Guatemala – Guatemala ekonomisi – Guatemala kültütürü
3 Haz, 2018 4:00 tarihinde eklendi

Guatemala – Guatemala ekonomisi – Guatemala kültütürü

Guatemala – Guatemala ekonomisi – Guatemala kültütürü

Guatemala

Merhaba arkadaşlar bugün size ismini pek duymadığınız birçoğunuzun hiç duymadığı Guatemala hakkında bilgi vermek istiyorum. Orta Amerika’da bulunan bu ülke hakkında sizlere sıradışı aynı zamanda güzel bilgiler vermek isterim

Guatemala Hakkında Temel Bilgiler: Orta Amerika ülkesi Guatemala,Mayalara dayanan tarihi,büyük dağları,muhteşem kumsallarıyla egzotig ve aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen bir ülkedir. UNESCO Dünya Mirasını Koruma Listesindeki antik kentleri ve çpk kültürlü yapısıyla benzersiz olan ve ”ağaçların yeri” anlamına gelen ülke doğası ve iklimiyle de büyüleyecidir. 108,889 kilometrekarelik alana yayılmış bu küçük ülkenin kütüphane ve müzelerini mutlaka ziyaret edin. Bayrağının ortasındaki quetzal kuşunun milli sembolu olduğu Guatemala’yı ziyaret ettiğinizde Ulusal Kütüphanesi ve Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi uğramanız gereken adresler arasında başı çekmektedir.

Guatenaka’da nüfusun büyük bir kısmı  Ladinolar oluşturur. Avrupalı İspanyol karışımı Ladinoların yanı sıra Guatenaka Kızılderilileri toplumsal yapı da önemli yere sahiptir. Ben,Rigoberta Menchü kitabının yazarı ve Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Rigober Menchü’nün memleketi Guatemala uzun yıllar kolonyel yaptırımlara karşı mücadele vermiştir. Okuma yazma oranının düşük olduğu ülkenin son dönemdeki devlet politikası bunu arttırmak yönündedir. Özgün müzikleri,kendine has mutfağı ve sanatıyla çok zengin bir kültüre sahip olan ülke turistik açıdan hayli çekicidir.

Guatemala’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Guatemala City olan Guatemala 22 departmana 335 kasabaya bölünmüştür. Beş bölgeden oluşan ülkenin bölgelerinden Central Higlands başkenti de içine alır. Bir diğer bölgesi Western Higlands’in pek çok Maya kentine ve Atitlan Irmağına ev sahipliği yaptığı ülkede Karayip Kıyısı bölgesi sıcak iklimi ve kumsallarıyla ünlüdür. Balta girmemiş bölge olarak da tasvir edilen Peten bölgesinin en etkileyici Maya kalıntılarına ev sahipliği yaptığı Guatemala’nın beşinci bölgesi Pasifik Higlands ise Pasifik kumsallarıyla oldukça davetkardır. Zengin kültürüyle Coban ülkenin önemli kentlerindendir. Ayrıca İspanya kolonizasyonu döneminde başkent olarak kullanılan Antigua Guatemala Dünya Mirası listesindeki kentidir. Ülkenin diğer önemli kentleri arasında Panajachel, Puerto Barrios,Mayalardan kalma harabeleriyle Tikal’in bulunduğu Flores ve ikinci en büyük kenti Quetzaltenango sayılabilir.

Guatemala’ya Ne Zaman gidilir?

Guatemala genel olarak ılıman bir iklime sahip olduğu için senenin her dönemi ziyarete uygundur aslında. Fakat yağışların çok olduğu mayıs ve ekim arasında gidilmesi yine de çok tavsiye edilmez. Turistik açıdan ülkenin en yoğun olduğu dönem aralık ve mayıs arasındadır. Bu dönem hem iklimin daha kuru ve yağışların az olması hem de pek çok festivalin bu zaman aralığında gerçekleştirilmesi sebebiyle tercih edilmektedir.

Guatemala’da Konuşulan Diller

Guatemala’nın resmi dili İspanyolcadır ve ispanyolca birinci ya da ikinci dil olarak Guatemala halkının yaklaşık %93’ü tarafından konuşulmaktadır. Fakat Guatemala zengin bir dil ağacına sahiptir. Maya kültüründen gelen Guatemala’da 21 farklı Maya dilinin yanı sıra Maya dil ailesinden gelmeyen 2 farklı dil daha konuşmaktadır. Daha çok kırsal alanda konuşulan bu diller arasında Xinca,Garifuna,K’iche’,Kaqchikel,Q’eqchi gibi diller vardır.

Guatemala’da Din ve İnanç

Guatemala kolonyel dönemden itibaren bir Hristiyan ülkesi olmuştur. Fakat bunun içeriği sosyal ve politik dengesizlikler sebebiyle değişime uğramıştır.Hristiyan nüfus içinde Protestanların baskın olduğu Guatemala’da Katolik ve Ortodoks nüfus da yoğundur. Ayrıca Maya kültüründen kalma bir takım ritüeller ve seremoniler de hala sürmektedir.

Guatemala Ekonomisi

Guatemala Latin Amerika’nın fakir ülkelerinden biridir. Gelir dağılımının adil olmadığı ülkede,kişi başına düşen milli gelirin çok yüksek olduğu da söylenemez. Bunda ülke içinde yaşanan siyasi ve toplumsal sorunlarında etkisi vardır elbette. 2009’da yaşanan ekonomik krizin ardından Amerika’dan destek alan ülke ekonomisi son yıllarda ivme kazanmıştır. Ülkenin en önemli geçim kaynaklarının başında turizm gelir.

Özellikle arkeolojik bölümlerin ve tarihi kalıntıların çokça ziyaret edildiği Guatemala’da turistik açıdan popüler pek çok bölge bulunmaktadır. Guametala dağlık bir bölge olduğu için araziler parçalıdır.Bu da tarımı güçleştirmektedir.

Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri arasında muz,şekerkamışı,kahve,kakule,fasulye yer alırken büyükbaş hayvan,koyun ve domuz yetiştiriciliğinin de ülke ekonomisine katkısı büyüktür.Ülkede ihraç edilen tarım ürünleri ise kahve,şeker,petrol ve muzdur.

Guatemala Kültürü

Guatemala halkı yabancılara karşı hiç ön yargılı değildir.Ülkede genelde insanlara hem isim hem soy isimleriyle hitap edilir.Pek çok etnik kültürün bir arada yaşadığı ülkede farklı kültürlere saygılı olmanız beklenir.Çok kuralcı olmayan Guatemala halkı için saygılı olmak çok önemlidir.Özellikle büyüklere karşı saygılı olmayı çok önemserler.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

ilginç ama güzel bir ülke

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

GÜzel bir ülkeye benziyor ayrıca bu kadar güzel olması bence ilgi çekiyor.

özlem doruk
Üye
özlem doruk

Bu ilginç ülkeyi anlatığınızdan dolayı teşekkür ederim 😀 ilk defa duymama rağmen