Makyaj kanser yapar mı – Kozmetik ürünlerde kanser tehlikesi
3 Tem, 2018 13:16 tarihinde eklendi

Makyaj kanser yapar mı – Kozmetik ürünlerde kanser tehlikesi

Makyaj kanser yapar mı – Kozmetik ürünlerde kanser tehlikesi

Makyaj kanser yapar mı

Kozmetik ve kanser bu iki kelime yan yana gelince biraz yakışıksız kalsa da maalesef kullandığımız ürünlere dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyarmamız gerek. Çünkü makyaj malzemeleri kullandığı zaman içindekilere dikkat etmek gerek. Eğer içindekiler konusunda bir fikriniz yoksa kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Makyaj kanser yapar mı aslında bu sorunun karşılığı yanlış kullanılan her şey tehlikedir makyajda bunlardan biridir.

Mükemmel görünmek, hoş görünmek ve ayrıca daha alımlı olmak herkesin istediği bir arzu buna engel olunamıyor maalesef. İnsanlık tarihi kaydedildiğinden beri sadece kadınlar değil erkeklerde olmak kaydıyla dış görünüşe önem verilmiştir. Küçük markette, internetten, eczaneden, büyük alışveriş merkezlerinden makyaj malzemeleri bulabiliyoruz. Yüzünüzü değişmek veya diğer bir şey yapacağınız zaman makyaj malzemesi bulmak baya kolay. Bu konuda her yerden ve her şekil size makyaj malzemesi veren yerler bulmak oldukça basit.

Bunları makyaj malzemelerini pazarlarken yapılan satış sloganları neredeyse hep aynı. Daha güzel görünmek, daha şık görünmek, daha alımlı olmak için bunu almalısınız. Gibi reklamlar görmek çok çok doğal karşılanmaya başlandı.

Kozmetik büyüsüne herkes bayılıyor peki bu büyünün perde arkasında ne var?

Kozmetik ürünlerin kanser riski taşıyıp taşımadığı konusunda yıllarca tartışmalar sürmüştür. Bu tartışmalar çok sağlam temelleri ve korkuları var. Neden mi bu kadar önemli kozmetik yani neden makyajın kanser yapabileceği konusunda bu kadar korkuyoruz? Nedeni oldukça basit çünkü yüzümüze veya vücudumuza sürdüğümüz her hangi bir şey cildimiz tarafından anında emiliyor, ve hızla kan dolaşımına karışıyor.

Öte yandan makyaj ürünlerinde ‘’paraben yok’’ (Zararlı kimyasallar içermez) gibi ibareler görüyoruz. Peki bunlar ne anlama geliyor? Gerçekten biliyor muyuz? Nedir bu zararlı kimyasallar?

Kozmetik ürünlerde bulunan zararlı kimyasallar

En çok makyaj malzemelerinde bulunan zararlı maddeleri sizin için derledik

Parabenler

Nerede bulunuyor: Maskaradan, cilt bakım kremlerine, sprey deodorantlardan, diş macunlarına kadar neredeyse tüm ürünlerde bulunabiliyor.
Sağlığa zararlı mı : Kanserle olan açık ve net bağlantısından dolayı parabenler dünyanın bir çok yerinden yavaş yavaş kaldırılmaya başlanıyor. Parabenler kanser dışında üreme veya gelişimsel toksisite, ekotoksikoloji, endokrin bozuklukları ve alerjilerle de bağlantısı bulunuyor.
Etikete neye bakmalı : Proprylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben.

Oktinoksat (Octinoxate)

Nerede bulunuyor: Ruj ve ojelerde bulunur.
Sağlığa zararlı mı: Endokrin bozuklukları, kanser yayılması ve biyobirikimi, ekotoksikoloji, organ sistemi toksisitesi.
Etikette neye bakmalı: Octinoxate, methoxcinnamete (OMC), Parsol, Parsol MCX, Parsol MOX, Escalol, 2-ethylhexyl p-methoxycinnamate.

 

Formaldehit (Formaldehyde) ve diğerleri

Nerede bulunuyor: Renkli kozmetikler, şampuanlar, düzleştiriciler, takmak kiptik yapıştırıcısı ve ojelerde bulunuyor.
Sağlığa zararlı mı : İsveç ve Japonya’da kullanımı yasaklanan formaldehit, kozmetik ürünlerin içinde bulunan koruyucular tarafından salınan, uluslar arası olarak da kanserojen olarak tanımlanan yabancı bir madde. Ayrıca Avrupa’da yasaklanan toluen, güneş hassasiyetini artıran hidrokinon, üremeyle ilgili sorunlara yol açtığı bazı araştırmalrda kanıtlanan ftalat da yine formaldehitin türevi olan ve kaçınmanız gereken içeriklerden.
Etikette neye bakmalı: Formaldehyde, Quaternium-15, DHDM hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-bitropropane-1, 3-diol (bronol)

Etanolamin (Ethanolamine)

Nerede bulunuyor: Eyeliner’lar maskaralar, farlar, allıklar, makyaj bazları ve fondötenlerde.
Sağlığa zararlı mı: Sık ve süreli kullanımlarda kanser riskini artırabiliyor. Biyobirikime ve organ sistemi toksisitesine neden oluyor.
Etikette neye bakılmalı: Triethanolamine, Diethanolmine, DEA, TEA Cocamide DEA, Cocamide MEA, DEA oleth-3 phosphate, lauramide DEA, linoleamide MEA, myristamide DEA, oleamide DEA, stearamide MEA, TEA-lauryl sulfate.

 

Kadmiyum, Kurşun ve diğer ağır metaller

Nerede bulunuyor: Rujlar, farlar, allıklar, kapatıcı stick’ler ve fondötenlerde.
Sağlığa zararlı mı: Kadmiyum , göğüs kanseri biyopsilerinde bulunun ve kanser hücrelerinin laboratuar ortamında çoğalmasına neden olduğu ispat edilen bir kanserojendir. Kurşun ise pek çok vücut sürecine müdahale ediyor ve kalp, kemikler, bağırsaklar, böbrekler ve sinir sistemi dahil olmak üzere pek çok organ ve dokuyu zehirliyor.
Etikette neye bakmalı: Lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cottonseed oil, sodium hexametaphosphate.

avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
SELİN GÜZELAYLİN AYVERDİ Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SELİN GÜZEL
Üye
SELİN GÜZEL

Hemen hemen her şeyde kanswr yapan maddeler var ama makyaj malzemelerinde sanki daha çok var

AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Kanser yapması kadınların vazgeçeceği anlamına gelmiyor malesef