Satış ortaklığı nedir ?
22 Haz, 2018 23:20 tarihinde eklendi

Satış ortaklığı nedir ?

Satış ortaklığı nedir ?

Satış ortaklığı nedir

İnternet para kazanma konusunda belkide en etkili yollardan biri satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı nedir ve satış ortaklığından nasıl para kazanılır konularında araştırma yaparken gerçekten bilgi veren bir yer yoktu. Hatta satış ortaklığı konusunda bilmem bu kitabı satın alırsanız işte her şeyi öğreneceksiniz gibi şeylerle kitap almaya yönlendiriyorlar. Tabi ki kitap alarak öğrenmeye gerek yok. Çünkü zaten o kitabı size sunan kişi aslında satış ortaklığından kazanmak için o kitabı övüyordur. Ya da kitabı kendisi yazmış para kazanmak için sizi yönlendiriyordur.

İlk internetten para kazanma konusunu araştırınca defalarca karşıma çıkan bu kitapları araştırdım. Tabi ki sonuç aynı satış ortaklığı o kadar zor bir şey değil ki kitap alıp saatlerce okumanıza gerek yok.

Siz ilk önce satış ortaklığı nedir, satış ortaklığından nasıl para kazanılır, satış ortağı olmak çok mu zor, ya da satış ortaklığından kazanmak çok mu zor gibi konularda bilgi vereyim. Daha sonra neden kitap almanıza gerek kalmadığını söyleyeyim. Ayrıca satış ortaklığı yapmayı düşünüyorsanız hangi kanallar üzerinden yapacağınıza dair bilgilerde aktaracağım.

Satış ortaklığı nedir ?

Aslında adından anlaşılacağı kadar basit bir şey. Kişinin x eşyasını satarsın kişi sana y oranında bir komisyon vaad eder ve sen satışta y değerini kazanırsın. Kısacası ticaret mantığını düşünelim. Siz aracı olacaksınız mesela ben urfadayım ve urfada fıstık satıcısı kişiler fıstığı hal pazarına götürür. Orda hal pazarında kendisi satmaz bir tane ticaret yapan hal pazarı dükkanına bırakır. Satış sonrası hal dükkanın kazancı bellidir %1 oranında komisyon alır. Aslında bu örnek sadece gerçek hayatta size satış ortaklığı konusunda bilgi vermiş oldum. Yani mal alış satış ele tutulur bir şeyin somut şekilde satış ortaklığını anlattım. Bu kadar zor olmayan satış ortaklığı internette araştırdığımızda binlerce zorluğu olduğunu ve bunun için kitap almanızı önerir. Ben bunun gereksiz olduğunu düşündüğümden bu yazıyı yazmak zorunda kendimi hissettim.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığından nasıl para kazanılır?

Yukarıda anlattığım fıstık olayından devam etmek isterim. Çünkü somut şekilde çok daha güzel anlarsınız. Ben önce size somut daha sonra internette nasıl satış ortaklığı yapacağınızı detaylarıyla anlatacağım. Şimdi fıstık satan hal pazarındaki dükkan %1 oranında para aldı. Peki internette siz ne kazanacaksınız? %1 hepimiz çok düşük olduğunu biliyoruz ama bu internette çok düşük bir kar oranıdır. Gerçekte fıstık gibi bir üründe çok çok fazladır. Ama internette elle tutulur bir üründe en az gözlemlediğim %5 tir. Ayrıca neden internet üzerinde satış ortaklığının çon karlı olduğunu daha sonra yazının sonlarına doğru bir başlıkta anlatacağım.

İnternette satış ortağı olmak çok mu zor

Bu konuda size şöyle diyebilirim satış ortaklığı yapılabilecek en basit ortamdır internet. Neden mi çünkü sadece internetiniz olsun bu şekilde para kazanabilirsiniz. Ama somut satılan bir üründe yani mesela siz hal pazarında yaparsınız sizin bir dükkanınız olması gerek. Ayrıca size teslim edilen ürüne zarar gelmemesi ve size verilen ürünün tüm sorumluluğu sizin üstünüzedir. Fakat internette siz sadece alıcıyı size ait bir link ile yönlendireceksiniz. Ve satış gerçekleştiğinde size vaad edilen oran kadar para alacaksınız. Yani satışın onayı ile para kazanıyorsunuz ve diğer tüm işlemler sizi alakadar etmeyecektir. Mesela diyelim ki siz bir telefon satışı ortaklığında telefonu sattınız. Peki bu telefonun kullanıcıya ulaşması konusunda her hangi bir sorumluluğunuz var mı? Tabi ki hayır siz sadece kişiyi yönlendirdiğinizden dolayı kazancınızı alırsınız. Bu kadar güzel bir şey belkide sadece internette mevcut.

Satış Ortaklığı

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığından kazanmak çok mu zor

Bu konu aslında görecelidir. Örnek vereyim diyelim ki siz büyük marketlerin bulunduğu bir cadde de küçük ve boş bir dükkan buldunuz. Ve ben burda bakkal açayım dediniz ve açtınız kazanmak için ne tür yollar denersiniz? Bu sizin hayal gücünüze, ticaret zekanıza ve satış taktiklerinize bağlıdır.

Diğer bir örnek daha vermek isterim çünkü bu önemli. Sizin oturduğunuz cadde de yıllardı oturuyorsunuz ve bir çok kişi tanıyorsunuz ve sizin alt kattınızda boş bir dükkan var. Ve yeni onların hepsi büyük market fakat siz dükkan açmaya kararlısınız ve açtınız. Bu sefer sizi tanıyan bilen komşularınız sırf siz açtınız diye yanınızdan alışveriş yapacaktır.

Bu iki örneği size şimdi internette yorumlayalım. Şimdi ilk örnekte sizin hiç bir sosyal medyanız büyük değil veya sizin daha önce internet alanında hiç bir şey yapmamışsınız. Ve birden internette satış ortaklığı yapmayı düşünen karakterdir. İkinci örnek ise daha önce sosyal medyada ve buna benzer bir çok yerde internette kendi çapında popüler olmuş kişilerdir.

İşte bu yüzden internetten satış ortaklığından para kazanmak için öncelik internette ki geçmişinizdir. İnternet öyle büyük bir alandır ki akla hayale sığmayacak kadar büyüktür. Siz sadece türkiyede ki internet sitelerini bir yıl içinde hepsini gezemesiniz. Ayrıca bir konu başlığında bile bazen yüz binlerce sonuç çıkmaktadır. Ve siz bu sonuçları sadece bir başlıkta araştırma yaparken görüyorsunuz. O yüzden internet büyük alan olması sizi korlutmasın. Bu internettin büyüklüğü herkesi taşıyacak kadarda küçüktür.

Satış Ortaklığı

İnternette satış ortaklığı nasıl

yapılır

Ben 2013 senesinde internette aktif takılmaya başladım. O zamanlar sosyal medya konusunda bir çok deneyimim oldu. Ve o zamanlar sosyal medyada bir çok konuda ön plana çıkabilecek projeler geliştirdim. Fakat hiç biri beklediğim ilgiyi göremeyince vazgeçtim. Ve sosyal medyayı 2016 sonunda tamamen bıraktım. Orada hiç bir şey yapamadım. Sonra 2017 de ben mavi dergi projesini hayatta geçirdim. Peki neden sosyal medyada tutulmadımda yine internet üzeri bir şey yapma girişiminde bulundum. Özellikde site açarak bunu neden yaptım diye soracak olursanız. Cevap olarak size şunu söylerim sosyal medya kişilerin ne istediğini bilmediğimden dolayı başarısız oldum. Fakat mavi dergi projemde kişiler ne istediğini biliyorum. Nasıl bunu bildiğime gelince size açıklamaya çalışayım.

Şimdi siz sosyal medyada diyelim ki takipçi çoğaltmaya çalışıyorsunuz. Önce mizahtan başladınız 10 kişi geldi. Mizahi paylaşımdan sonra internetten para kazanmanın yolları gibi bir şey paylaştınız 10 kişi geldi ilk gelen 10 kişiden 4 ü gitti. Elimizde kalan kişi sayısı 16. Dedin ki demek ki mizah getirisi daha çok siz yine mizah paylaştınız 10 geldi bu sefer ilk paylaşımdan hoşnut olan ve gelen 10 kişi zaten internette para kazanma konusunda 4 kişi gitmişti. Şimdi hoşnut olmadı o 6 kişiden 2 gitti internette para kazanma konusunda gelen 4 gitti sizin elinizde kalan 20 kişi. Demekki yapmanız gereken her zaman tek konuda yazmanız. Peki internet sitesinde böyle bir sınırlama mevcut mu?

Tabi ki hayır. Neden mi? Çünkü internet sitesine gelen kişiler genel anlamda arama motorlarından gelmektedir. Bu yüzden kişi istediğini bulduğu için sizin siteye istediği şey için gelecektir. Siz bir konuda değil yüzlerce konuda yazabilirsiniz.

Bunları internette satış ortaklığı konusunda neden anlattığımı merak edebilirsiniz. Bunun nedeni siz eğer internette para kazanmak istiyorsanız belkide yapmanız gereken ilk şey bir sosyal medya açmanız. Tek konuda büyütmeniz ve bir site açmanız olacaktır. Çünkü siz site açmadıkça istediğiniz kullanıcıya yetişemezsiniz.

Satış ortaklığı konusunda neden kitap satın almamalısınız?

Bu yazıda okuduğunuz konuların hepsi aslında satış ortaklığı kitaplarında mevcuttur. Yani sizin için pek bir faydası olmayacaktır. Eğer satış ortaklığı yapacaksanız internetten, internette araştırın. Size kitap okumayın boş zaman israfı demek istemiyorum. Çünkü kitaplar size çok şey katar. Ama satış ortaklığı konusunda alacağınız kitaplar size zaman israfı sağlayacaktır. Ve ayrıca o kitaplara para ödeyeceğinize roman alıp okuyun. Eminim sizi çok geliştirecektir. Şimdi bana diyeceksiniz ki biz internetten satış ortaklığı yapmak istiyorsuz siz bize roman diyorsunuz.
Ben size bunu açıklığa kavuşturayım. Kitap okuma alışkanlığı olan biri para kazanma konusunda farklı bakış açıları geliştirebilir. Eğer o satış ortaklığı kitapları gerçekten işe yarıyor olsa neden o kitabı alan herkes zengin olmadı. Çünkü işe yaramıyor çünkü saf bilgi ile dolu. Böyle yaparsanız böyle kazanırsınız gibi içi boş cümleciklerle dolu.

Bende o kitaplardan bir tanesinin linki koyup size satışını yapabilirdim. Fakat sizi yanıltmak sömürmek istemediğiminden böyle bir şeye kalkışmadım. Zaten bu konuda yazmamın en büyük nedeni satış ortaklığı konusunda araştırdığım bir çok yerde bana kitap satışı yapmaya çalışmalarıydı.

Satış ortaklığı konusunda size kılavuz yine sizsiniz

İnternette ortamında satış ortağı olmak için kılavuza gerek yok. Kılavuzunuz yine sizsiniz. Dedim ya o kitaplar size bir şey katacak olsaydı o kitabı alanlar meslek sırrı diye kimseyle paylaşmazdı. Hiç duydunuz mu kim kendi işinin sırrını başkasına vermiş ki? Örneğin bir çok büyük marka hala sırrı açıklanmamakta. Mesela google arma motoru dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Fakat biz web site sahipleri bile nasıl bizi sıralama koyuyor. Sitelere nasıl değer veriyor bu konularda yüzeysel bir bilgiden başka bir şey yok. Mesela yandex gibi bir arama motorunda benim sitem birinci sıradayken googlede bazen sıralamaya giremiyor.

İnternette neden satış ortaklığından çok para kazanırsınız

Peki yukarıda biz fıstık örneğinde demiştik ki somut ürün ile %1 bize veriyor. Tamamda biz 2 kilo fıstık satarsak 1 tl kazanacağız neden bu kadar uğraşalım ki? Haklısınız zaten internette en son yapmanız gereken şey somut ürün satmaktır. İnternette satış ortağı olmanın en büyük kazancı e-ürün satmaktır. Yani sanal ürün satmaktır. Bir virüs programı satarsınız sizin kazancınız %20 den aşağı değildir. Çünkü sanal ürünün maliyeti düşüktür. Mesela bir program yaparsanız bunu satmayı düşünürseniz bir seferlik programı yaparsınız. Tamiri yoktur, paslanmaz, kırılmaz, ürün bozulmaz. Bu yüzden hem ucuz satılabilir. Hemde satışı yapmak için tanınmak için bir ekip oluşturmak ister. Bu yüzden sanal ürünlerde kar payı yüksektir.

Satış Ortaklığı

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı neden kişilere verilir

Diyelim ki sizin elinizde bir x ürünü olsun. Size bu ürünün adet başı 5 tlye maliyeti var. Siz tek başınıza ve bunu 10 tlye satışa sunuyorsunuz. Zaten vergi sizden %18 alınır toplam size kalan yaklaşık 8 tldir. Siz reklam veriyorsunuz ve ne yaparsanız yapın rakiplerinizle başa çıkamıyor günlük en az 10 en fazla 20 satışını yapıyorsunuz. Ve her adet başı 1 tl reklam ödemesine gitmiş oluyor. Ve kazancınız 2 tlye kadar düşüyor. Peki her gün reklam vereceğinize neden ekip kurmuyorsunuz. Ve her satışta ona 1 tl verip hiç reklam yapmadan kazanmıyorsunuz? İşte satış ortaklığını sitelerin kabul etmelerinin en büyük nedeni budur. Çünkü satıcıya reklam yapar, satıcıya kazandırır. Hem kendisi kazanır hem satıcı.

Sonuç

1) Satış ortaklığı ve pazarlama stratejileri

Satış ortağı olmayı düşünüyorsanız pazarlama stratejileri ve pazar yeriniz olmalıdır.

2) Kar payı yüksek olsun

Az satsanız bile kazancınız çok olsun veya çok satabileceğiniz ürün olsun az kar olsun.

3) Sanal ürün satmayı düşünün

Çünkü sanal ürünü sizde alıp hemen kullanabilir ve bu konuda fikirlerinizi sunabilirsiniz. Eğer kullanmadığınız bir şeyse satışını yapmanız zor olacaktır.

4) Sabretmeyi bilin

Bu konu her işte olduğu gibi burdada önemli bir başlık çünkü sabır size kazandırır.

5) Her zaman farklı olun

Farklı olan kazanır. Daha sonra benzerleri ve daha sonra benzerlerinin benzerleri.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum yapmayı bize destek olmayı unutmayın. Ayrıca yaptığınız her yoruma cevap verilecektir. Bu konuda soru sorabilirsiniz.

avatar
19 Yapılan Yorumlar
3 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
18 Yorum yazarları
Salihakinkemıl erdalaytaç okatanKURSATİbrahim onge Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salihakin
Üye
Salihakin

Satış ortaklığı olmasa internette satış kimse yapamaz neredeyse

kemıl erdal
Ziyaretçi
kemıl erdal

Yere yatma modasında..
Herkes parasına göre, yatacağı yeri biliyor.
Kimi evde,
Kimi arabada,
Kimi sarayın önünde !

aytaç okatan
Ziyaretçi
aytaç okatan

Bilgilendirme için teşekkürler satış ortaklığı konusunda çok başarılı bir makale olmuş.

KURSAT
Ziyaretçi
KURSAT

Çalışmalarınızın devamı dileğimle.

İbrahim onge
Ziyaretçi
İbrahim onge

İlgimi cekti hem zor hemde kolay gibi duruyor hayirlisi, bilgilendirme icin tesekkurler

AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Satış ortaklığından çok iyi paralar kazanılabilir yeter ki istemek gerek

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

çalışmalarınız çok başarılı devamını dileriz

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

çalışmalarınız çok güzel başarılar dilerim.

timur
Ziyaretçi
timur

güzel bir çalışma olmus. basarılar dilerim

ramazan
Ziyaretçi
ramazan

Satış ortaklığı baya zaman alıyor ama ya uğraşmak gerek gerçekten

Burak
Ziyaretçi
Burak

gayet başarılı başarılarının davamını diliyoruz kaptan

kebap
Ziyaretçi
kebap

Bilgi için teşekkürler

DeryaCan
Ziyaretçi
DeryaCan

Maşallah güzel bir yazı olmuş. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler

DeryaCan
Ziyaretçi
DeryaCan

Çok iyi bir çalışma tebrik ederim. Google aramaları sürekli sizi gösteriyor.

Muhsin Sert
Üye
Muhsin Sert

Satış ortağı olmak gerçekten güzel bir şey gibi gözüküyo bu konuda bu kadar bilgilendirici ve güzel yazı için teşekkür ederiz

Mert
Ziyaretçi
Mert

Satış ortaklığı konusunda satış ortaklığı hakkında bilgi verdiğiniz için teşeekkür edirz.

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

çok faydalı özellikle google adsense kullanıp para kazanamadıklarından şikayetçi olanlara tavsiye ederim

mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

Satış ortaklığı konusunda satış ortaklığının ne kadar kazandırdığı hakkında güzel bir yazı olmuş teşekkürler

berfin yaşar
Üye
berfin yaşar

Satış ortaklığı konusunda başarılı bir yazı olmuş. Ayrıca satış ortaklığından nasıl ve neden satış ortaklığı bu kadar değerli anlatımızdan dolayı teşekkür ederiz ayrıca satış ortaklığı bu kadar somut örnekle açıkladığınızdan dolayı çok teşekkür eder başarılı yazılarınızın devamını dilerim