Mauritius – Mauritius ekonomisi – Mauritius kültürü ve yaşamı
2 Haz, 2018 13:32 tarihinde eklendi

Mauritius – Mauritius ekonomisi – Mauritius kültürü ve yaşamı

Mauritius – Mauritius ekonomisi – Mauritius  kültürü ve yaşamı

Mauritius

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere belkide çoğumuzun bilmediği hatta ismini ilk defa duyduğu bir ülke hakkında bilgi vermek istiyorum.  Mauritius; Gizli ada belki araştırdığımız zaman çoğumuzun tatil yapmak adına hedefi olacağı ve kesinlikle ileride tatil yerleri listemizde 1. olacak saklı ada. Bu ada ülkesinin nüfusu 2016 resmi rakamlarına göre 1 milyon 260 bin civarı olup Yüz ölçümü  2.045 km2 dir. Resmi dili İngilizce olan bu ülkenin Dini ise Hinduizm’dir. Ülke Afrika kıtasında olup Ada 16. yüzyıldan sonra keşfedilmiştir. Adanın bütün halkı 16.yüzyıldan sonra buraya göçenlerin soyundan gelmektedir. Adanın Ortaçağ’da  Arap ve Malezyalı denizcilerin tarafından bilindiği tahmin edilmektedir.

Mauritius kısa tarihi

Adaya gelen ilk Avrupalılar, on altıncı yüzyılda Portekizliler olmuştur. Hollandalılar ise 1598 ve 1710 yılları arasında adayı sömürge haline getirmeye çalıştılar. Ada 1715’te Fransa’nın eline geçti ve 1810’a  kadar Fransız sömürgesi olarak kaldı.

Mauritius ekonomisi

Mauritius’un ekonomisine bakarsak eğer turizm, ticaret ve doğrudan yabancı yatırımına bağlı olduğu için Euro bölgesine muhtaç durumdadır. Kişi başına düşen milli gelirin 9 bin dolar civarında olduğu ülkede en büyük paya sahip olan sektör finanstır. Finans sektörünü üretim, ulaşım iletişim sektörleri takip eder. Yıllık ortalama 1 milyon turist ağırlayan Mauritius, her yıl 1.5 milyar doların üzerinde turizm geliri elde eder.

Mauritius kültürü

Mauritius’un  kültürüne  bakacak olursak eğer; Mauritius etnik çeşitliliği kontrol altına tutabilen ve uyum içinde yaşamayı teşvik eden bir yönetime sahiptir. Tapınaklar, kiliseler ve camilerin bir arada bulunduğu ülkede sınıfların birbirlerine karşı dayatmalarına rastlanmaz ve herkes özgürce yaşayabilmektedir. Ancak her ülkede olduğu gibi Mauritiusta’da hırsızlık kaçınılmaz bir gerçektir ve ziyaretçilerin kalabalık alanlarda değerli eşyalarına dikkat etmesi gerekmektedir. Afrika’nın diğer bölgelerine göre yoksulluğun daha az olduğu Mauritius’ta hayat pahalılığı  Türkiye’den %8 daha fazladır ve baktığımız zaman ekonomisi orta sınıf ülkeleri arasında yer almaktadır.

 

Son olarak Mauritius hakkında kısa bir bilgi verecek olursak eğer; Hint Okyanusu’nun güneybatısında yer alan bir ada ülkesidir. Güney Afrika’nın  doğusunda bulunan ülke nüfus yoğunluğu olarak  Afrika’da birinci, dünyada ise 17. sıradadır. Ülkede Fransızca ve İngilizce dilleri konuşulur. Ülkenin büyük çoğunluğu Fransız tabanlı Mauritian Creole dilini konuşmaktadır. 2011 verilerine göre Mauritius halkının %48.5’i Hinduizm’e inanmaktadır. En yaygın ikinci dil ise hristiyanlıktır.Yüzde 32.7’si Hristiyan olan Mauritius’ta Müslüman halkın oranı ise yüzde 17,3’tür.Müslümanların büyük bölümü  başkent Port Louis’te yaşar ve Urduca konuşurlar…

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

Bu kadar iyi anlatılamazdı herhalde çok teşekkür ederim

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

bu kadar başarılı anlatığınız bu ülke için teşekkür ederim

özlem doruk
Üye
özlem doruk

İlk defa duyduğum bir ülke ama gerçekten güzel anlatılmış ellerinize sağlık