Pömyap – Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu
7 Ara, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Pömyap – Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu

Pömyap – Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu

Pömyap – Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu

Pömyap açılışı ( Psikoloji öğrencileri meslek yasası platformu) tabi ki haklı olarak kurulmuş bir plarformudur.

Pömyap kim tarafından kuruldu?

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs öğrencilerinin kurduğu pömyap psikoloji öğrencileri topluluğudur. Platform büyük bir ağa sahip 2014 ten beri hizmet vermektedir.

Pömyap ne istiyor?

Pömyap psikoloji öğrencileri için kendi yasalarını istiyor. Doğal bir şekilde psikolog mesleğinin korunmasını isteyen bir platform.

Pömyap psikologlar için daha net çizgileri olan yasa istiyor. Neden mi çünkü psikoloji çok yeni sayılabilecek bir bilim dalıdır. Ve psikolojiyi bitiren psikolog oluyor. Fakat yeni olmasından dolayı bir çok yasa eksik ve psikologlar istediği değeri alamıyor.

Peki pömyap bunun için ne yapıyor.

Tüm psikoloji öğrencilerinin neredeyse bildiği bir platform. Ve her geçen günde büyümeye devam ediyor. Büyümesinin nedeni psikoloji öğrencilerinin çoğalmasıdır. Ve öğrencilerin çoğlamasıyla birlikte pömyap bu öğrencilerin birliği için her üniversitede temsilci bulunduruyor. Temsilcilere öğrencilerin birliği için bir çok etkinlik ve kayıt yaptırıyor.

Platformun tüm kadroları mevcut olup psikoloji öğrencilerini birleştiriyor. Belkide çok haklı bir isyandır. Çünkü psikoloji bölümünün bir çok kişi tarafından yanlış bilinmesi. Psikolojiden mezun olanlar yerine başka bölümlerden alım yapan kurumlar. Net belirtilmemiş yasalar bunların hepsi pömyapın haklı olduğunu kanıtlıyor.

Meslek yasasının önemi

Meslek yasası olmadan meslek icra edilemez. Çünkü bir kurallı olmalı. Tabi ki etik kurallar bir psikolog için olmazsa olmaz kurallardır. Bunların esnetilmesi veya bunların hatalı uygulanması kabul edilemez. Ama etik kurallar dışında meslek yasası olmalıdır.

Bir psikoloji öğrencisi olarak

Bir psikoloji öğrencisi olarak destek olmak tabi ki benim içinde önemlidir. Çünkü ben hala psikolojiyi bitirince ne yapacağımı bilmeyen bir öğrenciyim. Yanlış anlaşılmasın bilmeyen derken şu anlamda bilmeyen (yasalar karşısında ne hakkım var) gibi konularda bir fikrim yok. Açıkçası Türkiye psikologlar derneği bu konuda Türkiye psikologlar yasası çıkarması gerektiği kanaatindeyim.

Türkiye psikolog derneği etik kuralları olmasına rağmen neden Türkiye psikologlar yasası yoktur?

Not: Psikoloji öğrencisiyim yukarıda son paragrafta Türkiye psikologlar derneği olarak kullandım. Nedeni (Türk psikologlar derneği) bana göre Türkiye psikologlar derneği olarak değiştirilmelidir. Çünkü derneğin etik kurallarında bile (psikologlar ayrımcılık yapamaz) diye etik kurallı vardır. O yüzden değiştirilmelidir. Ve ben şahsen Türkiye psikologlar derneği olarak kullanmaya devam edeceğim.

Mavi dergi yönetimi okuduğunuz için teşekkür eder. Sizinde paylaşmak istediğiniz bir şey olursa üye olup yazı eklemenizi veya bize yazın sayfasından iletişim kurarak yazılarınızı ulaştırabilirsiniz. Mavi dergi yönetimi Türkiye anayasasına uygun yazılarınızı paylaşır.

avatar
6 Yapılan Yorumlar
1 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
6 Yorum yazarları
beritanyildizserpilsayintubasibelaySebahatdogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
beritanyildiz
Üye
beritanyildiz

Pömyap hedeflerine ulaşacağı aşikar gözükmekte. Pömyapa başarılar dilerim şimdiden

serpilsayin
Üye
serpilsayin

Pömyap nedir başlığı görünce mavi dergi sayesinde öğrendim çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş

tuba
Üye

pömyap nedir sorusuna çok güzel cevap olmuş mavi dergiye teşekkürler

sibelay
Üye
sibelay

pömyap daha çok kendini tanıtmalı sadece öğrenciler değil bence bir çok alanda kendini tanıtmalı diye düşünüyorum

Sebahatdogan
Üye
Sebahatdogan

Biz psikolog adayı olarak tabi ki hepimiz bunları istiyoruz. Pömyapa desteğimiz devam etmektedir

serpilsayin
Üye
serpilsayin

bende psikolog olmak isterdim

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Pömyap başarılı olacaktır. Çünkü pömyap gerçekten iyi bir şekilde mücadele veriyor.