Google I/O 2019 Yılında Neler Tanıttı – Google hedefleri
16 Oca, 2019 19:41 tarihinde eklendi

Google I/O 2019 Yılında Neler Tanıttı – Google hedefleri

Google I/O 2019 Yılında Neler Tanıttı – Google hedefleri

Google firması bir iki gün önce Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen konferans sonuncunda yenilikleri açıkladı. YouTube, Google Maps, Gmail gibi servislerde kullanıcı sayısı 1 milyar üstünde olduğunu açıklayan Google’ın CEO’su Android kullanıcılarında bu sayının 2 milyar üzerinde olduğunu ifade etti. Peki 2017 Google I/O konferansında neler tanıtıldı?

google lens
google lens

Google Lens Uygulaması İle Kameralar Akıllanacak

Google sahibi olduğu lens uygulaması sayesinde telefon kamerası kadraja giren tüm kitleyi daha iyi şekilde alacak. Bu uygulama sadece fotoğraf çekme değil aynı zamanda bu fotoğrafların içinde yer alan bilgileri paylaşan ve toplayan bir platform olacak. Mesela bir çiçek çektiniz ve ne olduğunu bilmiyorsanız Google Lens uygulaması size bu çiçek hakkında her türlü detaylı bilgiyi sunacak. Google Lens şuanda çıkış tarihi hakkında her hangi bir bilgi gündemde bulunmuyor. Ancak kısa süre içerisinde uygulamanın piyasaya çıkacağı ön görülüyor.

google iş bulma özelliği
google iş bulma özelliği

Google Aramasında İş Bulma Özelliği

Google yeni iş bulma motorunu çıkacağını açıkladı. Google fot Jobs adlı proje sayesinde insanlar kolay iş bulabilecek. Ancak bu projenin şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri ülkesinin içinde kullanılacağı biliniyor. Yapay zeka makinalar bu işleri yapan işletmeler olacak.

iphone de google asistan hizmeti
iphone de google asistan hizmeti

iPhone’da Google Asistan Geldi

iPhone, üretimi yapan Apple firması Siri ile baya popüler olmuştu. Google bu uygulamanın yerini almak için Google Asistan uygulamasını iPhone platformuna getirmeyi amaçlıyor. Tabi bu uygulama sayesinde her şeyi yapmak mümkün olmayacak. Google Asistan sayesinde mesaj göndermek ve Spotify uygulamasından şarkı açılabilecek. Yani genel olarak telefonda yapılması kolay olan işlemler yapılacak.

google fotoğraflar
google fotoğraflar

Google Photos’a Yeni Nitelik Geldi

Google Photos’a yeni bir özellik geldiği açıklandı. Bu uygulama sayesinde arkadaşlarınız ile çekindiğiniz fotoğraflar  bazen arkadaşlarınız gönderim yapmıyor. Ancak bu uygulama sayesinde paylaşma konusunda tavsiye edilebilecek. Google Photos’a gelen diğer bir özellik ise Shared Libraries olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde fotoğrafları sadece belirli kişiler tarafından görülmesi mümkün olacak. Ayrıca bu uygulama sayesinde fotoğraf albümü oluşturma özelliği geldi. Şimdilik bu özellik sadece Amerika Birleşik Devletleri ülkesinin sınırları içerisinde kullanılıyor.

chatbase kullanıma sunuldu
chatbase kullanıma sunuldu

Chatbase Kullanıma Sunuldu

Chatbase, bir chatbot analiz programı olarak biliniyor. Bu servis sayesinde chatbotları monitör etme özelliği gelecek. Böylelikle chatbotlarda oluşan hatalar daha çabuk çözüme kavuşturmak mümkün olacak. Google geçen sene eylül ayında aldığı servis sayesinde bu işlemi daha kolay yapacağı söyleniyor.

google yeni sanal gözlük
google yeni sanal gözlük

Google’ın Yeni Sanal Gözlüğü

Google, yaptığı konferans sonucunda süper bir özellik daha tanıttı. Artık akıllı telefon ya da bilgisayar olmadan çalışma imkanı bulan sanal gerçeklik başlığı piyasaya sürülecek. Üstün teknoloji ile üretimi yapılacak bu cihazda Qualcomm 835 işletim sistemi yer alacak. Ayrıca sahip olduğu sensör sayesinde kafa takibi daha güzel olacak. Ayrıca başlık sekiz çekirdekli olacağı söyleniyor. Bu başlığın çıkışından sonra popüler olacağı ve herkesin almasının mümkün olabileceği ön görülüyor. Piyasaya ne zaman çıkacağı ve fiyatının ne olacağı hakkında halen detaylı bilgiye ulaşmak mümkün değildir.

android go sürümü geliyor
android go sürümü geliyor

Android Go Sürümü Geliyor

Google’ın 2017 İ/O konferansında Android Go sürümü de tanıtıldı. Bu özellik sayesinde alt segment telefonlar Android sürümüne geçişi kolaylaştırır bir niteliğe sahip olacak.  Bu sistem Android cihazın belleği 1 GB altı cihazlar için gerekli olacak. Google, Android Go sürümü için yeni bir mağaza oluşturmayı planlıyor. Ayrıca mobil internet hızı düşük olsa da yüksek performanslı bir deneyim sağlamayı amaçlayan Google acaba hedefine ulaşacak mı? İlerleyen zamanlarda bu sorunun cevabını öğrenmek daha mümkün hale gelecek.

avatar
  Abone ol  
Bildir