Namaz kılmanın İnsan Sağlığına Yararları
5 Nis, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Namaz kılmanın İnsan Sağlığına Yararları

Namaz kılmanın İnsan Sağlığına Yararları

Namaz kılmak, dini açıdan olduğu kadar sağlık açısından da oldukça önemlidir. Namaz kılmak, sağlıklı bir hayatın en önemli parçalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle namaz kılabilecek durumda olan herkesin namaz kılması gerekmektedir. Bu hem dini açıdan hem de dediğimiz gibi sağlık açısından çok önemlidir. Ancak bunun için namaz vakitlerini kaçırmamanız gerekmektedir.

Namaz Kılmanın Sağlığa Ne Gibi Yararları Vardır?

Namazın oldukça yararlı olduğundan bahsetmiştik. İlk olarak namaz kılan bir insan günde 5 vakit namaz kılacağı ve namazda pek çok hareket yapacağı için her zaman dinç kalacaktır. Bu durumda, namazın saatlerinin de büyük önemi vardır. Namaz kılan bir insan bu 5 vakitte sürekli hareketli olacağı için herhangi bir tembellik yaşamayacaktır. Ayrıca namaz sırasında günde 80 kere baş yere konmaktadır. Bu da beynin ritmik olarak daha fazla kana sahip olmasını sağlamaktadır. Bu hareket, kanın beyne daha fazla gitmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de beyin hücreleri iyi beslenmektedir. Beyin hücrelerinin iyi beslenmesi, hafıza sorunlarının olmamasını sağlamaktadır. Bu da insanın beynini büyük ölçüde güçlendirir ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Namaz kılmak göz sağlığına iyi gelir

Namaz kılmanın göz sağlığına da büyük bir etkisi olmaktadır. Günde 5 vakit namaz kılan bir insan, namaz sırasında gözlerini belirli bir düzende hareket ettirdiği için gözün önünde bulunan sıvının sürekli olarak değişmesini sağlar. Bu durum da özellikle katarakt gibi önemli hastalıklardan gözlerimizi korur. Ayrıca göz tansiyonunun da önüne geçer.

Namaz kılmanın sağlık açısından diğer bir yararı da mide içindir. Namaz kılarken yapılan eğilmeler, midede yer alan gıdaların karışmasını sağlar. Ayrıca safranın kolay bir şekilde akmasına ve safra kesesinde herhangi bir birikim olmamasına da yardımcı olur. Bunlarla beraber pankreastaki enzimler de bu hareketler sonucunda daha kolay boşalır bu da kabızlığın önüne geçer. Yani bu hareketler mide ile beraber safra kesesi ve pankreas için de çok yararlıdır. Ek olarak böbrek ve idrar yolları da daha sağlıklı çalışmaya başlar. Bu sayede böbrekte taş oluşumu gibi sorunlar da yaşanmamış olur.

Beş vakit namaz kılmak, kireçlenme gibi adale ve eklem sorunlarının da önüne geçmektedir. Bu bölgelerdeki ağrılar, namaz sayesinde kendiliğinden iyileşmektedir. Kan dolaşımını güçlendiren namaz hareketleri ayrıca daha rahat nefes almayı da sağlamaktadır. Ayrıca belirttiğimiz gibi namaz kılmak için sürekli temiz olmak gerekmektedir. Temizlik de pek çok hastalığa meydan okumaktadır. Günde 5 kere abdest alan bir insan, oldukça sağlıklı olmakta ve birçok hastalıktan da korunmaktadır. Ezan saatlerini takip ederek günde 5 vakit namaz kılabilirsiniz.

 

avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
1 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
Serkan Hüseyin Ataymustafa dağdelen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serkan Hüseyin Atay
Ziyaretçi
Serkan Hüseyin Atay

öncelikle sağlıktan önce farz olan namazı yerine getirmek 5 vakit içerisinde yapacağımız en büyük ibadettir.Spor olayına gelirsek günde 5 vakit kültür fizik hareketleri yapıyorsunuz secdeye gittiğinizde vücudunuzun üst taraflarına kan akışını sağlıyorsunuz.Kan dolaşımını artırdığınız için metabolizmanın da düzenli çalışmasını sağlıyorsunuz.Ruhsal olarak ta kendimizi iyi hissettirecek harika bir ibadettir.Bunun yanı sıra günün belirli saatlerinde namazdan önce alınan abdest temizlik açısından rahatlatıcı bir özellikle manevi ve bedenen bizleri rahatlatacak bir olgudur.Namaz bildiğim kadarıyla eklem romatizmasına da iyi gelmektedir.Namaz kılanlar da ayak kasları dizler bel vs güçlendiğinden namaz kılmayan bir insana oranla merdiven ve efor gerektiren hareketleri daha kolay yapabilmektedirler.

mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

namaz kılmak manevi olarak çok büyük yararı olduğu gibi sağlığada yararı olduğu daha öncede duymuştum sizin yazınızı okuyup dahada anladım