Düşünüyorsam varım
20 Şub, 2018 15:19 tarihinde eklendi

Düşünüyorsam varım

Düşünüyorsam varım

Düşünüyorsam varım?

“Düşünüyorsam varım.” Descartes’in ve herkesin bildiği bir söz peki ne anlama geliyor.

Bir çok kişi bu sözcük öbeklerinin Descartes’in varlığı düşüncede aradığını söylemektedir. Yani varlık düşüncedir demek istediğini söylüyorlar. Bana sorarsanız bence de varlım düşüncedir. Yani düşünmesek varlığımızın anlamı ne olurdu ki. Hayatınızda hepimiz bir kere bile olsa bu söz ile karşılaşmış ve düşünmüş olabiliriz. Düşünmeden geçenlerde olmuştur. Bu söz bana göre en güzel sözdür. Fakat diğer bir yaygın görüş bu söz için ne diyor yani sizce descartes bu sözü sadece varlık anlamında mı kulandı? Bana hiçte öyle gelmediği için diğer bir anlamınıda açıklama gereği duydum.

“Düşünmek erdemdir; insan düşündüğü sürece insan olma niteliğini kazanır; varoluşumun bir anlam kazanabilmesi için düşünmem gerekir.” Descartes’in demek istediği aslında budur. Kısacası sözü yanlış kullanmıyoruz. Sadece yanlış anlıyoruz. Çünkü bize göre düşünmek varlığı temsil ediyor. Fakat Descartes’in demek istediği düşünce varlığımıza anlam katar. Belkide gerçekte demek istediği daha akılcıdır. Tabi bunu herkes kabullenmese de “düşünüyorsam öyle varım” sözü kalıplaşmış olduğu için değiştirmek çok zor.

Bir çok felsefe kitabı hala bunu böyle görüyor. Bunun değişmesi gerek aslında ama yapacağımız bir şey yok. Kalıpları yıkmak zor malesef. Yanlış bilgi kalıplaşmış olduğu zaman gerçekten onu doğrusu ile değiştirmek öyle zor ki. Belkide imkansız bir şey. Ayrıca araştırılmadan kabullenen bilgiler toplumumuz tarafından daha bir sevilen ve saygı gören bilgiler olmasıda çok daha ilginç.

Algıları değiştirmek yeniden düzenlemek ve yeni bir düşünce kalıbı oluşturmak için araştıran bir toplumun gerekliliğine baştan sona kadar inançlıyım. Toplum olarak araştırmacı kimliği olmayan internet-sosyal medya-tvlerde gördüğümüzün herşeyin gerçek olduğuna inandığımızdan dolayı gelişme gösterememekteyiz. Her zaman hayal dünyası geniş ve araştıran toplumlar öncelikli olacaktır. Bu yüzden araştırmadan hiç bir şey öğrenmreyin.

Mavi Dergi yazan üyemize teşekkür eder tekrardan bir makale bekleriz.
Sizde Mavi dergi de makelelerinizin paylaşılmasını istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bize yazın sayfamızdan bize ulaşmanızdır. Siz yeter ki yazın bir paylaşırız.

Mavi Dergi Teşekkür Eder.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
leonardo Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
leonardo
Ziyaretçi
leonardo

güzel bir yazı olmuş devamını bekleriz.