19 Haz, 2018 17:21 tarihinde eklendi

Sınav stresi

Sınav stresi

Bir çok kişi sınava girerken en büyük sorunların başında sınav stresi vardır. Stresin ne kadar kötü olduğu konusunda tüm psikologlar hemfikirdir. Ve ayrıca deneyimlediklerimiz bazı durumlarda sınav stresi ne kadar kötü ve ne derece sınavı kötü yönde etkilediğini fark etmişsinizdir. Kısacası sınav stresi hem sağlığınıza zarar verir hem sınavınıza. Peki sınav stresinizi azaltacak sizi daha iyi edecek ve sınavınızın iyi geçmesini sağlayacak bir çok konu üzerinde durmam gerekecek.

1) Sınavlar hayatınızı etkiler fakat hayatınız değildir.

Bazı bilinçsiz öğretmenler veya bilinçsiz ebeveynler sanki sınavda kötü yaparsa hayatlarının sonuna kadar kötü yaşayacaklarına öğrenciyi inandırır. Tabi ki sınavlar sizin öğrencilik hayatınızı etkileyecektir. Genel hayat üzerinede etkisi olacaktır fakat bu demek değildir ki hayatınızın tümü kötü geçecektir. Bazen sınavlar kötü geçmesi hayatınızda yeni şeyler keşfetmenize bile neden olabilir. Mesela resim yeteneği olan birinin sınavda kötü yapması bence onun salak olduğundan değil sadece onun ilgi alanına sınavların dahil olmadığını gösterir. Ayrıca bir çok zengin okumadığı gerçeğinide unutmamak gerek. Ve bu konuda kendinizi rahat hissedin. Okumak güzeldir elinden geleni yaptıktan sonra sınavda stres yapmanız sizin için çok büyük dezavantaj olacaktır.

2) Sınav günü aileniz ile gitmeyin

Belkide bir çok öğrencinin yaptığı en büyük yanlıştır. Sınav günü ailesi ile sınav yerine gitmek. Eğer çok yakın olduğunuz bir arkadaşınız varsa ve sizi eğlendirebiliyorsa onunla gidin. Ailede özellikle baskın olan kişi ile asla gitmeyin. Örnek babanız sizi sıkıyorsa babanız ile gitmeyin bu anneniz, abiniz veya ablanızda olabilir. Sizi sıkan arkadaşınızsa onunlada gitmeyin. Aslında sınav günü en güzel şey tek gitmektir. Çünkü kendin ile baş başa kalırsın. Örnek vermek gerekirse ben lise sonda ygs sınavını o zamanlar a şehrinde olmama rağmen a şehrinden 100 km uzak ilçesinde sınav yerimi seçmiştim. Nedeni tek gitme isteğiydi. Çünkü ben kafam rahat girmek istedim.

Eğer kafam rahat olmasa ailem benim ile gelse canım sıkılır. Bundan emindim. Ve sınavıma girip çıktım çokta rahat geçti.

3) Sınavdan önce rutin yaptığınız şeyleri yapın

Belki bir çok öğretmen ve ebeveyn sizin sınava gireceğinizi bildiği için size farklı davranır. Özellikle ailede sanki bir şey olacakmış gibi sizi sıkar. Bunu ye bunu yap bu iyi gelir… Aslında bunların hepsi sizi daha çok strese koyacak şeylerdir. Siz bunu özellikle ebeveynleriniz ile konuşmalı böyle yapmaması gerektiğinin altını çizmelisiniz. Bunu sınava son bir gün kala değil sınava son bir ay kala yapmalısınız.

4) Kuruyemiş yemek

Belki de en çok gülmem geldiği konulardan biridir. Komik çünkü aile son bir gün kala bilmem fındık ye ceviz ye fıstık ye… Gibi şeylerle sanki son bir günde beyin açılacak sınavda her şeyi yapacak gibi davranır. Tabi ki ben yemeyin demiyorum afiyet olsun ama sen sınav süresi boyunca bunları yapmadın son bir hafta kala yaptın bunlar senin için bir dezavantajdır. Çünkü sen onları yiyince sınava gireceğin için yediğini ve bu senin daha çok strese girmene neden olacaktır.

5) Son gece erken yatağa geçmek

Ben kendim öğrenciyim yani lise sınavını yaşamış biriyim. Hemde 2 yıl boyunca. Peki son gece erken yatağa geçmek çözümü tabi ki hayır. Çünkü uyuyamıyorsun ki ve uyumadığın gibi beynin müthiş derecede yoruluyor. Neden mi çünkü sen o düşünceyle yatman gelmiyor bu yüzden son gün yorulana kadar gezin. Bazı kişiler derki son gün kendinizi yormayın bu yanlış bir kanıdır. Zihnen kendinizi yormayın fakat bedenen kendinizi yorun ki gece güzel bir uyku çekebilesiniz.

6) Sabah sınavdan 3 saat önce uyanmak

Genelde şu kanı vardır erken uyanıp beyninizi uyandırın. Güzel bir kahvaltı yapın. Eğer siz normalde geç uyanan ve kahvaltı yapmayan biriyseniz kendinizi zorlamanın manası yok. Zorlama ile hiç bir şey yapmayın. Sınav stresi daha çok katlanacaktır.

7) Sınav salonuna çok erken gitmeyin

Sınav salonuna çok erken gitmek stresinizi artırabilecek etkenlerdendir. Çünkü ben hatırlıyom sınava girdiğimde öğrencilerin çoğu sanki ecel teri döküyor gibi hiç birinin yüzünde bir gülümseme dahi yoktu. Bu yüzden ben çok sıkılmıştım. Koskoca sınıfta tek mutlu sınıfa giren bendim.

8) Sınavda arada bir nefes alın

Mesela her bir dersi çözdükten sonra bir kaç dakikalık hava alın. Bu size diğer derse geçince rahatlatacaktır.

Sonuç olarak

Sınav stresinden nasıl kurtulursunuz ve sınav stresinini yüksek olmasının hem nedenlerini hemde nasıl sınav stresi yapmayacağınızı açıkladık. Eğer öğrenciyseniz ebeveynlerinize kesinlikle yazımızı paylaşınız. Ayrıca ebeveynseniz çocuklarınızı sıkmayın unutmayalım ki sınava girecek bireyin duygu ve düşüncesi vardır.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
AYLİN AYVERDİberfin yaşarMiraç Sancı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Sınav stresi çok kötü bi şey yani mesela insan yapabildiğini bile bazen yapamıyor sınav esnasında

berfin yaşar
Üye
berfin yaşar

Yks sınavı bu yaklaşmışken ve bu kadar stres yapan öğrenci varken çok başarılı bir yazı olmuşayrıca sınav stresi konusunda bu kadar değerli bir yazı yazdığınızdan dolayı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Miraç Sancı
Ziyaretçi
Miraç Sancı

Özellikle üniversite ve liseye geçiş sınavlarına girecek olan öğrenciler için açıklayıcı güzel sade bir yazı olmuş emeklerinize saglık fatih bey