Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur ?
28 Nis, 2018 18:27 tarihinde eklendi

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur ?

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur ?

“Evrensel” Şifre kullanmayın Çevrimiçi bankacılık ve e-posta hesapları gibi hassas hesaplar için aynı şifreyi kullanmayın. Bu ve diğer önemli hesaplar için benzersiz bir şifre oluşturun. Bir hesap ele geçirilirse, tüm bilgilerinizin bir siber suçluya erişebilme riskini taşımazsınız. Daha Fazla Karakter Daha Güçlü Parolalar Oluşturun Güçlü bir parola en az 8 karakterden oluşuyor, bir süper şifrenin 12 karakteri var ve araştırmacılar bir hacker’ın çatlamasına 17.134 yıl süreceğini tahmin ediyor. Bu dört ekstra karakter bir acı gibi görünebilir, ancak bunlar çevrimiçi suçlulara karşı savunmasızlığınızı önemli ölçüde azaltır. En az bir sayı, bir özel karakter (! @ # $% ^ & *) Ve bir büyük harf eklediğinizden emin olun.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur ?

İşte bir örnek: Süper bir şifre oluşturmak için bir cümle ile başlayın: Bir kedinin dokuz canı vardır. Boşlukları kaldırın: acathasninelives Özel karakterleri, sayıları ve büyük harfleri ekleyin: aC @ thAs9l! V3s Parolaları Düzenli Olarak Düzenleyin ve Güncelleştirin Etkili parolaları korumak için bunları düzenli olarak değiştirmek iyi bir fikirdir. Parolalarınızı her üç ayda bir değiştirmek için takviminizde veya cep telefonunuzda otomatik bir hatırlatıcı ayarlayın. Ayrıca e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi şifre kurtarma bilgilerinizi de güncelleyin. Şifreni unutursanız, bu kanallar şifrenizi sıfırlamanın en kolay ve etkili yoludur. Şifre Hatırlatıcılarını Güvenli Bir Yerde Tutun Şifreleri notlara veya kolayca erişilebilen bilgisayar dosyalarına yazmayın. Basılı kopyayı saklamanız gerekiyorsa, bilgisayarınızdan uzakta güvenli bir yerde saklayın. Şifreleri bilgisayarınızda bir dosyada saklarsanız, dosyayı göze batmayan bir ad verin. “Kullanıcı İsimleri ve Şifreler” olarak kaydetmeyin. Ekstra Güvenlik Katmanları Korunabilir.

Bazen ek güvenlik sorularını yanıtlar veya belirli eylemler için bir şifre veya erişim kodu girme sakıncalı görünebilir. Çevrimiçi satıcılar ve perakendeciler bu ekstra güvenlik katmanlarının bazen rahatsızlık verici olabileceğini biliyorlar, ancak size en yüksek güvenlik düzeyini sunabilecekleri yerde bulunuyorlar. Ek güvenlik katmanları, siber suçlulara ve sizin için ek bir koruma katmanı için caydırıcıdır.

Bilinen Şifre Ele Geçirme Saldırıları Nedir ?

Birisinin parolanızı kazanmasının birkaç farklı yolu vardır:
• Çatlama: Parola çatlama programları, önce en yaygın parolaları tahmin etmek için tasarlanmıştır. Mevcut programların çoğu saniyede bir milyon çatlak denemesi yapabilir.
• Kötü amaçlı yazılım: Parola hırsızları ve keylogger’ları genellikle virüs ve casus yazılımlarla paketlenir. Daima güncel virüsten koruma.
• Sosyal Mühendislik: Asla şifrenizi kimseye, yardım masası için çalıştığını iddia eden birisine vermeyin.
• Kimlik avı: Hiçbir şirket e-posta yoluyla şifrenizi doğrulamanızı istemez. Asla bir e-postadaki linklere tıklamayın. Web sitesi URL’sini manuel olarak neden güvenli bir şifre kullanmalı? Birisi şifrenizi kırıyorsa, aşağıdakileri yapabilirler:

• Kişisel bilgilerinizi alınız, bu da kimlik hırsızlığına yol açabilir.
• E-posta okumak ve göndermek için e-posta hesabınıza erişin.
• MyCourses’e veya diğer servislere erişin.
• Enstitü ağında RIT Gizli bilgilerine erişin. • RIT’de kayıtlı bilgisayarlarınız hakkında bilgi edinin ve kendi RIT hesabınıza kaydedin. güvenli bir şifre nedir? Başkalarının tahmin etmesi için güvenli bir şifre neredeyse imkansız olmalıdır. Kişisel bilgileri içermemeli ya da içermemeli ve yazılmamalı ya da hiç kimseye verilmemelidir.

Bilgi Güvenliği şunları önerir:
• En az 8 karakter (daha uzun tercih edilir)
• Karışık büyük ve küçük harfler
• En az bir sayı ve en az bir sembol

avatar
  Abone ol  
Bildir