Kiralık daire fiyatları
2 Nis, 2018 18:09 tarihinde eklendi

Kiralık daire fiyatları

Kiralık daire fiyatları

2017 yılının başlarında sinyal veren durgunluk 2018 de de kendini göstermeye devam ediyor. Özellikle İstanbul’da kiralık daire fiyatlarının %10 %20 civarında düşüş gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Öyle ki geçen sene 2.300 TL olan bir daire fiyatı yıllık zam artışı geldiğinde kiracı daireyi boşaltır ise yeni kiralayana ancak 2.000 TL civarında kiraya verilebiliyor.

fiyat
fiyat

Yabancı uyruklu talebi piyasayı nasıl etkiliyor?

Özellikle Suriyeli kiracıların suni olarak arttırdığı rayiçler Suriyelilerin geri dönmesi ile ya da başka yerlere yönelmeleri ile yeniden eski haline gerilemeye ve normalleşmeye başladı. Kiralık talebindeki bir diğer önemli durgunluk sebebi ise talep fazlası ve sadece yabancı uyruklular için yapılmış abartılı fiyatlı projelerin satılamayarak, kiralanmak zorunda kalması ile zenginleşen kiralık gayrimenkul portföylerinin zenginliği olmuştur.

arz talep
arz talep

Yeni yapıların kiralık gayrimenkul piyasasına etkileri?

Bugün o kadar yüksek oranda yapılaşma var ki, İstanbul’un artık Silivri’ye ve hatta Tekirdağ’a kadar uzandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bir ülke nüfusunun %20’sinin tek bir kentte toplanması hem söz konusu kentin yaşam kalitesini etkileyecektir hem de diğer illerin kalkınamamasına sebep olacak ve göç vermelerini tetikleyecektir. Bu noktada yapılaşmanın kontrol altında tutulmaması durumunda bir bölgedeki gayrimenkul fiyatları çok fahiş değerlere de ulaşabilir, üretimini kurtaramayacak kadar cüzi değerlere de gerileyebilir ki bu durum satılık piyasasını kilitleyerek kiralık gayrimenkul fiyatlarının düşmesine de sebep olabilecektir.

İşyerlerinde de kiralık talebi azaldı mı?

İşyerlerinde de belirli bölgelerde talep azlığı yaşanabiliyor. Ancak markaların tercih ettiği belli başlı lokasyonlar var ki, o bölgelerdeki talep yoğunluğunda bir değişiklik yaşanmadığından fiyat anlamında pek bir değişiklik yaşanmıyor. Belki istenen oranlarda artış da olmuyordur ancak talepde azalmanın olmaması kiralık daire krizindekine benzer bir durgunluğa sebep vermiyor.

Özetle..

Yukarıda yazılı sebeplerden her biri belirli oranlarda kiralık daire fiyatlarındaki gerilemenin ve en önemlisi talep azlığının sebeplerini yansıtmaktadır. 2018 – 2019 emlak piyasasının hem kiracılar hem de mal sahipleri açısından iyileşmesini diliyor, bu konuda zor zamanlar yaşayan emlak pazarlamacısı arkadaşlarımıza da iyi çalışmalar diliyoruz.

avatar
  Abone ol  
Bildir