Sık görülen bebek hastalıkları
1 Nis, 2018 1:04 tarihinde eklendi

Sık görülen bebek hastalıkları

Sık görülen bebek hastalıkları

Özellikle yeni doğan bebekler ilk iki hafta boyunca anne rahmindeki korumayı bulamadıkları için bazı hastalıklara karşı oldukça zayıf olurlar. Bu süreç içerisinde ilk yıl boyunca çok iyi bir şekilde bakılmalı ve hastalıklara yakalanmamasına dikkat edilmelidir.  Bu bir yıl içerisinde yeni doğan bebeklerde en çok karşılaşılan hastalıkları sizler için bir araya getirdik.

  • Kafa derisi kabuklanması

Bebekler ilk doğduklarında kafatası oldukça yumuşaktır. Bunun yanında kafa derisi de ince bir deri olduğu için oldukça hassastır. Sarı veya beyaz olarak pullanma kafa derisi üzerinde görülebilir. Bu hastalığa kafa derisi kabuklanması bir diğer adıyla da konak denir. Bu hastalığa yakalanan bebeklerde pH değeri ayarlanmış olan şampuanları kullanmak bu hastalığa yakalanma olasılığı azalır. Bunun yanında kafa derisini banyo yaptırmadan yarım saat müddet önce zeytinyağı ile ovalamak kabukların miktarını ve azalmasını sağlayabilir. Banyo sırasında kılları yumuşak bir fırçayla tarayarak dökülmelerini sağlayabilirsiniz.

  • Pamukçuk

Pamukçuk bebeklerin ağzında  ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyaz bir tabaka oluşumu ile kendini belli eder. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen bir hastalıktır. Bir yaşına kadar bebeğinizin karşılaşabileceği bir hastalıktır. Hastalık kendisini ağız içerisinde, dilde yada damaklarda gösterebilir. Bebeğin sağlığını tehdit eden bir hastalık değildir fakat beslenme ve ağrı problemleri yaratabileceği için doktor tarafından kontrol edilmelidir.

  • Sarılık

Sarılık hastalığı normal doğum da erken doğuma oranla daha az görülen bir hastalıktır. Çoğu bebekte görülme oranı oldukça yüksektir. Bilirubin adı verilmiş olan cilde sarı rengi veren maddenin kanda bulunma oranının yükselmesi ve bunu vücudun dışarıya deride biriktirme olarak göstermesi sonucu farkedilir. Sarılık genellikle ilk olarak yüzde kendini belli eder. Ciltte ortaya çıkan sarılık hastalığı ise genellikle gün ışığında yada floresan lamba altında kendini belli eder.

  • Üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı

Doğum sonrası anne sütünün sağladığı dirence sahip olmayan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Yan bebek gıdaları ile beslenen bebeklerde sıklıkla görülür. Bu yüzden anne sütünü bir bebeğin doğum sonrası alması olukça önemlidir.

Hastalığın kendini gösterme biçimi ise kabızlıktır. Anüs bölgesinde sert dışkı sebebiyle çatlaklar meydana gelebilir. Bu tür belirtiler görüldüğünde kesinlikle bebek ihmal edilmeden bir doktor kontrolünden geçirilmelidir.

  • İshal

Şuana kadar saydığımız maddeler içerisinde bebeklerde en çok görülen hastalık ise ishaldir. Neredeyse yeni doğan her bebekte ishal görülmektedir. En fazla 6 ay ile 2 yaş arası bebeklerde gözlemlenir. Anne sütünden kaynaklı olarak genellikle altın sarısı renginde bir dışkılama gerçekleşir. Bu süreç içerisinde 6 ile 7 defa dışkılama normal olarak görülmektedir. Bebeklerde bağırsak düzenleri farklı olduğu için bunun anne tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir. İshal gayet normaldir fakat bununla birlikte ateş ve kusma görülüyorsa kesinlikle bebek doktor kontrolünden geçirilmelidir.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
mustafa dağdelen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

sık görülen bebek hastalıklarına dikkat çektiğiniz için teşekkürler.