Kısırlı ve Tüp bebek hakkında merak ettiğiniz her şey
19 Eki, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Kısırlı ve Tüp bebek hakkında merak ettiğiniz her şey

Kısırlı ve Tüp bebek hakkında merak ettiğiniz her şey

Kısırlı ve Tüp bebek hakkında merak ettiğiniz her şey

İdeal Gebelik Yaşı 20-30 Arası

 

İlerleyen yaş kadının doğurganlığınu olumsuz etkiliyor.35 yaşından sonra gebelik kapasitesi ciddi biçimde azalıyor, düşük ve problemli gebelik oluşma riski arttıyor.Uzmanlara göre gebelik için en ideal yaş 20-30 arası.

 

Kadınların Doğurgan Olup Olmadıklarını Gösteren Testler Var mı?

Evet var.

Adetin 3. günü yapılan hormonal testler (FSH,LH,estradiol,AMH,inhibin b,fragil x testi,otoimmün adrenal antikorları) kadının doğurganlığı hakkında önemli bilgi verir.

Ayrıca ultrasonla yumurtalıklarda antral folikül (yumurtalık rezervi) incelemesi doğurganlık hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar.

Kadınlar Çocuk Sahibi Olmayı Ne kadar Erteleyebilir?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişeceği için hekim yardımı almak önemli.Önce kariyer sahibi olmak,sağlıklı bir ilişkiyi beklemek,ekonomik olarak hayatı bir güvenceye almak,eşler arasında uyumun tam oturduğuna inandıktan sonra çocuk yapma arzusu kabul edilebilir.Makul nedenler ama çocuk yapmayı ne kadar geciktirebilirim? sorusunun cevabını mutlaka doktordan almakta yarar var. Her kadının yumurtalık rezervi farklı. Yumurtalık rezervi yumurta sayısı ve kalitesini doğrudan etkileyeceği için rezervin bilinmesi önemli.Rezerv tayinini tespit etmenin çeşitli yolları var. Hastanın hikayesi, annesinin,teyzesinin adetten kesilme yaşı, adet düzenin öğrenilmesi gerekir.Bazı laboratuvar testleri ve ultrasonla yumurtalıkların büyüklükleri ve içerdikleri küçük kist sayısının tespiti bize yumurtalık rezervi konusunda ışık tutar. Dolayısıyla doktor muayenesi sonrası kadın,yumurtalık rezervi konusunda bilgi sahibi olur. Ne kadar oyalanabileceği sorusuna cevap bulmuş olur.Bu arada basit olması sebebiyle eşinin de sperm tetkiki yaptırmasında yarar var.

İdeal Gebelik Yaşı Nedir?

 İdeal gebelik dönemi hem fiziksel hem de psikolojik olgunluğa erişilen 20-30 yaşları arasındadır.Ancak günümüzde giderek daha fazla kadın pek çok nedenden dolayı gebeliği 30 yaş sonrasına erteliyor.30 yaşın altındaki kadınlarda her ay gebe kalabilme olasılığı %20 dolayındayken,

40 yaşın üzerinde bu oran sadece %5 tir.

35 yaşın üzerindeki evli çiftler düzenli ilişki kurmalarına rağmen gebe kalamadıkları taktirde hekime başvurmak için 6 aydan fazla beklememeli.

25 yaşındaki bir kadın genellikle 2-3 ay içinde gebe kalabilirken, 35 yaşın üzerindeki normal kadınlarda bu süre 6 aydan daha uzun sürebilir.

Düşük yapma riski ise 30 yaşına kadar %10,

30’lu yaşlarda %13

40’lu yaşlarda ise %34 e yükselir ve elde edilen gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi zorlaşır.

35 yaşından sonra gebelik kapasitesi ciddi bir biçimde düşer.Ek olarak üretilen yumurtaların genetik kalitesi bozulduğundan olası gebeliklerin düşükle veya kromozom anomalili bebekle sonuçlanma olasılığı artar.Yaşla birlikte hem yumurta sayısı azalır,hem de bu yumurtaların kalitesi düşer.Bu da yumurtaların sperm tarafından döllenebilme (fertilizasyon) yeteneğinin azalması anlamına geliyor.

Ayrıca döllenme olsa bile,oluşan embriyolarda genetik hastalık riski artar.Örneğin ileri yaşlarda doğum yapan kadınların çocuklarında Down sendromu (mongolizm) riski yükseliyor.

 

Yaş İlerledikçe Gebelik Elde Edilmesini Zorlaştıran Nedenler Neler?

Yumurtaların yaşlanması: Doğduklarında kız çocukların yumurtalıklarında yaklaşık 400 bin adet yumurta bulunur.Doğumdan sonra yumurta üretimi olmaz ve kadının yaşı ilerledikçe yumurtalar da yaşlanır.

Döllenme oranında azalma: Yaş ilerledikçe yumurtanın spermle döllenebilme ve döllendikten sonra iyi kalitede bir embriyo oluşturma şansı azalır.Elde edilen gebeliklerin düşükle sonlanma ihtimali artar.

Ergenlikten itibaren yumurtaların sayısında azalma olur.Yaş ilerledikçe yumurtalıkların yaşlanması,yumurtaların spermler tarafından döllenme oranında azalma,rahim iç zarının döllenen yumurtayı tutma yeteneğinin azalması gibi sorunların oluştuğu biliniyor.

Rahim döllenen yumurtayı tutma yeteneğinin azalması: İlerleyen yaşla endometriumun ( rahim iç tabakasının) döllenen yumurtayı tutma yeteneğini azalır.

Endometriyozis ve miyomların artması: Yaş ilerledikçe karın içinde kanamalar yaparak kısırlığa neden olan endometriyozis hastalığı ve rahim içinde yer kaplayan miyomlar daha sık görülür. Ayrıca 40 yaşına gelene kadar birçok kadının başından doğurganlığını etkileyebilecek kadınlık organlarıyla ilgili sorunlar ortaya çıkabiliyor. Tüpleri tıkayabilen iltihaplar,dış gebelik apandisit ya da değişik nedenlere bağlı ameliyatlar gibi.

Erkeklere ilk yapılan test nedir?

İlk test spermiogramdır (sperm testi). 3-5 günlük cinsel perhiz sonrası yapılır.Test sonunda sperm sayısı,hareketlilik oranı,yapısal şekil bozukluğu oranı hakkında bilgi edinilir. Sonuca göre sperm kültür,sperm canlılık testi,kanda bakılan hormonal değerlendirme yapılabilir. Ayrıca testisler ve bunları besleyen damarlar ultrasonla incelenebilir.

Erkek Kısırlığının Sebepleri Neler?

Hiç sperm olmamasına azospermi deniyor. Azospermik erkeklerde öncelikle ürolojik muayene yapıyoruz.Sperm yokluğu ya spermin yapılamamasından kaynaklanır ya da üretilen spermin taşınamamasından. Eğer taşıma kanallarında tıkanıklık varsa sperm kolay işlemlerle testislerden elde edilir. Eğer yapımla ilgili şüphemiz varsa genetik ve hormonal tahliller istiyoruz. Tüm testler sonucu sperm bulma ihtimalimiz oluşursa ozaman tedaviye başlar ve mikro-TESE yöntemini uygularız. Bu son teknoloji bir sperm arama yöntemidir.Başarısı çok yüksektir.Sperm bulunursa yumurtalar toplanır ve tüp bebek yöntemi yapılır. Böylece sperm üretim bozukluğu olan kişilerde çocuk sahibi olabilme şansını yakalar.

avatar
  Abone ol  
Bildir