Siber Tehditler Nedir ?
21 Nis, 2018 23:36 tarihinde eklendi

Siber Tehditler Nedir ?

Siber Tehditler Nedir ?

Her dakika, siber uzayda meydana gelen yarım milyon saldırı girişimini görüyoruz. Teknolojinin siber suçlara karşı nasıl savunmasız hale geldiğini anlamak için öncelikle tehditlerin doğasını ve teknolojik sistemleri nasıl sömürdüğünü anlamaya yardımcı olur. Önce teknolojinin neden bu kadar savunmasız olduğunu ve cevabın basit olduğunu sorabilirsiniz: güven. Kuruluşundan bu yana, Internet’i büyük ölçüde harekete geçiren protokoller, sömürü içeren bir gelecek için tasarlanmamıştı. Doğumda, bir gün dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) gibi saldırılara karşı bir gün hafifletilmesi gereken bir beklentimiz vardı. ) ya da raftan satın aldığınız bir web kameranın saldırıya uğramasını önlemek ve size casusluk yapmak için güvenlik protokollerine ihtiyacı olabilir. Bugün çok daha fazla farkındalık var, ancak yine de, zayıf güvenlik önlemleri olan veya hiç bir yerde güvenlik bulunmayan internete bağlanan cihazları satın alabilirsiniz, çünkü yakın zamana kadar bu sadece tasarım kapsamının bir parçası değildi.

Birçok durumda, bir cihazın hain amaçlar için kullanılabileceği fikri bile dikkate alınmaz. Sonuç olarak, bugün siber suçlar, akıllı telefon ve web tarayıcınızdan kredi kartınıza ve hatta arabanızdaki elektronik sistemlere kadar her şeyde güvenlik odaklı tasarım eksikliğini neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Tehditlerin doğası Siber suçlar, web sitelerinde hizmet alamamalarından hırsızlık, şantaj, gasp, manipülasyon ve yıkıma kadar çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Araçlar çok çeşitlidir ve kötü amaçlı yazılımlar, fidye yazılımları, casus yazılımlar, sosyal mühendislik ve hatta fiziksel aygıtlarda değişiklikler (örneğin, ATM süpürgeleri) içerebilir. Olası saldırıların kapsamının geniş olması, saldırı yüzeyi olarak bilinen şeyin bir bileşimi olan, donanım ve yazılım tarafından sunulan güvenlik açığının büyüklüğü sorun değil. Yani, bir hack saldırısı örneğin Apple iPhone’larda çalışıyorsa ve kuruluşunuzdaki herkes bir tanesine sahipse, bu durumda saldırı yüzeyi şirketinizin büyüklüğüne bağlı olarak düzinelerce binlerce arasında olabilir. Ya da başka bir şekilde bakarsak, bir iPhone’lu herkes savunmasızsa, dünya çapında saldırı yüzeyi yüz milyonlarca dolar. Bu, donanım ve yazılımın saldırılara yönelik birden fazla vektör sağlayabileceği gerçeği ile daha da karmaşıklaşır – öyle ki yukarıdaki örnekte tekrar kullanılabilir – bir iPhone, her biri bir istismar olasılığı olan birden fazla farklı güvenlik açığına sahip olabilir.

Siber Tehditler Nedir ?

Bazı durumlarda, FBI’nın yakın zamanda San Bernardino atıcının iPhone’una eriştiğinde gösterdiği gibi, bir cihazı kesmek için birden fazla istismar kullanılabilir. (Evet, iyi adamlar sizi de hackleyebilir…) 19 dağıtılmış reddetme vardı Yılın ilk üç ayında 100 Gbps’i aşan hizmet-içi (DDoS) saldırılar, bir önceki çeyreğe göre neredeyse dört kat daha fazladır. Bazı durumlarda, saldırganların tehditlerini yerine getirmeleri bile gerekmemektedir. CloudFlare’den araştırmacılar, bir gasp grubunun hiç bir zaman tek bir DDoS saldırısı başlatmadan 100.000 dolar kazandığını bildirdi. Ve bu, gömülü sistemlerden hiçbiri, altyapımızın ulaşım, elektrik ve iletişim dahil olmak üzere sahip olduğu güçten bahsetmez. Burada, saldırılar genellikle belirli bir bitkideki sistemlere özgü olmak üzere daha hedefe yöneliktir, ancak yankılar da oldukça daha tehlikelidir. Örneğin bir elektrik şebekesinin kapatılması, hayatı tehdit eden sonuçlara neden olabilir. Ne de görmüyorsunuz – milyonlarca fibreoptik ağda ve interneti oluşturan yönlendiricilerde gizli olduğu için – bunu okuduğunuzda bile, dünyanın her yerinde sürekli olarak saldırılar oluyor.

İnternete erişmenizi sağlayan modeminiz, IP adresinizin açık bağlantı noktalarına (yazılımların bilgisayarlarınızdan ve ağınızdan iletişim kurmasına izin veren sanal adresler) olup olmadığını görmek için sürekli sorguları kapatmaktadır. Ağ güvenliği ve hizmet şirketi Fortinet’e göre, her dakika 5 ağına 500.000 saldırı gerçekleşiyor. Ve bu sadece bir servis sağlayıcı. En alt satır şudur: teknoloji ile kontrol edilebilen neredeyse her şey zayıf bir noktaya sahip olacaktır. Geçtiğimiz yıl otomobillerden her şeyi gördük (“Hackerlar karayolu üzerinde jipleri uzaktan öldürüyor” 6) tıbbi cihazlara (“Hackerlar uy*turucu pompalarına ölümcül dozlar gönderebilir” 7) oyuncaklara (“Hackers Hello Barbie Wi-Fi’yi çocuklara casusluk ”8) az bilgiye, zamana ve fırsata sahip olan herkese boyun eğdirir.

avatar
  Abone ol  
Bildir