Kapat

Otorite

geleneksel otorite- karizmatik otorite - yasal otorite

OTORİTE

AH…! ŞU OTORİTE AH…!!!

İlk önce şu otorite nedir ona bakalım.  Herhangi bir konunun  yeterliliğini herkeze inandırarak kendisine sağladığı itaat.

Bir İnsan kendisine neden itaat edilmesini istesin veya isteyebilsin ki bu saçma bir şey değil mi?  ”Ben inanıyorum sizde inanın” bu nasıl bir düşünce, nasıl bir mantıksızlık, nasıl bir yobazlıktır. Otoritenin nasıl olması gerektiğini size söyleyeyim mi; kim neye inanmak isterse ona inanır, inandırmak için inandırmak en büyük ahmaklıktır.

Şimdi en büyük çelişkiye gelelim mi?  Ya o insan inandırmak istediğin konuya inanıyorsa peki sana inanmıyorsa ne olacak?  veya tam tersi sana inanıyorsa, senin inandığın konuya inanmıyorsa ne olacak?

ŞİMDİ İSE MAX WEBERİN OTORİTE TİPLERİNİ BAKICAZ

Weber otorite tiplerini 3 başlık altında incelemiştir.

Geleneksel

Weber’e göre, tarihsel süreç içinde güç-otorite ilişkisinin ilk örneğini geleneksel otorite oluşturmaktadır. Bu otorite tipinin kaynağını gelenekler oluşturmaktadır. Liderin yönetimi gelenekler tarafından kabul görmekte ve uygulamaları ise keyfi ve kişisel olabilmektedir. Lider konumunda olan bu insanlar, otoritelerini miras yoluyla elde ederler. Bu insanların kutsal olduklarına inanırlar. Geleneksel otoriteyi elinde tutan kişi, bir efendi olarak algılandığı için geleneksel otoritenin olduğu yerlerde kanunlar yerine efendilere itaat edilmektedir. Liderin altında çalışan görevliler resmi görevli değil fakat liderin kişisel hizmetçileridir. Geleneksel otoritenin olduğu toplumlarda efendinin verdiği emirlerin yerine getirilmelerinin koşulu, bu emirlerin geleneklerle uygun olmasına bağlıdır.

Karizmatik:

Bu tip, geleneksel otoritenin olduğu tarihsel süreç içinde ele alınmaz. Karizmatik otorite, meşruluğunu lider kişinin kişisel özelliklerinden, kutsallığından, kahramanlık gücünden alır. Toplumun meşruluğunu kabul ettiği karizmatik lidere olan bağlılığı tamdır. Lidere olan bağlılıkta esas unsur karizmatik otoritenin olağanüstü kişisel özelliklerine olan inancın yüksek olmasıdır. Karizmatik otorite tipinin ortaya çıkmasında toplumsal koşullar önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle toplumun içine düştüğü kriz ve kargaşa dönemlerinde karizmatik otorite, toplumun kendisi tarafından yaratılır. Karizmatik liderlerde aranan özellikler, o liderin sosyal statü ve mesleki uzmanlık bilgisi ile ilgili değildir. Toplumun karizmatik liderden beklediği en önemli şeylerden biri kendilerine olan bağlılığın derecesidir. Hitler, Gandhi, Lenin, Atatürk gibi isimler karizmatik otorite tipine örnek olarak verilebilir.

Yasal-ussal:

Bu tipin meşruluğu akılcı ilkelere göre oluşturulmuş kanunlara dayanmaktadır. Geleneksel ve karizmatik tipten farklı olarak, insanların bu otorite tipine itaat etmelerinin nedeni kanunların üstünlüğüne olan inançlarıdır. Yasal-ussal tipinde liderler ve bürokratlar kendi güçlerini kanunların sınırları ve bu kanunların belirlediği kurallar çerçevesinde uygulanmaktadırlar. Yasal-ussal otorite tipinin yönetim (örgüt) aygıtı bürokrasidir. Liderler ve bürokratlar halkın hizmetkârı olarak görülmektedir.

Geleneksel otorite tipinde olduğu gibi liderlere tanrısal ve kutsal anlam yüklenmez. Tam tersine emir verme yetkisine sahip kişiler rasyonel kurallar çerçevesinde davrandıkları sürece meşru sayılırlar. Bu otorite tipinde insanlar,aslında liderlere değil kurallara itaat etmiş olurlar. Emretme gücüne sahip insanlar bulundukları konuma yasalarca düzenlenen kurallara göre atanmaktadır veya kanuni usullere göre atanırlar. Atandıkları makamlar geçicidir ve o makamlara sahip olamazlar. Sonuç olarak yasal-ussal otorite tipi gücünü ve meşruiyetini kanunların üstünlüğünden almaktadır. Kısaca liderlik tipleri bunlardır ancak karizmatik liderliği ayrıca incelemek istiyorum.

♣Geleneksel dediği şey aslında şuan bizim dünyanın bazı yerlerinde olan diktatörlüktür yani babadan oğula geçen sistemdir. PEKİ! burada insanların özgürlüğü nerede acaba?

♣ Max’ın Karizmatik dediği şey ise insanın tamamıyla para gücüne eğitimine ve kişisel zenginliklerine baktığı otoritedir. Yani maddi durumdan mahrum insanın asla olamayacağı bir itaat sistemi.

♣Yasal dediği şey ise, inandıkları her şeyin, cezaların, ödüllerin tamamıyla kanunlara bağlı kalmasından ibarettir. PEKİİ! Eğer kanunu hazırlayacak olan insanlara itaat ettiğini düşünürsek kanunun ne anlamı kalır ?

BENİM Mİ İSTEDİĞİM?

 Kanunları kendi hazırlayacak çift taraflı yargının da bağımsız olduğu bir halkdır.

Yanlış anlamadınız EVET.  İtaat edilecek olan Halk diyorum. Neden üst mertebedeki birine itaat isteniliyorda halka istenmiyor? Neden halk seçilmiyorda üst mertebe seçiliyor hiç düşündünüzmü bunu?  Yargıda Halk İtaatte Halk Kanunda Halk.!!!!!

 

YAZAR: UMUT ALUÇ

“Otorite” üzerine 25 yorum

 1. fatih yetim says:
 2. Sanem says:
 3. fatih yetim says:
 4. ASİYE MERAL says:
 5. SEMRA UÇAR says:
 6. Fatih Yetim says:
 7. Cengiz says:
 8. Fatih Yetim says:
 9. basaksehir says:
 10. Saglam says:
 11. Saglam says:
 12. Fatih Yetim says:
 13. Mehmet says:
 14. Fatih Yetim says:
 15. mustafa3417 says:
 16. WixAdam says:
 17. hakan ozansoy says:
 18. erdem says:
 19. ahmet says:
 20. Utku Garip says:
 21. Ballı Soprano says:
 22. Hasan BB says:
 23. MEHMET ÇELİK says:
 24. mehmet nur can says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir