Küba Cumhuriyeti – Küba ekonomisi – Küba kültürü
3 Haz, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Küba Cumhuriyeti – Küba ekonomisi – Küba kültürü

Küba Cumhuriyeti – Küba ekonomisi – Küba kültürü

Küba Cumhuriyeti

Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ülke,Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro kübalılar,Çinliler ve Avrupa-Afrika karışımı oluşturuyor. Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak bilinir. Küba’nın ulusal sembolleri tek yıldızlı bayrak,Bayamo Marşı ve kraliyet palmiyesi armasından oluşur. Küba UNESCO araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir. Ülkede iki farklı para birimi kullanılır.Bunlardan biri turistler için uygulanan Convertible Peso yani CUC,diğeri yerel halk tarafından Peso yani CUP’tur. Değer olarak iki birim arasında büyük fark olmasının nedeniyse ülkenin turizmden gelir elde etmeye çalışmasıdır. Peso paralarının üzerinde Küba devriminde rol almış siyasilerin fotoğrafları yer alırken CUC’larda Küba’da bulunan turistik ve önemli eserlerin fotoğrafı bulunur. Yasal ambargo nedeniyle ABD bankalarının kartları Küba’da kullanılmaz. Küba’da banka bulunmamaktadır.

Ülkede barınma,sağıl ve eğitim ücretsizdir.Kübalılar çok iyi koşullarda ve ücretsiz sağlık hizmetleri almaktadır. Ülkeden kendi metotlarını geliştiren,çok iyi doktorlar çıkmaktadır. Devrim döneminden bu yana uygulanan karne uygulamasıyla devlet her ay belli miktarda halka pirinç,süt,et,tuz,un,yumurta gibi temel besinleri ücretsiz olarak verir. Devlet tarafından sağlanan diğer bir hak ise her çocuk için 7 yaşına kadar günlük 1 lt süt hakkıdır. Küba’da en çok yiyecek kahve,rom ve avokadodur. En fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılmaktadır.

 Küba’nın Başkenti,Şehirleri ve Bölgeleri:

Küba 14 bölge 1 belediyeden oluşur.Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Havana’dır.İkinci büyük şehriyse Santiago de Cuba’dır.Ülkeyle aynı adı taşıyan Küba adasının yanı sıra 3,715’ten fazla ada ve adacıktan oluşur.En önemli şehirleri Havana,Trinidad,Varadero,Santa Clara,Santa Domingo,Pinar del Rio ve Cienfuegos’dur.

Küba’da Konuşulan Diller

Resmi dili İspanyolca’dır.Turistik merkezlerde ve otellerde İngilizce de konuşulur.

Küba’da Din ve İnanç

Küba anayasasında devletin diniyle ilgili bir madde yer almaz. Devlet din özgürlüğünü tanır ve farklı inançlar ve dinler aynı saygıyı görür. Küba Cumhuriyeti’nde dini kurumlar devletten ayrılır. Çok fazla inanan olmasa da ülkede 60 oranında Katolik,yüzde 5 oranında Protestan vardır.Diğer bir kısım ise bölgeye özgü Santeria dinine inanır.

Küba’nın Ekonomisi

Küba ekonomisinin %90’ından fazlası devlet kontrolündedir. Ülkede üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet tarafından işletilir. Genel olarak ülke ekonomisi sosyalist ilkelere dayanan,devlet kontrollü bir plana sahiptir. Küba’da balıkçılık ve hayvancılık önemli üretim ürünlerindendir. Diğer üretim ve ihraç kalemlerindeyse şekerkamışı,tütün,turunçgiller,kahve ve pirinç yer alır. Ülkenin gıda ihtiyanın %80’i ithalatla karşılanmaktadır.

Ülkenin en büyük dış ticaret partnerleri Çin Halk Cumhuriyeti,Kanada,İspanya ve Hollandadır. Başlıca ihraç ürünleriyse şeker ve nikeldir. Sanayisi nikel üretimi haricinde pek gelişmemiştir. Bu nedenle nüfusun kolay geçinmesini sağlayacak iş kaynağı pek bulunmamaktadır. Yüzde 21 oranında tarım sektöründe çalışanların haricinde çoğunluk gelişmekte olan turizme yönelmiştir. Ülke puro ve kahve üretiminde dünyadaki en önemli merkezlerdendir. Dolayısıyla tütün ve kahve,ülkenin önemli ihracat ürünlerindendir. 1959 yılından bu yana ABD’nin ticari ambargo uyguladığı ülke Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesidir.

Küba Hakkında Genel Bilgi:Kuzey Amerika kıtasında bulunan Küba’nın Resmi Dili İspanyolca’dır. Nüfusu 2012 verileni göre 11.270.000 civarlarında olan ülkenin yüz ölçümü 110,861 km2 dir.Küba’nın yönetim biçimi Sosyalist Cumhuriyet’tir.Başkenti Havana’dır.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

Küba kadar güzel bir yer bence ya 😀 çok güzel gözüküyo

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

Küba cumhuriye sosyalizm ile yönetilen tek ülke ve o kadar çok merak eden var ki 😀 bende dahil gitmek isterdim açıkcası

özlem doruk
Üye
özlem doruk

Bu kadar güzel anlatığınız için teşekkür ederiz. Kübayı gezmek ve görmek isterdim aslında.