Meme kanserinden koruyan şifalı menü
30 Eki, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Meme kanserinden koruyan şifalı menü

Meme kanserinden koruyan şifalı menü

 

Meme kanserinden koruyan şifalı menü

Brokoli,karnabahar,beyaz lahana,kıvırcık salata,semizotu,turp,kereviz,yer elması ve enginar meme kanserinden koruyor.Karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye ve günde yarım kilo yoğurdu da sofranızdan eksik etmeyin.

Meme kanserinden nasıl korunabilirim?

Alkol tüketimi ve meme kanseri arasında çok güçlü bir ilişki var.Kanserden korunmak için alkolü sınırlandırın veya hiç içmeyin.

Sağlıklı kiloya ulaşın

Şişmanlık meme kanseri arasında birçok araştırmayla ortaya konulmuş çok açık bir bağlantı var.Şişmanlarda yağ dokusu fazla olduğu için kandaki östrojen miktarı artar,bu da meme kanserini arttırır.

Aktif olun

 Düzenli egzersiz, sağlıklı kiloya ulaşmayı, hormonlarınızı dengelemeyi sağlar.Sonuç olarak sizi meme kanserinden korur.

Yüksek lifli yiyecekler tüketin

Sağlık için sayısız yararının dışında lifli besinler,vücudunuzdaki östrojen hormonu dolaşımın miktarını azaltır.Hormon miktarının düşürülmesi de meme kanserine karşı alabileceğiniz en önemli koruyucu önlemlerden biridir.Yüksek miktarda lif,sebze,meyveler ve tam tahıl ürünlerinde bulunuyor.

 

Sebze ve meyve tüketin

 

Meyve ve sebzeler vitamin,mineral,antioksidan ve lif içerdikleri için sizi kanserden korur.Hedefiniz günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek olsun.

Meme kanserinden koruyan en önemli besinler şunlar:

Brokoli

Karnabahar

Beyaz lahana

Kırmızı lahana

Kıvırcık salata

Pırasa

Semizotu

Kırmızı turp

Siyah turp

Kereviz

Yer elması

Enginar

Yeşil kabak

Bütün kırmızı renk meyve ve sebzeler

Karahindiba

Kuzukulağı

Bineriye

Tere

Meme kanserinden koruyan en şifalı bitkiler arasında.Bu arada en ucuz gıda en makbul olanıdır.Sebze ve meyveleri mevsiminde yiyin  ve turfanda gıdalardan kaçının.

Yağları azaltın

 Birçok bilimsel çalışma yüksek yağ alımı ve meme kanseri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteriyor.Yağlı besinler vücuttaki hormonal dengeyi bozarak meme kanserine sizi daha yakın hale getirir.Yağ alımı günlük kalorinizin %35’ini oluştursun.Yağ alımlarını azaltmak için pastane alımlarından uzak durun,tavuğun derisini atın,katı yağlar yerine bitkisel yağları tercih edin.Bu arada kırmızı et yerine balık,tavuk ve hindi yiyin.

Sofranızda mutlaka baharatlara yer açın

 Zerdeçal,çörek otu,keten tohumu,tercih etmeniz gereken baharatlar arasında.Bu arada günde en az yarım kilo yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.Keçi peyniri,yağsız beyaz peynir,çökelek tüketin.

Böcek ilaçları riski arttırıyor

 Her ne kadar böcek ilaçları ve meme kanseri arasında çok net bir ilişki bulunmasa da araştırmacılar bu maddelerle temas halinde olan kanserli kadınların meme dokularında bu maddelerden tespit etti.Bu nedenle böcek ilaçları kullanırken yakın temastan kaçının.Özellikle ilaçları sıktığınızda içinize çekmemeye özen gösterin.

Yine sebze ve meyveleri tarım ve böcek ilaçlarından arındırmak için çok iyi yıkayın ve yarım saat sirkeli suda bekletin.

 Kontrolleri ihmal etmeyin

 Meme kanserinin en önemli belirtileri şunlar

Meme dokusu, çevresi veya koltuk altında kitle ya da kalınlaşma

Memenin büyüklüğü veya şeklindeki değişikler

Meme ucunda akıntı

Meme,koyu bölge ve meme ucunda renk ve his değişiklikleri (çökme,buruşukluk veya pullanma)

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktora başvurun.Ailenizde meme kanseri varsa her yol düzenli mamografi ve ultrasonografi yaptırın.

 

 

avatar
  Abone ol  
Bildir