Kamboçya – Kamboçya tarihi – Kamboçya inançları
8 Haz, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Kamboçya – Kamboçya tarihi – Kamboçya inançları

Kamboçya – Kamboçya tarihi – Kamboçya inançları

Kamboçya Hakkında Temel Bilgiler

Nüfus: 15,76 milyon (2016)

 Yüzölçümü: 181,035 km2

Resmi Dili:    Kmerce

Başkent: Phnom Penh

Para Birimi: Riel

Güney Asya’da bulunan Kamboçya’nın sınırları kuzeybatıda Tayland’la, kuzeydoğuda Laos’la, doğuda vietnam’la ve güneybatı kıyılarında Tayland körfezi’yle çizilmiştir. Resmi adı Kamboçya Krallığı olan ülke 9 Kasım 1953 yılında Fransa’dan özgürlüğünü kazanmıştır. Kamboçya 1863-1953 yılları arasında Fransız kolonisi olmuştur ve daha sonra 1941-1945 yılları arasında Japon İmparatorluğu’nun işgali altında kalmıştır.

Ülkenin sosyo-politik sorunlarla, yaygın yoksullukla, siyasi özgürlükler konusuyla, insan gelişiminin düşük olmasıyla ve yüksek oranda açıkla karşı karşıyadır. Kişi başına düşen gelir çoğu komşu ülkelere göre düşük olmasına rağmen, Kamboçya son on yılda ortalama büyüme yüzde 6 büyüyerek Asya’da en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir.

Diğer ülkeler ile kıyaslandığında kamboçya

Kamboçya, 102  ülkede hukukun üstünlüğü sıralamasında yıllık bir dizin yükseldi ve 99. sıraya yerleşmiştir ve bölgenin en kötüsü konumundadır. Ülkede geniş bir bitki hayvan çeşitliliği vardır. 212 memeli türü, 526 kuş türü, 240 sürüngen türü, 850 tatlı su balık türü türleri vardır. Bu çeşitliliğin çoğunluğu Tonle Sap Gölü etrafında ve çevre biyosferde bulunmaktadır.

Bu çeşitliliğin yanı sıra Kamboçya’da ormansızlaştırma oranı dünyanın en yüksek birine sahiptir. Kamboçya’nın birincil orman örtüsü, 1969 yılında yüzde 70’in üzerinde iken yüzde 3,1 oranında düşmüştür. Kamboçya, 1990 ve 2005 yılları arasında 25.00 kilometre kare orman alanını kaybetmiştir.

Kamboçya savaş yıllarından kalan mayın tarlalarından oldukça muzdariptir. Ancak turistik bölgelere yakın kesimler mayınlardan arındırılmıitır.

Budizm, Hinduizm, Fransız sömürgeciliği, Angkorian kültür ve modern küreselleşme de dahil olmak üzere çeşitli faktörler ve dini inançlar Kamboçya kültürüne katkıda bulunmaktadırlar.

Dünya’nın en fakir ülkelerinden biri olan Kamboçya’da sağlık konusunda büyük sorunlar bulunmaktadır. Tetanoz, hepatit A ve B, menenjit, ve difteri aşıları gitmeden önce otuz gün içerisinde yapılmalıdır.

Kamboçya denilince gezilecek yerlerin en başında gelenlerden biri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Siem Reap kentinde yer alan, Kral II.Suryavarman adına yapılmış olan Angor Vap Tapınağı’dır. Angor Vap ve Khemer tarihi için Angkor National Museum gezilmeye değer bir müzedir. Siem Reap’ta Güney Doğu Asya’nın en büyük gölü ve Kamboçya’nın hayat kaynağı olan Tonle Sap’ı ve dünyanın en büyük taşkın su yatağı olan ve üzerindeki yüzen köy Chong Khneas akıllarda akıllarda muazzam anılar bırakacaktır. Koh Kong’a giderek ormanı içinde yürüyüş yapılabilmektedir ve beyaz kumlu plajların keyfi çıkarılabilmektedir.

Phnom Penh’te ise Pol Pot’un yarattığı vahşetten geriye kalan kafataslarının ve kemiklerin görülebileceği Ölüm Tarlaları, katliamın izlerine ev sahipliği yapan Tuol Sleng Soykırım Müzesi, Gümüş Pagoda görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kamboçya’nın Kısa Tarihi

Çin Halk Cumhuriyeti destekli Kızıl Kremer lideri Pol Pot ülkeye en çok zarar veren kişi olmuştur. Tarım ülkesi kurma ütopyasına sahip olan Pol Pot ülkenin tüm aydınlarını, bilim insanlarını, sanatkarlarını, tüm kamboçyalıları ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorlamıştı. Çalışamayanlar ve muhalefet olanlar öldürülmüşlerdir. Bu süreç içerisinde gözlük ve saatleride kapsayacak teknolojik tüm aletleri yasaklamışlardır. Pol Pot yönetimi zamanında verilere göre 3,3 milyon Kamboçyalıyı öldürmüştür.

Kamboçya 1953 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Vietnam savaşı Amerika’nın Kamboçya’yı bombalamasıyla 1960 yılından 1973 yılına dek uzamıştır. Kamboçya, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Güneydoğu Asya direktörü David Roberts tarafından ” yüzeysel bir demokrasi üzerinde nispeten otoriter bir iktidar koalisyonu ile belli belirsiz komünist pazar devlet” olarak tarif edilmiştir.

Kamboçya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Üniter, parlamenter ve anayasal monarşiyle yönetilen Kamboçya illeri ve başkenti olmak üzere 25 ili bulunmaktadır. Başkent ve iller birinci düzey idari bölümlere dayanılarak ayrılmaktadır. Şehirler ikinci düzey idari bölümlere göre 25 belediyeye ve 150 ilçeye ayrılmaktadır. Belediyeler ve ilçeler kendi içlerinde komünlere ve meskenlere bölünmektedir. Başkenti Phnom Penh’dir. Büyük şehirleri; Banlung, Battambang, Kampot, Koh Kong, Kompong, Thom, Kraite, Siem Reap ve Sihanoukville’dır.

Kamboçya Nerededir

Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadası’nın güney kısmında yer alan Kamboçya’nın sınıfları kuzeybatıda Tayland’la kuzeydoğuda Laos’la, doğu’da Vietnam’la ve güney batıda Taylan köorfezi’yle çizilmiştir.

Kamboçya’da Din ve İnanç

Nüfusunun yüzde 95’inden  fazlasının inandığı Therevada Budizm’i, ülke genelinde bulunan 4,392 tapınak ile Kamboçya’nın resmi kabul edilen dinidir. Halkın geri kalan kesimi İslam, Hristiyanlık dinleri, Ateizm ve diğer inanışlara bağlıdırlar.

 

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
süreyya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
süreyya
Ziyaretçi
süreyya

Kamboçya hakkında çok detaylı anlatım olmuş teşekkür ederim