Kapat

İletişim Nedir

Anasayfa
Kişisel Psikoloji İletişim Nedir
İletişim Nedir 1

İletişim nedir

İLETİŞİMİN ÖZDESİ

İletişim Nedir :  İki çeşit sinyal vardır. Bunlardan birincisine işaret (sign) adı verilir. İşaret, olaylar arasındaki doğal ilişkilerle anlam kazanır. Örneğin bir köpeğin havlaması ısırabileceğinin, gök gürültüsü genellikle yağmur yağacağının ve bir yerden duman çıkması çoğunlukla orada ateş olduğunun işareti olarak öğrenilir. Bu olaylarda her işaretin belirli anlamı vardır çünkü daha önceden bu uyarıcıların birbirleri ile ilişkili olduğu öğrenilmiştir.

İkinci çeşit sinyal insanlar tarafından türetilmiştir ve bunlara sembol (symbol) adı verilir. İnsanlar her sembole bir anlam vermişler ve onu kendi aralarında iletişim kurmak için kullanmışlardır. Bir sembol değişik biçimler alabilir. Bir resim ya da söylenen bir kelime gibi bir ses olabilir. Bir dil, iletişimde sembollerin kullanılması ile tanımlanır.

İletişim nedir sorusuna vereceğimiz cevap ise iletişim iki canlının karşılıklı etkileşimi demek yanlış olmaz. Canlılar da kendi arasında bir iletişime sahiptir. Örnek vermek gerekirse bir kedi aç olduğunda miyavlaması sizle iletişim kurmuş ve aç olduğunu anlamışsınız.

İletişim sadece insanlar arasında değil diğer canlılar  arasında da olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. İletişim ve konuşma çoğu kişi aynı görmeye çalışsa da iletişim sadece konuşma değildir. Bu insanlar için genel bir iletişim biçimidir.  Bir çok iletişim yolu vardır.

hayvanlarda iletişim

Hayvanlarda İletişim

Hayvanlarda İletişim

 Hayvanlardaki iletişime gelince, hemen tüm omurgalı hayvanlar (belkemiği olanlar) kendi türlerinin üyeleriyle ve zaman zaman da başka türlerin üyeleriyle iletişimde bulunurlar. Buradaki “iletişim” kelimesi, diğer hayvanlar için anlam ifade eden sinyaller verme anlamındadır. Bu sinyaller bir köpeğin havlaması veya bir kuşun ötmesi gibi sesler ya da bir tavus kuşunun kabarması veya bir maymunun tehdit gösterisi gibi görsel gösteriler (visual displays) olabilir.

Hayvanların bu gösterileri çoğunlukla saptanık davranış örüntüleridir. Bu nedenle de türe özgü
davranışlar olarak nitelendirilirler (bkz. Bölüm 2). Bununla beraber, bazı örneklerde öğrenme de bir
ölçüde rol oynar. Örneğin bazı kuş türleri ötebilmek için başka kuşun ötüşünü duymak zorundadırlar
(Peterson, 1963). Böylece, hayvanlardaki iletişim, hem doğuştan gelen eğilimlere (innate
tendencies) hem de öğrenmeye bağlıdır.

 

 

“İletişim Nedir” üzerine 13 yorum

 1. utkuu says:
 2. Mert ince says:
 3. Nihat Şirin says:
 4. Akdeniz says:
 5. Fatih says:
 6. Fatih Yetim says:
 7. öz azim says:
 8. MEHMET ÇELİK says:
 9. iletişim önemli says:
 10. Fatih Yetim says:
 11. semih says:
 12. berkay says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir