Siber Savaş Nedir ?
21 Nis, 2018 7:30 tarihinde eklendi

Siber Savaş Nedir ?

Siber Savaş Nedir ?

Bir zamanlar bilim kurgu alanı, siber savaş şimdi çok gerçektir, çoğu süper güç şu anda ordunun siber savaş bölümlerine adanmıştır. Fiziksel hedefler hakkında az bilinen, koordine edilmiş siber saldırılar olmasına rağmen, geleceği tahmin etmek için bir kristal topa ihtiyacımız yoktur: sadece artacaktır. Hükümetler, siyasi gruplar, suçlular ve şirketlerin siber saldırıya, siber saldırıya ve siber-terörizmle meşgul olabileceği bir çağda olduğumuzu söylüyor. Başbakan Malcolm Turnbull, Eylül ayında Avustralya-ABD Siber Güvenlik Diyaloğu’nda Avustralya’nın hem siber operasyonlara karşı hem de siber operasyonları savunmak için donanımlı olduğunu duyurdu. Artık savaşın neredeyse tamamen gerçekleştirilebileceği bir dünyada yaşıyoruz – sonuçların neredeyse her zaman fiziksel dünyada yansımaları olacaktır.

Siber Savaş Nedir ?

Otomatik saldırılar Korsanlık ile ilgili olarak konuştuğumuz şeylerin çoğu, klavyelerde insanların güvenlikteki zayıf bağlantıları bulma ve kötüye kullanma işlevidir. Bu yetenekli ve zaman alıcı bir süreçtir. Ancak, yıkıcı unsurlar ve siber güvenlik arasındaki sürekli gelişen silahlanma yarışında, bu tür saldırıların otomatikleştirilmesine yönelik bir hareketin belirgin yararları olacaktır: exfiltrasyon yetenekli personel tarafından günlerce sürebilirken, otomatik saldırılar bunu saatlere indirebilir – sızma, bir yükü arama ev sahibi makinenin güvenlik personelinin ne olduğunu bile bilmeden önce onu aldatarak, şifreleyerek ve ağ üzerinden göndererek. Elbette ki savunma, otomatik saldırılarla mücadele etmek için güvenliği otomatikleştirmektir – bilgisayar yazılımı ile mücadele eden bilgisayar yazılımı, hepsi insan müdahalesi olmadan. Bu bilim kurgu filmi gibi gelse de, gerçek şu anda burada – bu yıl Ağustos ayında dünyanın ilk otomatik siber-hacking yarışması, süper bilgisayarların bunun için savaştığını gören DARPA’da (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) yapıldı. 2 milyon dolarlık ödül. Altyapıdaki Cyberattacks Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar, teknolojiye daha fazla bağımlı olduklarından, altyapıyı kapatma veya imha etme, makinelerin ve taşıtların kontrolünü ele geçirme ve doğrudan yaşam kaybına neden olan gerçekliğe dönüştü. Bugüne kadar, altyapıya ilişkin siber saldırıların daha iyi bilinen örneklerinden bazıları şunlardır:

• Rusya’nın Gürcistan’a tanklar gönderdiği 2008 yılında, saldırı Gürcistan hükümetinin bilgi işlem altyapısı üzerindeki bir siber saldırı ile çakıştı. Bunun ilk arazi ve siber koordineli saldırılardan biri olduğu düşünülmektedir• Ayrıca 2008 yılında, Stuxnet – ABD ve İsrail tarafından ortaklaşa tasarlanmış bir bilgisayar solucanı – İran’ın nükleer zenginleştirme programını santrifüjleri sabote ederek sakatladı.
• 2014 yılında Alman çelik fabrikaları devre dışı bırakıldı ve bilgisayar korsanları ağlarına sızdığında ve fırının kapatılmasını önlediğinde fırın ciddi şekilde hasar gördü.
• 2015 yılında Rusya kökenli olduğundan şüphelenilen bir saldırıda, Batı Ukrayna’daki 30 alt istasyonda 230.000 kişi güç kaybetti. uzak bir saldırı ile kapatıldı. Prykarpattyaoblenergo kontrol merkezindeki operatörler saldırı sırasında sistemlerinden bile kilitliydi ve sadece onu izleyebildiler.

Siber Savaş Nedir ?

Bunların hepsinde ve savaş manzarasının nasıl değiştiğine dair bir işaret olarak, bu saldırıların seçiminde kullanılan silahlar yoktu. Silah ya da bomba yok – bir klavyeydi. Yönetişim, risk ve uyumluluk uygulamaları şirketi Metricstream’in baş danışmanı French Coldwell, bu yılın başlarında gerçekleştirilen bir siber güvenlik zirvesinde “bu, kömür madenindeki kanarya. Bunun çok daha fazlası ortaya çıkacak. ”43 Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, siber saldırıları ve savunma yeteneklerini güçlendirmelerini ve Soğuk Savaş’ta gördüğümüzden çok daha hızlı bir şekilde çalışacak bir silahlanma çağrısı yapmasını bekleyebiliriz. Ancak burada sonuçlar çok daha incelikli olabilir – McAfee 2016 Tehditler Tahminleri raporunda belirtildiği gibi, “istihbarat toplama yeteneklerini geliştirecekler, pazarları süreklilikle manipüle etme yeteneklerini arttıracaklar.

avatar
  Abone ol  
Bildir