19 Nis, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Psikolog olmak

Psikolog olmak

Psikolog olmak

Psikoloji düşünme ve duyguların analizini oluşturur. Psikolog mesleğinin en başta yaptıkları şeylerdir. Fazlasıyla alt alanı mevcuttur.  Psikolog nedir? Psikolog davranışı ele alır bilimsel yöntemler ile davranışların neden sonuç ilişkisi içinde açıklar. Modern psikoloji bilimi çok bir geçmişi yoktur. Fakat psikoloji köklü bir bilimdir. Nedeni ise daha önce ilk çağlarda sorulan soruların bir çoğu psikoloji ile alakalıydı. Fakat bunları filozoflar ve teolojik görüşler ile açıklamışlardır. Psikoloji felsefeden ayrıldıktan sonra bilimsel yöntemler kullanmaya başlanmıştır.

Psikolog ne iş yapar?

İnsanın davranışlarını doğumdan ölüme kadar çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık gibi durumların zihinsel gelişim süreçlerinde duygu ve düşünce analizi yapar. Yaş ve davranış arasındaki bağlantıyı araştırır inceler, tanımlamaya çalışır.

Doğal süreçler düşünce, duygu ve davranış üzerinde ki etkileri inceler. Biyolojik olarak beynin işleyişini ve davranış arasındaki ilişkileri inceler. Beynin biyokimyasal hareketlerini, beyin mekanizma foksiyonlarını fiziksel ve kimyasal değişikliklerin davranış ve duygulara etkisini inceler. Bellek, biliş, duyum, algı, öğrenme,  güdü, duygular gibi süreçlerin bilimsel yöntemlerle inceler. Bilişsel düşünme süreçlerinde nöropsikoloji ve psikofizyoloji alanlarında yapılmış deney veya laboratuvar sonuçlarının değerlendirmesini yapar.

Deneysel psikoloji olarak adlandırılan bu çalışmaların sonuçları gelişim, sosyal, eğitim, trafik, spor, sağlık, meslek, endüstri ve örgüt, klinik psikoloji gibi psikolojinin alt dalları kullanır.  Psikolojik bilgilerin elde edilmesi uygulanması sırasında kullanılacak materyaller, teknikler ve yöntemler üzerinde çalışma yapar. Testler geliştirir. Veri analizi, araştırma desenleri ve verilerin yorumlanması gibi konularda çalışma yapar.

Psikolog  olmak isteyen kişilerde olması gerekenler

Sözel yeteneği kuvvetli olmalıdır. Sosyal bilgilere ilgisi ve temel bilgiler bilmesi gereklidir. İnsanlarla iletişim kurmakta zorluk çekmemelidir. İnsanlara yardım etmekte hoşlanmalıdır. Eğer psikolog olacaksanız sizin işiniz bireylerle iletişim olacağı için en önemli kural iletişimde gelişmiş olmanız olacaktır. Bireyin düşüncelerini duygularını anlayabilmeli onları yönlendirebilecek durumda olmalıdır.

Özgüveni yüksek olmalı, sabırlı, sorumluluk sahibi ve hoşgörülü olmalıdır. Eğer sinirli, sabırsız, iletişim kurmaktan hoşlanmıyorsanız bu bölümü okumamanızı tavsiye ederim. Çünkü psikolog olmak için gerçekten sabır gerekir.

Psikoloji okuyanlar nerede çalışabilir? Psikologlar nerede çalışabilir?

Eğitimi üniversite de okuyarak alınır. Psikolog olmak için 4 yıl en az okunması gereklidir. Psikoloji bölümü okunmalıdır. Psikologlar öz sektör ve kamu kuruluşlarında iş bulabilirler. Psikologlar üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreşlerde, çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevlerinde, çocuk cezaevlerinde, rehberlik merkezlerinde ve okullarda iş bulabilirler.

Psikolog olmak istiyorsanız ilk önce düşünmeniz gereken bu bölümü ne kadar çok istiyorsunuz? Yani bir iş alanımı yoksa merak ederek mi okuyacaksınız?  Bu soru aslında sadece psikoloji bölümü için değil diğer tüm bölümler ver meslek grupları içinde öyle olması gerekmektedir. Çünkü merak etmeden sadece iş alanı olarak görüldüğ zaman eğitimden verim alınmaz. Eğitim sonrası boş bir levha olunur.

 

Sizde psikolog olmak istiyorsanız ve bu yazıda olmayan bir şey sormak isterseniz yorum yapabilirsiniz.

avatar
17 Yapılan Yorumlar
5 Yorumlara Yanıtlar
1 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
19 Yorum yazarları
FATİH YETİMPsikolojisi Bozukmelike bayarsahra karataşsaruhan kara Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Psikolojisi Bozuk
Ziyaretçi
Psikolojisi Bozuk

psikolojimi bozabilecek psikolojisi bozuk insanlar olduğu için psikoloji bölümünde psikoloji doktoru olmak istemiyorum. Psikoloji bozuk insanlar pskilojimi bozabilir.

MAVİ DERGİ
Yönetici

bu da ayrı bir bakış açısı 🙂 herkes farklı 🙂 teşekkür ederim psikolojisi bozuk psikolog

melike bayar
Üye
melike bayar

Psikolog olmak çok isterdim fakat devlet puanları çok yüksek.

sahra karataş
Üye
sahra karataş

Psikolog olmak bana göre gerçekten değerli bir meslek ve ayrıca güzeldir.

saruhan kara
Üye
saruhan kara

Psikolog olmak ve psikoloji bölümü okuma çok isterdim fakat psikoloji bölümü bölümü puanlarının bu kadar yüksek olması bana göre sorun çok yüksekler. Yani Devlet üniversiteler aşırı özel üniversitlereinde parası çok fazla

Dayıcım45
Ziyaretçi
Dayıcım45

Makaleniz gayet hoş okunaklı güzel olmuş. Olasım geldi şimdi 😀 Elinize sağlık

MAVİ DERGİ
Yönetici

psikolog olmak güzeldir gelin sizde psikolog olun 😀 yani zor bi şey değil aslında 😀

Twitchaber.com
Ziyaretçi
Twitchaber.com

Düşündüğüm bir meslekti. Konuyla alakalı aydınlatıcı bir makale olmuş. Teşekkür ediyorum

Zafer
Ziyaretçi
Zafer

Kaliteli bir içerik ve güzel bir anlatım olmuş. Başarılarınızı dilerim

ALİ TAN
Ziyaretçi
ALİ TAN

Türkiye’de çok yüksek oranda öfke problemi ve saldırganlık eğiliminde insan var. Bu birazda cemaat toplumunda yetişen bireylerin kendinde herkeze karışma hakkı bulmasında ve bir yandan iç öfkesini başkalarına yansıtmasından kaynaklanıyor. Aslında psikologlar için hasta potansiyeli çok yüksek ama pek çok insan psikologa gitmeyi delilik raporu almakla eş değer görüyor.

MAVİ DERGİ
Yönetici

dediğiniz doğru. Yani psikologa sadece delilerin gittiği varsayımı mevcut bunun değişeceği aşikar. Çünkü gün geçtikçe insanlar yalnızlaşıyor ve gün geçtikçe insanlar bilime daha çok inanmaya başlamıştır. Çünkü eskisi gibi olmadığını bazı sorunların bilimle çözüleceği anlaşılmıştır. Değerli yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim.

SANEM YILDIZ
Üye
SANEM YILDIZ

Bende psikolog olmak için çalışıyorum. Liseye başladığımdan beri hayatımda en çok istediğim şey psikolog olmaktı. Bu yıl kazamacam

ASİYE MERAL
Üye
ASİYE MERAL

Psikoloji bölümü çok geniş ve güzel bir bölümdür bu yüzden psikolog olmak isteyenler kesinlikle psikoloji okumalı. Size çok şey katacaktır.

Melike
Ziyaretçi
Melike

Psikolog olmak isterdim. Ayrıca psikoloji bölümüde ayrıca çok güzeldir öyle bana geliyo

dargman69
Ziyaretçi
dargman69

oldukça kaliteli ve güzel bir yazı hazırlamışsınız. zevk alarak okudum. oldukça bglilendirici olmuş. teşekkürler

Mehmet Özdilek
Ziyaretçi
Mehmet Özdilek

Vay beee. Küçükken ne çok olmak istemiştim psikolog olmak. Çok yararlı bir yazı olmuş psikolog olmak isteyen kardeşlerime tavsiye ederim.

Engin SUNAL
Ziyaretçi
Engin SUNAL

Oldukça faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık

CS Eğitim UKRAYNA
Ziyaretçi
CS Eğitim UKRAYNA

yararlı bir yazı

Kenan Görmez
Ziyaretçi
Kenan Görmez

psikolog olmak insanlara yardım etmek istiyordum. Ama yazınızı okuyunca sadece istemek yetmediğini anladım. Sanırım bana göre değil. Hala kararsızım.

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

Eğer sabredemiyorsanız ve insanları dinleyemiyorsanız bence bu işi yapmayınız

Antalya Nakliyat firmaları
Ziyaretçi
Antalya Nakliyat firmaları

Bu bilgilendirici makale için teşekkür ederim ben kendi adıma, çok başarılı olmuş gerçekten

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

rica ederim