Kıbrısta yaşam
8 Tem, 2018 12:53 tarihinde eklendi

Kıbrısta yaşam

Kıbrısta yaşam

Merhaba arkadaşlar belki kıbrıs konusunda fazla bir bilgiye sahip değilsiniz. Ayrıca üniversite tercih dönemi olduğu için Kıbrıs’ta okumayı düşünen kişilerin Kıbrısta yaşam hakkında bilgisi olmayabilir. Bu konuda Kıbrısta öğrenci olmam nedeniyle Kıbrısta yaşamayı düşünen veya Kıbrısta okumayı düşünenler için bir kaç başlık ele alacağız. Özellikle Kıbrısta öğrenci olmak ve ayrıca Kıbrısta okumanın eksi ve artı yanlarını sizlerle paylaşağım.

Kıbrısta yaşam pahalı mı?

Bu konuda yaşadığınız şehire göre değişkenlik gösterir. Ama Kıbrısta yaşam Türkiye’ye göre pahalıdır. Yani bazı kişiler veya Kıbrıs üniversiteleri okul temsilcileri bu konuda net cevap vermemekte ayrıca ucuz olduğunu söylemektedir. Aslında Türkiye’nin bir çok şehrini gezme fırsatım oldu. Gezdiğim yerler arasında Antalya, Adana, Gaziantep, Batman, İstanbul gibi şehirler mevcut. Daha sayabileceğim yerler var fakat neden bunları saydım derseniz bu şehirlere göre bile Kıbrıs pahalı. Ayrıca Türkiye’nin bir çok şehrinde okuyan arkadaşlar vasıtası ile karşılaştırdığımızda Kıbrısta yaşam Türkiyeye oranla %40 daha pahalı olduğunu söyleyebilirim.

Kıbrısta üniversite ücretleri ne kadar

Kıbrısta okumayı düşünüyorsanız ücretli bir üniversiteye geleceksiniz demektir. Kıbrısta ucuz olan iki şeyden birisi üniversite ücretleri diğer ucuz olan şey ise alkoldür. Genel anlamda Kıbrıs üniversiteleri ücretleri 22 bin ile 28 bin arasında değişiklik gösterir. Bu yüzden Kıbrıs üniversiteleri çok tercih edilmektir. Çünkü Türkiyede en ucuz üniversiteler 30 binden başlamaktadır. Ayrıca okul ücretleri hariç tercih edilmelerinin nedeni üniversiteye giriş puanlarıdır. Türkiye’de üniversite puanları yüksek ücretler yüksek fakat Kıbrısta üniversite puanları düşük ücretleri düşük. Zaten Kıbrısta yaşam neredeyse hepsi öğrenciler üzerine kuruludur. Çünkü nüfusun büyük bir bölümü öğrencilerden oluşmakta ve Kıbrısın her şehrinde en az bir üniversite bulunmaktadır. Bir üniversite az gibi gözükebilir ama mağusa ve lefkede sadece bir tane üniversite var. Diğer şehirlerinde en azından 3 ve yukarısı bulunmaktadır. Örneğin lefkoşa da en az 6 tane üniversite mevcut. Ve bunların en büyüğü yakın doğu üniversitesidir. 30 bine yakın öğrencisi mevcut.

Kıbrısta yurt
Kıbrısta yurt

Kıbrısta yurt ücretleri

Kıbrısta o kadar öğrenci olmasına rağmen ve hemen hemen her üniversitenin kendi özel yurtları olmasına rağmen yurt ücretleri en az yıllık 8 bin tlden fiyatları başlıyor. Bu yüzden kıbrısta yurtlarda kalmak pahalıdır. Ayrıca yurtların bir çoğu ücretleri bu kadar yüksek olmasına rağmen sadece yatmak için vardır. Bir çok yurtta yemek verilmemekte verilse dahi yurt fiyatına dahil olmamaktadır. Bu yüzden kıbrısta daha çok öğrencilerin tercih ettiği şey ev tutmaktır. Peki ev kiraları ne kadar.

Kıbrısta ev kiraları ne kadar

Kıbrısta yurtlara göre ucuz olan evlerdir. Evler 3+1 en az 1.700 tl civarında olmakla birlikte ev sahiplerinin çoğu evlerini emlakçıya verir. Bu yüzden evi ilk tutuğunuzda en az bin tlde emlak komisyonu ödersiniz. Ayrıca evler 12 aylık veya 6 aylık peşin ödeme ile bir ay kadsr depozito olmakla birlikte ödeme alınır. Aylık kira neredeyse yok denecek kadar azdır. Eğer aylık ev kiraya bulduysanız kaçırmamanız gerek. Aslında aylık vermemelerinin nedeni öğrenci kaynaklıdır. Çünkü bir çok öğrenci son aylarda sorun çıkararak evden çıkmaktadır. Ve kirayı ödememektedir. Bu yüzden ev sahipleri mağdur olmamak için yıllık veya 6 aylık peşin alır. Diğer bir şey ise ev kiraları %70 e yakın ev sahibi ücretleri sterlin veya euro ile alır. Buda ayrı bir olumsuzluktur tabiki bu yüzden Kıbrısa gelmeyi düşündüğünüz zaman bir daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Kıbrısta yemek ücretleri

Kıbrısta bir diğer pahalı olan şey ise yemektir. Türkiyede sizin 3 öğün orta dereceli bir yerde yeseniz 50 tl giderse bunu Kıbrısta aynı şeyleri yeseniz 100 tl gidecektir. Ayrıca şehirden şehire orada da değişiklik gösterir. Örneğin Girne Kıbrısın en pahalı şehirlerindendir. En ucuz şehri ise Mağusadır. Bu yüzden eğer üniversite öğrencisi olarak gelecekseniz tavsiyem Mağusa veya Lefkoşa tercih etmenizdir. Lefke, Girne ve Güzelyurt diğer iki şehire göre yani Lefkoşa ve Mağusaya göre pahalıdır. Lefke ve Güzelyurt pahalı olmasının nedeni ise küçük olmaları ve birazda ulaşım konusunda Kıbrısta en uzak yerler olmaları.

Kıbrıs’a ne ile gidebilirsiniz

Kıbrısta bir ada ülkesi olduğu için deniz veya havayolu ile sadece gidebilirsiniz.

Kıbrıs uçak biletleri

Kıbrısta okuduğunuz zaman uçak biletleri aslında o kadar sizi zorlamaz. Çünkü siz tarihleri bildiğinizden erken bilet kestiğinizde neredeyse yarı yarıya hatta daha ucuza alırsınız. Ayrıca bildiğiniz gibi uçak biletleri karayolu, denizyolu veya demiryolu gibi değildir. Uçak biletleri talep ve arz gibi durumlarda ücretler yükselir veya düşer. Mesela siz okul açılacağı zaman bir hafta kala uçak bileti alırsanız çok pahalıye gelebilir. Ama bir ay önceden alırsanız bu sizi pek zorlamaz.

Kıbrısta feribot ücretleri

Kıbrıs feribot ücreleri 100 tl gibi bir fiyat fakat öğrencilerin gidiş-dönüşlerinde bu ücret artabiliyor. Ayrıca bilet bulamamanızda gayet doğal. Ve diğer bir durum ise feribotlarda yük ve kişi sayısı çok fazla olduğundan gümrükte çok beklemeniz gerekebilir. O yüzden kıbrısa gitmeyi düşünüyorsanız ilk tercihiniz uçakla olmalı.

Kıbrısta şehir içi ulaşım

Bu konuda aslında şehirleri küçük olduğundan dolayı o kadar gelişmemiş olsada yine de baya gelişmiş diyebiliriz. Çünkü şehirlerin nüfusuna göre ve araba kullanımına göre gelişmiş sayabiliriz. Okula gitme konusunda Kıbrıs üniversitelerinin en güzel yanı belkide okul servisleridir. Kalabalık olmasına rağmen gerektiğinde fazladan servis çıkartabiliyorlar. Yani saat başı servis okuldan çıkartılıyor. Ücretsiz biniliyor. Bunun nedeni ise aslında okula kayıt döneminde harç parası gibi bir miktar fazladan alınır. Ve yıl boyu ücretsiz okul servislerine binersiniz. Lefkoşada 3 üniversitenin okul servisleri mevcuttur. Yakındoğu üniversitesi, Ululararası Kıbrıs üniversitesi ve Kıbrıs Sosyal bilimler üniversitesi. Diğer şehirlerde her üniversitenin kendine ait servisleri vardır. Bu konuda şehir içi ulaşım ayrıca ücretli sağlayan var. Fakat saat başı üniversite servisleri geldiği için öğrenciyseniz neredeyse şehir içi her yere giden bu servislerden kullanabilirsiniz.

avatar
4 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
4 Yorum yazarları
EmreSELİN GÜZELAYLİN AYVERDİSALİH SÖZ Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi

Kıbrıs’ta 7. ayım’a giriyorum. Az insan var ve havası harika.

SELİN GÜZEL
Üye
SELİN GÜZEL

Kıbrısta yurt fiyatları neden bu kadar pahalı ki

AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Kıbrısta yaşamın bu kadar pahalı olacağını tahmin etmemiştim

SALİH SÖZ
Üye
SALİH SÖZ

Kıbrısta okumak istiyodum fakat ücretler yüksek sanki