Siber Güvenlik Nedir ?
20 Nis, 2018 23:33 tarihinde eklendi

Siber Güvenlik Nedir ?

Siber Güvenlik Nedir ?

Tarih boyunca herhangi bir teknolojik ilerlemede olduğu gibi, yeni fırsatlar yaratıldığı zaman, her zaman kendi kazançları için bunları kullananlar olacaktır. Bilgisayarın şafağından beri neredeyse virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların tehdidine rağmen, bilgisayar sistemleri ile verilerin güvenliği ve kutsallığı bilincinin, internetin patlayıcı büyümesine kadar çekiş kazanmadığı, bu sayede çok sayıda makinenin internete maruz kaldığı bilgisayar korsanlarının becerilerini test etmek için gerçek oyun alanı – web sitelerini aşağı çekmek, veri çalmak veya sahtekarlık yapmak. Şimdi siber suç dediğimiz bir şey. O zamandan beri, ve dünya çapında bir internet trafiği olan 3,4 milyar kullanıcıyla.

Siber yeraltı dünyasını yönlendiren kritik iş veya hükümet istihbaratının. Bir gerçek açık: sadece artmaya devam edecek. Teknolojiyi hayatımıza daha fazla entegre ederken, istismar fırsatları da büyüyor. Öyleyse, o zaman, onları siber güvenlik için siber güvenlik fırsatlarının eğitim ve uygulama yoluyla durdurmaya çalıştığımız savunmalar katlanarak balonlanmalıdır.

Bununla mücadele etmek, donanım ve yazılımları politika ve insanlara yayan çok disiplinli bir meseledir; bunların hepsi, her şeyden önce ortaya çıkan siber suçları önlemeyi ya da etkilerini en aza indirmeyi amaçlamıştır. Bu siber güvenlik uygulamasıdır. Bununla birlikte, hiçbir gümüş mermi yoktur; siber güvenlik, engellemeyi amaçladığı tehditler gibi sürekli gelişen, sürekli aktif bir süreçtir. Güvenlik başarısız olduğunda ne olur? Her ne kadar haberler sık ​​sık kullanıcı hesaplarının ihlali ve adların ve parolaların yayınlanmasıdır – Ashley Madison’ın genel olarak örneklendirdiği türden bir saldırıdır – genellikle finansal kazanç ya da hırsızlık Her endüstrinin kendi sözlüğü vardır ve siber dünya yoktur.

Siber Güvenlik Nedir ?

Hepimizin bildiği teknolojik temeller üzerine inşa edilirken – bilgisayarlar, internet, akıllı telefonlar ve benzeri – konuya daha derinden girdiğinizde, aşina olmadığınız teknikler ve kısaltmalarla karşılaşmaya başlıyorsunuz. Ve eğer hepimiz siber güvenlik konusunda iletişim kurarsak – tüm hükümet, iş dünyası, endüstri ve akademi sektörlerinde – bu farklı ve zorlayıcı konuyla ilişkili olan isimlendirmeye kendinizi alıştırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu amaçla, 57. sayfadaki bir Terimler Sözlüğü’nü ekledik. Bu belgeden en iyi şekilde yararlanabilmeniz, bilginizi genişletmek için daha fazla zaman harcayacağınız ve kafanızın çizilmesinde daha az zaman harcayacağınız için ileri ve geri hareket ettirdiğinizde çekinmeyin!

avatar
  Abone ol  
Bildir