Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir ?
25 Nis, 2018 15:19 tarihinde eklendi

Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir ?

Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir ?

Bulut hizmetlerinde yaşanan büyümenin bir sonucu olarak, sanal makinelerin iş dünyasında kullanılmasında bir patlama yaşanmış ve bu temel hedefler siber suçlara hedef olmuştur. Bu yazımızda sizlere Siber güvenlik terimlerini en doğru şekilde paylaşacağız.

Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir ?

Yönetici: Bir bilgisayar sistemini veya ağı yöneten ve Yönetici hesabına erişimi olan kişidir. Black Hat: Yeteneklerini test etmek ve kişisel ya da finansal kazançlar için güvenlik açıklarından faydalanmak için sistemlere giriş yapan programcılar.
Gelişmiş Kalıcı Tehdit: Genellikle bir sistemin uzun vadeli gizli saldırılarına veya infiltrasyonuna atıfta bulunur, fakat aynı zamanda yabancı bir hükümet gibi bir grubun ileri siber saldırı yetenekleri ile tanımlanması için de kullanılabilir.
CIO / CISO: Baş Bilgi Yetkilisi / Baş Bilgi Güvenliği Görevlisi. Bir kurumdaki sistem ve verilerin güvenliğini sağlamaktan sorumlu yönetici pozisyon (fiziksel güvenliği içerebilir). Kritik altyapı: Bir organizasyonun veya ulusun, örneğin elektrik şebekesinin çalışması için hayati olan fiziksel ve sanal varlıklar.
Cyberattack: Bilgisayar sistemlerine, ağlara veya altyapıya karşı saldırgan bir eylem.


Siber Suç: Bilgisayar destekli suçlar, her ne kadar sık ​​sık teknolojinin etkin olduğu tüm suçlara başvurmak için kullanılabilir. Cyberespionage: Bir kişi veya kuruluştan gizli bilgilerin uygulanması ve çalınması.
Siber Güvenlik: Bilgisayar sistemleri ve ağları üzerindeki saldırıların önlenmesi ve hafifletilmesi disiplini ve uygulaması. Siber tehdidi: Bilgisayar sistemlerini ve teknolojiyi, genellikle internetten hedef alan potansiyel bir tehdit.
Cyberwarfare: Bilgisayar sistemlerine saldırmak veya bozmak için Internet tabanlı bir çatışma. Genellikle ulus devletlere atıfta bulunmakla birlikte, şirketlere, teröristlere, politik gruplara veya aktivistlere de başvurabilir. DoS / DDoS: Hizmetin Reddi / Dağıtılmış Hizmet Reddi. Bir siteye aynı anda erişen ve sürekli olarak web sayfalarını sunma yeteneğini aşırı yükleyen binlerce cihazın yer aldığı ortak bir saldırı.

Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir ?

Hacker / Hacking: Başlangıçta bir programcıya ‘kod kesmek’ ile ilgili olarak, artık bilgisayarlara ve ilgili sistemlere kötü niyetli bir şekilde (“hack”) giren kişileri temsil etmek ana hedef haline geldi. BİT: Bilgi ve İletişim Teknolojisi. Donanım, yazılım ve ağlar dahil tüm bilgi işlem ve telekomünikasyon teknolojilerini kapsayan kapsamlı bir terim.
IoT: Nesnelerin İnterneti. Sensörlerden akıllı telefonlara kadar çok çeşitli internet bağlantılı cihazların evrimleşen bir tanımı. İnternet güvenliği: İnternet tarayıcıları gibi internet bağlantılı teknolojilerin güvenliğine, aynı zamanda temel işletim sisteminin veya ağların güvenliğine atıfta bulunan genel bir terim. Kötü amaçlı yazılım: Genellikle virüs, fidye yazılımı, casus yazılım ve benzeriyle ilgili olarak kullanılan her tür kötü amaçlı yazılıma başvurmak için tüm terimi kullanın.

Kimlik avı: Kullanıcıları kişisel olarak tanımlanabilir veya kritik bilgileri (parolalar veya kredi kartı numaraları gibi) teslim etmeye zorlamak için genellikle e-postayla aldatıcı girişimde bulunma. Bir sosyal mühendislik formu.
Fidye yazılımı: Kötü amaçlı yazılım genellikle bir dosyayı veya tüm sabit sürücüyü şifreleyerek ve verileri ‘şifreleyerek kullanıcıdan para isteyen yazılımlardır. Cryptoware olarak da bilinir.
Sosyal mühendislik: Verilere veya bilgisayar sistemlerine erişmek için insanı manipüle etme pratiği.
Spear-phishing: Bir birey veya iş dünyasına yönelik yüksek oranda hedeflenen bir kimlik avı formu, genellikle sosyal mühendislik tekniklerini güvenilir bir kaynaktan göründüğü için kullanır. Casus yazılım: Verileri çalmak veya siber suçlular, kuruluşlar veya ulus devletler için insanları ve sistemleri izlemek üzere tasarlanmış gizli bir yazılım.
Tehdit aktörü: Bir kurumun güvenliğini etkileme potansiyeline sahip olan veya zaten etkilemiş olan bir kişi veya kurum.
White Hat: Yeteneklerini test etmek için sistemlere giren “hack” programcıları ve güvenlik açıklarının düzeltilmesi için yetkililere bildirilmesi.

avatar
  Abone ol  
Bildir