En iyi yatırım aracı dükkân mı, daire mi?
3 Nis, 2018 14:44 tarihinde eklendi

En iyi yatırım aracı dükkân mı, daire mi?

En iyi yatırım aracı dükkân mı, daire mi?

En iyi yatırım aracı dükkân mı, daire mi?

En az masraf çıkartan ve en çok tercih edilen gayrimenkul en makbulüdür.  Bu açıdan bakıldığında bir işyeri bir daireye göre çok daha az masraf çıkartacaktır.  İşyerleri genellikle boya ve kepenk ile teslim edilirken daireler mutfak dolaplarından; yer seramiklerine, kombi ve doğalgaz tesisatından; parkelere ve pencerelerden; oda kapılarına ve hatta çelik kapılara kadar sağlam teslim edilmek zorunda olunduğundan, işyerlerine göre daha dezavantajlıdır.

 Ayrıca boyalarının yapılması, elektrik ve su tesisatlarının, musluk bataryaları ve düylerin sağlam olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Daireler için bu masraflar elzem iken bir işyeri için parke, mutfak dolapları gibi ve genellikle klima kullanıldığı için kombi gibi gereçler şart değildir. Ayrıca bu demirbaşları sağlam olarak teslim edilse bile azami 4-5 yıl ikamet eden bir kiracı bu malzemelerin çoğunu kullanılamaz durumda teslim edebilmektedir. Bu nedenle işyerleri dairelere göre birçok açıdan yatırımcıların ilk tercihi arasında yer almaktadır.

En iyi yatırım aracı
En iyi yatırım aracı

Daireler mi daha hızlı kiraya verilebilir, işyerleri mi?

Bu soruya cevap vermek için taşınmazların mevkilerini ve kullanışlılık durumlarını incelemek gerekir. Söz gelimi Fatih Fevzipaşa caddesi gibi bir lokasyonda mağazanız var ise ve fiyatı da doğru belirlerseniz hiç boş kalmadan aylar önce kiraya verilebilecektir. Ancak tercih edilmeyen sessiz bir sokakta bir işyeriniz var ise dairenizin olması çok daha avantajlı olacaktır. Söz konusu taşınmaların kullanışlılıkları da önemlidir. Örneğin bir daire için yüz ölçümünün düzgün bir geometrik alana yayılması önemlidir. Kim üçgen bir mutfak veya yamuk bir salon tercih eder ki? Binanın kuruluşunun tam dikdörtgen veya tam kare olması hem daireler hem de işyeri için önemlidir. İşyerlerinde bir diğer önemli unsur ise ön cephe ve cephede ki kolon durumudur.

Özetlemek gerekirse

 Ön cephesi geniş ve arsası düzgün bir dükkân eğer mevkii de güzelse en güzel yatırım çeşididir. Dükkânlar; hem kira getirisi olarak hem kiraya verme süresi olarak hem de yıllık prim getirisi olarak en iyi yatırım aracı olduğu gibi masraf çıkarma yönünden de sorun oluşturmadığı için en çok tercih edilen seçenektir.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
hasan can Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hasan can
Ziyaretçi
hasan can

güzel bir içerik olmuş kaleminize sağlık