Kapat

Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor

Anasayfa
Sizden Gelenler Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor
Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor 1

Hayat kısa kuşlar uçuyor

hayat kısa kuşlar uçuyor

birlikte uçabiliriz

Hayat kısa kuşlar uçuyor. Bizde uçmayı denesek mi acaba diye düşünüyorum bazen. Hava güzel kuşlar uçuyor. Aklın varsa bizde uçmayı deneriz. Dedik ve denemek için aşk denen mutluluğun belasına düştük. Hayallerimiz kuşlar kadar yalnız uçarken gökyüzü inceden ağlardı. Altında yamyaş olurduk seninle.
Sonra yağmur damlalarıyla inen mutluluk. Ve gökyüzünde kuşlar ve hayallerden daha yalın kalmış bir şey varsa oda yağmur damlalarıydı herhalde. Kuşlar gibi yapayalnız kalırdık.

Cemal Süreyya demişti. Hayat kısa kuşlar uçuyor diye. Ama artık kuşlar ölüyor. Sonra düşündük derince derince o kadar derin düşündük ki hayattı kısalttık ömrümüzü. Hep düşünmekten kısaltmış olabiliriz belki.

 Hayat kısa kuşlar öldü

hayat kısa kuşlar uçuyor

hayat kısa kuşlar uçuyor

Niye demişti ki Cemal Süreyya Hayat kısa kuşlar uçuyor diye. Anlam veremiyorum. Çünkü kuşlar küçük hayaller uçuyor demesi gerekmez miydi? Bilemiyorum yada bilmek istemiyorum. Neden demiş olduğunun bir önemi var mı onuda bilemiyorum. Fakat güzel söylemişti. Hayat kısa kuşlar öldü diyen sokak şairi daha bir heyecanla söylenmiş gibi.
Hayat kısa kuşlara benden bira diyen adamın haykırışı sanki daha bir canlı geliyor artık bana.

Hayat kısa hayaller uçuyor diyen şair kuşlardan daha gerçekçi değil miydi? Zaten hayallerimiz hayatımıza göre uçmuyor muydu?

Örneğin benle sen hayallerimiz çoktu ama sende biliyorsun ki hayatlarımız kısaydı. Belkide bu yüzden sana aşık oldum. Belkide bu yüzden seni seviyorum. Belkide kuşlar uçtuğu için bende seni seviyorum. Hayat seninle kısalsın istiyor olabilirim.

Anlamsızlığın dibine dibine vurmak gibiydi. Hayat kısa kuşlar yalın ayak gezerken uçan hayallerime bira söyleyen adamı bulma peşindeyim. Belki bir bir fincan kahve söyleseydi hayal kurmayı bırakacak ve uyanacaktım. Bana bira söyleyen adam kimdi. Diye düşünürken yalın ayak gezen korkusuz kuşu tebrik ederim.

Aslında özgürlük uçmaktaydı. Uzun yaşamın sırrı uçmaktaydı. Çünkü uzun yaşamak için mutluluk lazımdı. Mutlu olmak için özgürlük, özgür olmak içinde uçmak lazımdı. Belki bu yüzden Cemal Süreyya hayattın kısa olmasını kuşların uçuşuna bağladı. Hayatımızı kısaltan şeylerin başında kuşların uçması var malesef.

 

Yazan: fatih yetim

Sizden de yazılar beklemekteyiz. Yorum yapmayı unutmayın 🙂

“Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor” üzerine 21 yorum

 1. avatar MERT BİRTAN says:
 2. hayal says:
 3. MERVE DELİKLİ says:
 4. Selen says:
 5. Songül says:
 6. miyo says:
 7. Tural says:
 8. Mahmut says:
 9. ahmet says:
 10. Fatih Yetim says:
 11. MEHMET ÇELİK says:
 12. Fatih Yetim says:
 13. Fatih Yetim says:
 14. İbo says:
 15. M.Pamiran says:
 16. Fatih Yetim says:
 17. Lütfiye says:
 18. Fatih Yetim says:
 19. Ibrahim says:
 20. Ballı Soprano says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir