İKTİDARSIZLIK ARTIK SORUN DEĞİL
10 Nis, 2018 6:00 tarihinde eklendi

İKTİDARSIZLIK ARTIK SORUN DEĞİL

İKTİDARSIZLIK ARTIK SORUN DEĞİL

 

İKTİDARSIZLIK ARTIK SORUN DEĞİL

*Cinsellikte Şehir Efsaneleri Varmı?

Tabii ki var. Hem de çok fazla.Üstelik bu şehir efsaneleri cinselliğe bakışı olumsuz etkiliyor.
Mesela erkek her zaman cinsel istek duyar inancı var.Oysa hormonlar,hastalıklar,ilaçlar,duygular,düşünceler,sigara ve alkol kullanımı ve stres gibi birçok faktör cinsel isteği azaltabilir.

*Yaşlanınca İnsanların Cinselliği Bitiyor Mu?

Yaşlılık sürecinde tüm vücut fonksiyonlarında doğal bir yavaşlama olur.Cinsel fonksiyonlarda da bu durum böyledir.
Mesela kadınlarda vajina,erkekte penis yapısında değişiklikler,sertleşme süresi ve kalitesinde azalma,cinsel istekte değişimler görülebilir.
Ancak bunlar cinselliğin bittiği anlamına gelmez.
Kadın menopoza girince artık benim anneanne yaşım geldi diyerek cinsellikten uzaklaşıyor.Erkekte sertleşme kaybını doğal kabul ediyor.Böylece cinsellikten emekliye ayrılıyorlar.Yaşlanma sürecinde karşılaşılan sağlık sorunları mesela şeker hastalığı,kalp-damar problemleri ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel fonksiyonları azaltabilir.Oysa şunun bilinmesi gerekir.Cinsel fonksiyonlarda değişme olsa da Tüm cinsel fonksiyonların tedavisi var.

*Performans İlaçları Cinsel İsteği Arttırır Mı?

Sertleşme sorununda ilaçlardan enjeksiyonlara ve protezlere kadar pek çok tedavi var.  Bu sorunun tedavisinde kullanılan ilaçlar damarlarda nitrik oksit denilen bir maddenin salgılanmasını arttırır. Bu madde de damarları genişletir ve cinsel bölgelere giden kan akımını arttırır. Penis kanla oldukça sertleşir.Ancak bu ilaçların cinsel istek üzerinde hiçbir etkisi yok.Ayrıca performans ilaçlarını her sertleşme sorunu yaşayan erkek kullanmamalı. Çünkü eğer sertleşme sorununun sebebi psikolojikse bu ilaçlar işe yaramaz ve kişiler Bu bile işe yaramadı diyerek şiddetli bir performans kaygısı duyar.

*Sertleşme Sorunu Yaşayan Erkekler Bu Benim Başıma Nasıl Geldi Diye mi Düşünüyor?

Böyle düşünmeleri çok yanlış. Çünkü biz yaptığımız çalışmalarda Türkiye’de 10 erkekten 7’sinin sertleşme sorunu yaşadığını bulduk. Cinsellik erkeklerde güç ve iktidar simgesi olarak görüldüğünden bu tip sorun yaşayan erkekler problemlerinden hiç bahsetmiyor. Hatta unutma duygusuyla doktora bile başvurmuyor.Doktora gittiklerinde sorunlarının kolayca tedavi edildiğine şaşırıyolar.

*Sertleşme Problemi Yaşlılara Özgü Bir Sorun Mudur?

Hayır,sertleşme problemi yaşla birlikte daha sık görülse de çok genç yaşlardan itibaren bu sorunu yaşayan kişiler var. Gençlerde sağlıksız beslenme,hareketsiz bir hayat,aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi risk faktörler önem kazanmaya başladı. Bunun yanında gençlerde de şeker hastalığı,kullanılan ilaçlar,kalp-damar sorunları,yüksek kolesterol,yüksek tansiyon,sinir sistemi rahatsızlıkları,hormonal problemler sertleşme sorununa yol açabiliyor. Bir de stres,gerginlik,endişe,depresif hisler,aşırı mükemmeliyetçi bir yapı riski arttırıyor.

*Sanal Seks Gerçek Seksin Yerini Tutar Mı?

Sanal seks gerçek cinsel ilişkiden son derece farklı bir kavram. Karşılıklı uyum,aynı ortamı paylaşma ve tensel beraberlik gibi cinsel ilişkinin belirleyici özellikleri sadece gerçek cinsel ilişkiyle mümkün. Sanal seksin bu niteliklere sahip değil. İçe dönük,Kendini ortaya koyma ve gerçekleştirmede zorluklar yaşayan,sosyal fobileri olan ve eleştiriye karşı hassas olan kişiler internet ortamının sağladığı görünmezlik duvarları sayesinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyor.
Ancak internette başarı elde edenler gerçek hayatta bu başarıyı devam ettiremeyebiliyor. Eğer kişiler sanal ortamda kendilerini oldukları gibi ifade edebiliyor ve abartılı beklentilerde bulunmuyorlarsa internet uygun bir tanışma ve paylaşma ortamı sunabiliyor.
İnternetteki cinsel içerikli sitelerine daha çok gençlerle ilişkilerinde mutsuz olan ve yenilik arayan bireyler giriyor. Evliliklerinde veya süre giden ilişkilerinde mutsuz olan,yenilik arayan,ilişkilerinin eski heyecanını ve cinsel cazibesini yitirdiğini düşünenler de cinsel içerikli sitelere rağbet ediyor. Ülkemizdeki cinsel bilgi eksikliği ve ilişkilerin daha çok evlilikte ilk geceyle başlaması yani flört döneminin eksik olması da bu tarz sitelere girmeyi arttırıyor.

avatar
  Abone ol  
Bildir