17 Kas, 2017 18:00 tarihinde eklendi

Otorite

Otorite

OTORİTE

AH…! ŞU OTORİTE AH…!!!

İlk önce şu otorite nedir ona bakalım.  Herhangi bir konunun  yeterliliğini herkeze inandırarak kendisine sağladığı itaat.

Bir İnsan kendisine neden itaat edilmesini istesin veya isteyebilsin ki bu saçma bir şey değil mi?  ”Ben inanıyorum sizde inanın” bu nasıl bir düşünce, nasıl bir mantıksızlık, nasıl bir yobazlıktır. Otoritenin nasıl olması gerektiğini size söyleyeyim mi; kim neye inanmak isterse ona inanır, inandırmak için inandırmak en büyük ahmaklıktır.

Şimdi en büyük çelişkiye gelelim mi?  Ya o insan inandırmak istediğin konuya inanıyorsa peki sana inanmıyorsa ne olacak?  veya tam tersi sana inanıyorsa, senin inandığın konuya inanmıyorsa ne olacak?

ŞİMDİ İSE MAX WEBERİN OTORİTE TİPLERİNİ BAKICAZ

Weber otorite tiplerini 3 başlık altında incelemiştir.

Geleneksel

Weber’e göre, tarihsel süreç içinde güç-otorite ilişkisinin ilk örneğini geleneksel otorite oluşturmaktadır. Bu otorite tipinin kaynağını gelenekler oluşturmaktadır. Liderin yönetimi gelenekler tarafından kabul görmekte ve uygulamaları ise keyfi ve kişisel olabilmektedir. Lider konumunda olan bu insanlar, otoritelerini miras yoluyla elde ederler. Bu insanların kutsal olduklarına inanırlar. Geleneksel otoriteyi elinde tutan kişi, bir efendi olarak algılandığı için geleneksel otoritenin olduğu yerlerde kanunlar yerine efendilere itaat edilmektedir. Liderin altında çalışan görevliler resmi görevli değil fakat liderin kişisel hizmetçileridir. Geleneksel otoritenin olduğu toplumlarda efendinin verdiği emirlerin yerine getirilmelerinin koşulu, bu emirlerin geleneklerle uygun olmasına bağlıdır.

Karizmatik:

Bu tip, geleneksel otoritenin olduğu tarihsel süreç içinde ele alınmaz. Karizmatik otorite, meşruluğunu lider kişinin kişisel özelliklerinden, kutsallığından, kahramanlık gücünden alır. Toplumun meşruluğunu kabul ettiği karizmatik lidere olan bağlılığı tamdır. Lidere olan bağlılıkta esas unsur karizmatik otoritenin olağanüstü kişisel özelliklerine olan inancın yüksek olmasıdır. Karizmatik otorite tipinin ortaya çıkmasında toplumsal koşullar önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle toplumun içine düştüğü kriz ve kargaşa dönemlerinde karizmatik otorite, toplumun kendisi tarafından yaratılır. Karizmatik liderlerde aranan özellikler, o liderin sosyal statü ve mesleki uzmanlık bilgisi ile ilgili değildir. Toplumun karizmatik liderden beklediği en önemli şeylerden biri kendilerine olan bağlılığın derecesidir. Hitler, Gandhi, Lenin, Atatürk gibi isimler karizmatik otorite tipine örnek olarak verilebilir.

Yasal-ussal:

Bu tipin meşruluğu akılcı ilkelere göre oluşturulmuş kanunlara dayanmaktadır. Geleneksel ve karizmatik tipten farklı olarak, insanların bu otorite tipine itaat etmelerinin nedeni kanunların üstünlüğüne olan inançlarıdır. Yasal-ussal tipinde liderler ve bürokratlar kendi güçlerini kanunların sınırları ve bu kanunların belirlediği kurallar çerçevesinde uygulanmaktadırlar. Yasal-ussal otorite tipinin yönetim (örgüt) aygıtı bürokrasidir. Liderler ve bürokratlar halkın hizmetkârı olarak görülmektedir.

Geleneksel otorite tipinde olduğu gibi liderlere tanrısal ve kutsal anlam yüklenmez. Tam tersine emir verme yetkisine sahip kişiler rasyonel kurallar çerçevesinde davrandıkları sürece meşru sayılırlar. Bu otorite tipinde insanlar,aslında liderlere değil kurallara itaat etmiş olurlar. Emretme gücüne sahip insanlar bulundukları konuma yasalarca düzenlenen kurallara göre atanmaktadır veya kanuni usullere göre atanırlar. Atandıkları makamlar geçicidir ve o makamlara sahip olamazlar. Sonuç olarak yasal-ussal otorite tipi gücünü ve meşruiyetini kanunların üstünlüğünden almaktadır. Kısaca liderlik tipleri bunlardır ancak karizmatik liderliği ayrıca incelemek istiyorum.

♣Geleneksel dediği şey aslında şuan bizim dünyanın bazı yerlerinde olan diktatörlüktür yani babadan oğula geçen sistemdir. PEKİ! burada insanların özgürlüğü nerede acaba?

♣ Max’ın Karizmatik dediği şey ise insanın tamamıyla para gücüne eğitimine ve kişisel zenginliklerine baktığı otoritedir. Yani maddi durumdan mahrum insanın asla olamayacağı bir itaat sistemi.

♣Yasal dediği şey ise, inandıkları her şeyin, cezaların, ödüllerin tamamıyla kanunlara bağlı kalmasından ibarettir. PEKİİ! Eğer kanunu hazırlayacak olan insanlara itaat ettiğini düşünürsek kanunun ne anlamı kalır ?

BENİM Mİ İSTEDİĞİM?

 Kanunları kendi hazırlayacak çift taraflı yargının da bağımsız olduğu bir halkdır.

Yanlış anlamadınız EVET.  İtaat edilecek olan Halk diyorum. Neden üst mertebedeki birine itaat isteniliyorda halka istenmiyor? Neden halk seçilmiyorda üst mertebe seçiliyor hiç düşündünüzmü bunu?  Yargıda Halk İtaatte Halk Kanunda Halk.!!!!!

 

YAZAR: UMUT ALUÇ

avatar
22 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
eladiryalnizlikyelizakgunYelizgunduzSanemfatih yetim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
eladiryalnizlik
Üye

otorite aileden başladığı için her zaman her şeyde otorite neredeyse şart oluyor

yelizakgun
Üye
yelizakgun

otorite nedir ve otorite tipleri hakkında çok güzel ve başarılı yazı olmuş.

Yelizgunduz
Üye
Yelizgunduz

Otorite nedir konusunda umut bey gerçekten güzel yazmış bizimde otoritesen beklentimiz budur teşekkür ederiz umut bey

SANEM YILDIZ
Üye
SANEM YILDIZ

Otorite aslında var olan bir şeydir. Yani otorite olmaması ne kadar iyi olabilir ki

ASİYE MERAL
Üye
ASİYE MERAL

Otorite aslında var olmasa gerçek anlamda insanlar bir biriyle savaş içine girer ki bunu kimse istemez. Bu yüzden otorite şattır. Yani otoritenin olmaması insanları savaş haline dönecektir. Ayrıca otorite insanlar arasında insanların kurduğu bir şeydir. Yani ortak akıldır. Bu yüzden otorite gerekliliğini burdan da alır

SEMRA UÇAR
Üye
SEMRA UÇAR

Otorite bana göre varolması gereken bir kavram eğer otorite yoksa kişiler toplum olarak yaşayamaz

trackback

[…] Otorite nedir:Bireyin, güç ilişkisi açısından kendisinden daha üst konumda bulunan bir otorite figürüne boyun eğmesi. […]

Cengiz
Ziyaretçi
Cengiz

Güzel bir yazı.Yeni Akımı takip ediyorum. Faydalı bir site olduğunu düşünüyorum.Emeğinize sağlık. Teşekkür eder, güzel yazılarınızın devamını dilerim.

basaksehir
Ziyaretçi
basaksehir

otorite ilk ailede kazanılır kazandığınız statüler oteriteyi arttırır

Saglam
Ziyaretçi
Saglam

HARİKASINIZ ARKADASLAR ELLERINIZE SAGLIK

Saglam
Ziyaretçi
Saglam

güzel bir ve anlamlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Harkulade bir içerik olmuş diyebilirim. Okurken hiç sıkılmadığım içeriklerden bir tanesi.

mustafa3417
Ziyaretçi
mustafa3417

merhaba insanların yaşam tarzını oluşturan kurallar var egosunu veya nemalanmak isteyen bazı kişiler bu kuralların dışına çıkarak ortamı içinden çıkılmaz hale sokan kişilere uygulanacak cezalar otorite boşluğu olursa uygulanamaz kişilerin değil devlet otoritesi olmalı ki yaşam güzel olsun selamlar

WixAdam
Ziyaretçi
WixAdam

Yazı Güzel Olmuş..

hakan ozansoy
Ziyaretçi
hakan ozansoy

çalışmalarınızda başarılar dilerim . oteriter konusunda duşuncalerinize katılıyorum .paylaşımlarınız için teşekuur ederim

erdem
Ziyaretçi
erdem

oterite hem olması gereken hem de doğru kullanılması gereken bir kavram yoksa faydadan çok zarar verir

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

yorumları okuduğumda şu kanıta vardım karmaşık kaygılı yorumlar ilerki günler güzel olur.

Utku Garip
Ziyaretçi
Utku Garip

Otorite.. Varlığı yakıyor, yokluğu yok ediyor cidden.

Ballı Soprano
Ziyaretçi
Ballı Soprano

Çok karmaşık bir konu. Aylarca yıllarca tartışsak çözemeyiz herhalde bu konuyu…

Hasan BB
Ziyaretçi
Hasan BB

Açıklayıcı ve bilgilendirici faydalı paylaşım için teşekkürler.

MEHMET ÇELİK
Ziyaretçi
MEHMET ÇELİK

güzel yazı olmuş. elinize sağlık.

mehmet nur can
Ziyaretçi
mehmet nur can

bir işte otorite yoksa başari da olmaz