Kapat

Psikolog olmak

Anasayfa
Genel Psikoloji Psikolog olmak
Psikolog olmak istiyorum

Psikolog olmak

Psikoloji düşünme ve duyguların analizini oluşturur. Psikolog mesleğinin en başta yaptıkları şeylerdir. Fazlasıyla alt alanı mevcuttur.  Psikolog nedir? Psikolog davranışı ele alır bilimsel yöntemler ile davranışların neden sonuç ilişkisi içinde açıklar. Modern psikoloji bilimi çok bir geçmişi yoktur. Fakat psikoloji köklü bir bilimdir. Nedeni ise daha önce ilk çağlarda sorulan soruların bir çoğu psikoloji ile alakalıydı. Fakat bunları filozoflar ve teolojik görüşler ile açıklamışlardır. Psikoloji felsefeden ayrıldıktan sonra bilimsel yöntemler kullanmaya başlanmıştır.

Psikolog ne iş yapar?

İnsanın davranışlarını doğumdan ölüme kadar çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık gibi durumların zihinsel gelişim süreçlerinde duygu ve düşünce analizi yapar. Yaş ve davranış arasındaki bağlantıyı araştırır inceler, tanımlamaya çalışır.

Doğal süreçler düşünce, duygu ve davranış üzerinde ki etkileri inceler. Biyolojik olarak beynin işleyişini ve davranış arasındaki ilişkileri inceler. Beynin biyokimyasal hareketlerini, beyin mekanizma foksiyonlarını fiziksel ve kimyasal değişikliklerin davranış ve duygulara etkisini inceler. Bellek, biliş, duyum, algı, öğrenme,  güdü, duygular gibi süreçlerin bilimsel yöntemlerle inceler. Bilişsel düşünme süreçlerinde nöropsikoloji ve psikofizyoloji alanlarında yapılmış deney veya laboratuvar sonuçlarının değerlendirmesini yapar.

Deneysel psikoloji olarak adlandırılan bu çalışmaların sonuçları gelişim, sosyal, eğitim, trafik, spor, sağlık, meslek, endüstri ve örgüt, klinik psikoloji gibi psikolojinin alt dalları kullanır.  Psikolojik bilgilerin elde edilmesi uygulanması sırasında kullanılacak materyaller, teknikler ve yöntemler üzerinde çalışma yapar. Testler geliştirir. Veri analizi, araştırma desenleri ve verilerin yorumlanması gibi konularda çalışma yapar.

Psikolog  olmak isteyen kişilerde olması gerekenler

Sözel yeteneği kuvvetli olmalıdır. Sosyal bilgilere ilgisi ve temel bilgiler bilmesi gereklidir. İnsanlarla iletişim kurmakta zorluk çekmemelidir. İnsanlara yardım etmekte hoşlanmalıdır. Eğer psikolog olacaksanız sizin işiniz bireylerle iletişim olacağı için en önemli kural iletişimde gelişmiş olmanız olacaktır. Bireyin düşüncelerini duygularını anlayabilmeli onları yönlendirebilecek durumda olmalıdır.

Özgüveni yüksek olmalı, sabırlı, sorumluluk sahibi ve hoşgörülü olmalıdır. Eğer sinirli, sabırsız, iletişim kurmaktan hoşlanmıyorsanız bu bölümü okumamanızı tavsiye ederim. Çünkü psikolog olmak için gerçekten sabır gerekir.

Psikoloji okuyanlar nerede çalışabilir? Psikologlar nerede çalışabilir?

Eğitimi üniversite de okuyarak alınır. Psikolog olmak için 4 yıl en az okunması gereklidir. Psikoloji bölümü okunmalıdır. Psikologlar öz sektör ve kamu kuruluşlarında iş bulabilirler. Psikologlar üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreşlerde, çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevlerinde, çocuk cezaevlerinde, rehberlik merkezlerinde ve okullarda iş bulabilirler.

Psikolog olmak istiyorsanız ilk önce düşünmeniz gereken bu bölümü ne kadar çok istiyorsunuz? Yani bir iş alanımı yoksa merak ederek mi okuyacaksınız?  Bu soru aslında sadece psikoloji bölümü için değil diğer tüm bölümler ver meslek grupları içinde öyle olması gerekmektedir. Çünkü merak etmeden sadece iş alanı olarak görüldüğ zaman eğitimden verim alınmaz. Eğitim sonrası boş bir levha olunur.

 

Sizde psikolog olmak istiyorsanız ve bu yazıda olmayan bir şey sormak isterseniz yorum yapabilirsiniz.

“Psikolog olmak” üzerine 20 yorum

 1. melike bayar says:
 2. sahra karataş says:
 3. saruhan kara says:
 4. fatih yetim says:
 5. Dayıcım45 says:
 6. Twitchaber.com says:
 7. Zafer says:
 8. fatih yetim says:
 9. ALİ TAN says:
 10. SANEM YILDIZ says:
 11. ASİYE MERAL says:
 12. Melike says:
 13. dargman69 says:
 14. Mehmet Özdilek says:
 15. Engin SUNAL says:
 16. CS Eğitim UKRAYNA says:
 17. FATİH YETİM says:
 18. Kenan Görmez says:
 19. FATİH YETİM says:
 20. Antalya Nakliyat firmaları says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir