20 Oca, 2018 16:29 tarihinde eklendi

Kölelik nedir

Kölelik nedir

Kölelik

Kölelik, birtakım insanların başka insanlar tarafından sahiplenildiği, eşitsizliğin uç bir biçimidir. Köle sahibinin yasal durumu farklı topluluklar arasında oldukça değişiktir. Diğer toplumlarda durumları uşaklarınkine benzerken, bazı zamanlarda ise köleler neredeyse yasaların verdiği tüm haklardan yoksun bırakılmıştılar -Birleşik
Devletlerin güneyindeki plantasyonlarda olduğu gibi.

Tarihçesi

Örneğin Antik Yunan kent devleti Atina’da bazı köleler, yüksek sorumluluk gerektiren yerlerde bulunuyorlardı. Politik konumlardan ve askerlikten dışlanmışlardı, fakat başka birçok mesleğe kabul edilmişlerdi. Bazıları okur yazardı ve devlette yönetici olarak çalışıyordu; birçoğu da el sanatlarında ustaydı. Elbette kölelerin bir çoğu böylesi bir şansa güvenmezdi. Daha az şanslı olanların günleri maden ocaklarında sıkı çalışmayla başlıyor ve öyle de bitiyordu.

Kölelerin Kullanıldığı Alanlar

Tarih boyunca köleler boyunduruk altında olmaya karşı mücadele etmişlerdi; İç Savaştan önceki Güney Amerika’daki köle isyanı, buna bir örnektir. Böylesi bir direnişten dolayı köle işçiler düzeni değişmeye eğilimlidir. Yüksek üretkenlik, yalnızca sürekli denetim ve zorbaca cezalar yoluyla sağlanabiliyordu. İşçi köle düzeni kısmen kölelerin kışkırttığı çabalar nedeniyle kısmen de insanları zorlamayla yapılandan daha çok üretmeye güdüleyen ekonomik veya başka dürtüler nedeniyle en sonunda bozulmaya başladı.

Kölelik basitçe ekonomik açıdan verimli değildi. Üstelik onsekizinci yüzyıl içinde, Avrupa ve Amerika’da bir çok insan, köleliğin ahlaksal yanlışlığını anlamaya başladı.

Bu gün Kölelik

Bugün, dünyanın hiçbir ülkesinde yasal değil ama yine de bazı yerlerde varolmayı sürdürüyor. Son araştırmalar insanların zorla ve istekleri dışında alıkonulduklarını belgelemiştir. Pakistan’daki tuğla ustalarının köleleştirilmesinden Tayland’daki seks köleleri ve İngiltere ve Fransa gibi göreli zengin ülkelerdeki bölgesel kölelere kadar kölelik bugün dünyada bugün de ihlal edilen en önemli insan haklarından biridir.

Bu sorun yirmibirinci yüzyılda dahi hala sorun olarak devam etmektedir. Çünkü insanlar başkaları üzerinde hep bir yetki sağlama onu yönetme gibi eğilimleri olan bir varlıktır. Kölelik hiç bir zaman kalkmayacağı gibi köleliğin çok değişik türleri de mevcut olduğu gerçeğini unutmamak gerek. Hiç bir ülkede yasal olmayan ve her ülkede var olan bir durum. Bunun önüne geçmek neredeyse imkansızdır. Çünkü modern toplumlarda yasal şekilde yine kölelik benzeri sistemler mevcuttur.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
0 Yorum yazarları
Kast nedir-Kast sistemi-kast sistemi ve kölelik arasındaki fark- yeni akım Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Kölelik nedir […]