı bulmak zor bir meydan okuma; şirketleri politik veya ideolojik sebeplere saldırmak isteyen; Ya da kaza veya kasıtlı suiistimal yoluyla meşru erişime sahip olanlar.

Şirketler, Siber Güvenliği ne kadar önemsiyor ?

Tehdit sadece teknik değildir. Bilginin uzlaştırılmasına yönelik birçok girişim, sosyal mühendislik olarak bilinen şeyleri veya insanların ve insan doğasının ustaca manipülasyonunu içerir. Birinin bir arkadaş veya iş arkadaşından gelen bir e-postada kötü amaçlı bir bağlantıyı tıklatması, özellikle de e-posta alıcısı meşgulse veya dikkatini dağıtırsa, sisteme girmekten çok daha kolaydır. Ayrıca, BT destek personelini bir ağın alanlarını açmaya veya şifreleri sıfırlamaya ikna ederek, yalnızca telefondaki başka biri olarak maskelenerek, çok iyi belgelenmiş hacker vakaları vardır. Anahtar, kurum çapında risk yönetimi ve farkındalıktır. Potansiyel tehditlerin farkında olmak, özel sektörde risk yönetiminin normal bir parçasıdır.

Finansal, hukuki, İK ve diğer iş risklerinin yanı sıra, şirketlerin kritik bilgi varlıklarını neyin tehdit edebileceğini ve bu varlıklar bir şekilde ele geçirildiyse etkinin ne olabileceğini dikkate almaları gerekmektedir. Önemli olan, kritik bilgi varlıklarına yönelik risklerin çoğunun azaltılması ve ortaya çıkan sorunların etkilerini azaltma ve iyileştirme konusunda daha iyi olmalarıdır.

avatar
  Abone ol  
Bildir