Dominik Cumhuriyeti – Dominik Cumhuriyeti ekonomisi – Dominik Cumhuriyeti nerededir
3 Haz, 2018 5:00 tarihinde eklendi

Dominik Cumhuriyeti – Dominik Cumhuriyeti ekonomisi – Dominik Cumhuriyeti nerededir

Dominik Cumhuriyeti – Dominik Cumhuriyeti ekonomisi – Dominik Cumhuriyeti nerededir

Dominik Cumhuriyeti

Karayiplerdeki Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğa güzellikleri ve eşsiz doğasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yüz ölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometre olan ülkenin en önemli özelliği Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır. Dominik halkının büyük çoğunluğu melez olarak adlandırılır. %73’ünün melez olduğu ülke nüfusunun %16’sı Avrupa kökenli, %11’i ise Afrika kökenlidir. Dominik Cumhuriyeti Karayipler bölgesinin en önemli turizm bölgesi kabul edilir.

Dominik Cumhuriyeti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri: Başkenti Santo Domingo olan Dominik Cumhuriyeti 31 eyaletten oluşur.Ülke nüfusunun en yoğun olduğu şehirlerin başında başkent Santo Domingo’nun ardından Santiago, La Vega, San Cristobal ve San Pedro de Macoris gelir. Ülkenin en önemli şehirleriyse başkent Santo Domingo başta olmak üzere Punta Cana, Saona Adası ve Cabarete’dir.

Dominik Cumhuriyeti Nerededir?

Dominik Cumhuriyeti Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alır. Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunan ülkenin Venezuela’yla deniz sınırı vardır. Kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu ve güneyinde Karayip Denizi bulunan adanın batı kısmında Haiti bulunur

Dominik Cumhuriyeti’nde Konuşulan Diller

Dominik Cumhuriyeti’nin resmi dili İspanyolca’dır. Halkın %99’u İspanyolca konuşur. Bunun yanı sıra adanın özellikle  turistik bölgelerinde İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çoğunluğu Haiti’den gelen ve şekerkamışı işletmelerinde çalışan yabancılar arasında Fransızca konuşmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’nde Din ve İnanç

Dominik Cumhuriyeti’nde din özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Nüfusun %95’ini Hırıstiyanlar %2,6’sını herhangi bir dine inanmayanlar oluştururken nüfusun %2,2’sini ise Protestanlık, Musevilik ve Budizm gibi diğer dinlere inananlar oluşturur. Haiti sınırı ve uzak bölgelerde doğa Afrika dinlerine bağlı nüfus da yaşamaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’nin Ekonomisi

Dominik Cumhuriyeti’nin ekonomisi tarım, ticaret ve turizme dayanır. Serbest ticaret bölgeleri ve turizm ülkenin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alır. Topraklarının %30’unu tarım alanlarının oluşturduğu en büyük tarım bölgesi kuzeyde Cibao Vadisi’dir. En önemli tarım ürünüyse şekerkamışıdır. Diğer önemli ürünler arasında pirinç, kahve, kakao, manyok, domates, mısır, muz, tütün, portakal, avakado ve mango varıdr.

Hayvancılığında oldukça gelişmiş olduğu ülkede balık üretimi de önemli yer tutar. Ülkedeki en önemli endüstri ürünü şekerdir. Diğer endüstri ürünleri ise çimento ve yapay gübre başta olmak üzere bira, ispirto, sigara, mukavva kutuları, pamuklu ve yapay ipek dokuma yer alır. Ülkenin dört büyük yeraltı kaynağı altın, gümüş, boksit ve ferronikeldir.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler: Başkent: Santo Domingo, Telefon kodu: +1, Para birimi: Dominik pesosu, Kıta: Kuzey Amerika, Nüfus: 10,65 milyon, Resmi dili: İspanyolca.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

Dominik cumhuriyeti özellikle adaları iyi herhalde 😀

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

Herhalde dominik cumhuriyeti çok sonradan tanındı 😀

özlem doruk
Üye
özlem doruk

dominik cumhuriyetine gitmek güzel olurdu herhalde 😀 daha önce merka edip araştırdım fakat en detaylı sizde anlatılmış herhalde