Emlak piyasası nereye gidiyor?
3 Nis, 2018 14:33 tarihinde eklendi

Emlak piyasası nereye gidiyor?

Emlak piyasası nereye gidiyor?

Emlak piyasası nereye gidiyor?

Yeni yapılan yapıların ihtiyacın üzerinde olması başlıca sebep olabilir ki bugün emlak piyasalarında satılık anlamında oldukça büyük bir durgunluk söz konusu. Öyle ki 2016 sonunda başlayan durgunluk 2017 yılında yerini fiyat gerilemesine bırakırken 2018 yılı için de beklenen canlılık görülemediğinden fiyatlardaki gerileme dikkat çekmektedir.  Özellikle 2.el fiyatlarında yaşanan gerilemenin en büyük nedeni talep azlığıdır. Satılamayan dairelerin sahiplerinden dayanma gücü olanların yaklaşık %30’u dairelerini kiraya vererek satışı ertelerken,  dayanma gücü olanlar dairelerini fiyat değiştirmeksizin boş tutmaya devam ediyorlar. Ancak en inatçı satıcılar bile 6 ile 10 ay arasındaki durgunluğun ardından dairelerini ya kiraya vererek yön değiştiriyorlar ya da fiyat indirimine giderek satışı destekliyorlar.

Bu işlem 2017 yılı için özellikle büyük şehirlerde kiralık daireler içinde yaşanmıştır. Geçen senelerde ki talep fazlalığına aldanan ve fiyat kırmak da direten mal sahiplerinden dairesini 1 sene boş tutanlar bile olmuştur. Ancak bu gün herkes hem gayrimenkul hem de farklı sektörlerde ki durgunluğun farkına vararak ihtiyaçlarını ve taleplerini bu doğrultuda güncellemek zorunluluğunu kabul etmiş durumdadır.

emlak piyasası
emlak piyasası

Emlak piyasası ne zaman açılır?

Bu soru geçmiş zamanlarda sorulsaydı cevabı kolaydı. Çünkü emlak piyasasının bir sezonu vardır. Ve kapalı piyasalarda bile, sezon geldiğinde oluşan hareketlilik nedeni ile iyileşmeler olur ve piyasalar nefes alırdı ancak bu işi (emlak pazarlama işini) 30 yıldır sürdürenler bile artık bu soruya NET bir cevap veremedikleri gibi piyasaları takip ederek kendileri de bir cevap aramaktadırlar.  Özellikle yabancı yatırımcılar için yapılan ve fiyatı piyasa üstü oryantalist yapılar, sahip oldukları altın yaldızlı tanıtım kataloglarına ve emlakçılara sunulan %10 komisyon garantisine rağmen istenilen düzeyde satılamadıkları için beklemektedirler.

Kısa zamanda piyasayı algılayan proje sahipleri fiyat indirimine giderek yabancıdan yerliye müşteri geçişi ve reklam geçişi yapsalar da bu konuda tecrübesi olmayan ve piyasaların açılmasını bekleyenlerin yaptıkları satış miktarı umduklarından çok daha az orandadır. Olur ki bölge seçimi konusunda da gerekli özen gösterilmedi ise projenin komple devredilmesi de kaçınılmaz olacaktır. Piyasaların açılması talebin artması, arz edenlerin variyetlerinin iyileştirilmesi, farklı yatırımcıların bölgeye kaydırılması, vadelerin uzatılması ve faiz oranlarının indirilmesi gibi tedavi yöntemlerinin ardından zaman içerisinde gerçekleşebilecektir. Ancak yakın gelecekte bu tür bir gelişme beklemek pek de gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

avatar
  Abone ol  
Bildir