Motivasyon Eksikliği
26 Şub, 2018 13:49 tarihinde eklendi

Motivasyon Eksikliği

Motivasyon Eksikliği

Motivasyon Eksikliği

Her ne kadar kendinizi disiplinli biri olarak tanımlasanız da yapmanız gereken onca işiniz varken bazı zamanlar olur ki hiçbir şey yapmak istemezseniz. Ve yapılması gereken işler gözünüzde büyür, dağ gibi olur. Bu size vicdan azabı yaşatır. Eğer siz de böyle hissediyorsanız, günü boşa geçirmemek için çalışırken motivasyon eksikliği yaşayanlar için 5 tavsiye kulak verin. Yapacağınız küçük farklılıklarla kendinizi motive edebilir, yeniden işinize zevkle devam edebilirsiniz.

1- Yapılması Gerekenleri Parçalara Bölün

Yapmanız gerekenler önünüzde koca bir dağ gibi görünüyorsa, harekete geçmek şöyle dursun, aksine yatıp uyumak isteyeceksiniz. Böyle hissettiğiniz durumlarda yapmanız gerekenleri oldukça azaltın. Ağır işlerle gözünü korkutmak yerine basit işleri öne çıkarın. Yani daha fazla zaman ve emek isteyen işer yerine daha kolay işlere yönelin. Tabiri caizse büyük işe girişmek yerine parçalara bölerek başlayın. Yaptığınız iş küçük olsa da başlamak için bir adım atmış olursunuz. Küçük işlerden büyüklere doğru hızlanarak devam edersiniz.

2- Rutine Bağlayan Zihninizi Şaşırtın

Sürekli aynı işi yapan insanlar, bir süre sonra motivasyon kaybı yaşarlar. Böyle rutine bağladıysanız işinizi farklılaştırmak kendinize “reset” atmak gibi olacaktır. Günlük görevlerinize ufak dokunuşlarla farklılıklar katmalısınız. Tabi ki bu tamamen farklı işlere yönelin anlamında değil, hali hazırda yürütmekte olduğunuz projenizde kısa da olsa farklı işler yapmaktır. Böylelikle her gün yaptığınız ve rutine bağlanan işlere daha sonra geri döndüğünüzde artık eskisi kadar sıradan, sıkıcı gelmeyecektir. Bir bakıma zihninizi şaşırtmış oluyorsunuz.

3- Pomodoro Tekniğini Kullanın

Zaten işten sıkılmışsınız, kaçacak yer arıyorsunuz; üstüne bir de mola vermeden sürekli çalışmaya zorlarsanız veriminiz tamamen düşecektir. Motivasyonunuzu kaybetmemek için uzun süreli çalışmak yerine kısa molalar vermek daha etkili bir çalışma şekli olacaktır. Bu sayede işe geri döndüğünüzde dikkatinizi toparlamak daha kolay olur. “Pomodoro” denilen bu bu yöntem şu şekilde; 25 dakika çalışıp ve sonrasında 3-5 dakika mola vermektir. Molalarda camdan dışarı bakabilir, tuvalete gidebilir, su içebilir, oda içinde volta atabilirsiniz. Su içmek özellikle tavsiye ediliyor. Pomodoro tekniğiyle yine zihniniz sıfırlanmış oluyor, kendine geliyor.

4- Çalıştığınız Ortamda Değişiklikler Yapın

Sürekli aynı mekanda çalışmak ister istemez bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Aynı ortamda çalışmak isteksizliğe neden olabilir. Buna meydan vermemek için mekan değişikliği yapmak gerekiyor. Çalışma odanız dışında dışarıda bir kafeye gitmek, iş yerinizdeki masanızda çalışmaktan çok daha etkili olabilir. Eğer işiniz farklı yerde yapılmaya uygun değilse bulunduğunu mekanda değişiklikler yaparak ortam havasını değiştirebilirsiniz. Farklılıklar bize heyecan verir. Özellikle renkleri kullanın. Renklerin bilinçaltını etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çalışma odanızda koyu renklerden (siyah, kahverengi) ziyade özellikle sarı renk kullanmak tavsiye ediliyor. Sarı verimliliği ve zekayı temsil eden renktir.

5- Düzenli Çalışma Alanı

Bu size anne tavsiyesi gibi gelebilir ama çalışma alanınızı düzenli ve temiz tutmak zihninize olumlu etki yapacaktır. Dağınık bir oda ve özellikle çalışma masası verimliliğinizi düşürecektir. Tabii ki tertemiz olması gerekmiyor ama dikkat dağıtıcı her nesne işinize odaklanmanızı zorlaştıracaktır. Yarım kalan çay bardağı, yemek tabakları ve masa üstünde olan iş dışındaki her şeyden kurtulmanız gerekir. Çevrenizdeki dağınıklık zihninizdeki dağınıklığı doğurur. Sadece çalışma sırasında ihtiyacınız olabilecek şeyler yakınınızda bulunsun aksi halde bunları temin etmek de dikkat dağınıklığına neden olacaktır.
avatar
8 Yapılan Yorumlar
4 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
9 Yorum yazarları
buraksüleymanKonsept Mediaozan perHarun Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
burak
Ziyaretçi
burak

siteniz guzel konular ellerinize saglik

süleyman
Ziyaretçi
süleyman

der çalışırken çok dikkat edilmesi gereken bu konu hakkındaki dataylı yazı için teşekkürler.

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

rica ederiz faydamız olduysa ne mutlu bize

Konsept Media
Ziyaretçi
Konsept Media

ilginç bir paylaşım olmuş.

ozan per
Ziyaretçi
ozan per

Güzel noktalara değinmişnizi başaralı bir yazı

Harun
Ziyaretçi
Harun

Mavi Dergi’nin yazılarını takip ediyorum.Severek okuyorum. Bilgilenmeyi seviyorum.Teşekkür ederim.

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

bende size teşekkür ederim.

istanbul evden eve nakliyat
Ziyaretçi
istanbul evden eve nakliyat

Faydalı paylaşımda bulunmuşsunuz teşekkür ederiz.

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

yorumunuz için teşekkürler

Harun
Ziyaretçi
Harun

Yazılarınız gerçekten güzel. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

yorumunuz içi biz teşekkür ederiz.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

teşekkürler