Domain Seçimi
13 Kas, 2017 18:00 tarihinde eklendi

Domain Seçimi

Domain Seçimi

Domain seçimi

Domain seçimi hakkında bilmeniz gerekenler.

Domain nedir?
En basit açıklaması sitemizin linkidir. (mavidergi.com) örneğin benim domain adresimdir.

Domain seçmek neden önemlidir?

♥Domain seçerken uzun domain seçmekten uzak durun.
Örneğin (sizinsiteniz.com) yaptınız bunu örneğin (sizinsitenizolabilir.com) yaptığınızda seo bakımından oldukça zarar verici bir durum.

♥Domain seçerken türkçe karakter kulanmayın.
Ben sitemi ilk açtığımda (yeniakım.net) yaptım fakat türkçe karakter (ı) kulandığım için sitemin linki berbat bir şekilde gözüktü ve hala (yeniakım.net) bana ait.

♥Domain seçimi yaparken eskiden seo açısından önemli olan anahtar kelime şuan o kadar önemli değil yani istediğiniz konuda yazabilirsiniz. Domainde o konuyu kapsamasın. Fakat domain seçerken şunu unutmayalım niş bir blog açtıysanız kesinlikle anahtar kelime kullanılsın.

Her zaman güzel domainler kullanın yeni ve özgün olsun.

♥Domainleriniz her konuyu kapsayacak şekilde olsun. Tabi istisnalar hariç.
Örneğin (Forum kuracaksınız her konuyu kapsayıp ilgi çekici olsun. Blog kurup her konuda yazacaksanız yine her konuyu kapsaya bilsin. Fakat tek bir konuda kendinizi profesyonel hissediyorsanız ve o konuda herşeyi en güzel şekilde yazacağınızı düşünüyorsanız domain adresiniz anahtar kelimeyi içersin.)

♥Eğer sanatçı veya tanınan biri değilseniz asla adınızı ve soyadınızı domain adresi yapmayın. İstisnalar hariç.
Örneğin siz tanınmak için yazıyorsanız veya sanatçıysanız kendi adınız ve soyadınız ile açabilirsiniz. Dediğim gibi eğer her konuda yazacaksanız asla adınızı kulanmayın. Adını kullanıp her konuda yazan blogçularda var tabi yok değil ama uğraş vermeniz gerek fazlasıyla.

♥Her zaman güzel ve yeni bir şey bulun özgün olun kısacası zaten blog açma konusunda size dediğim gibi en önemli şey özgünlüktür.

♥Markalaştırılabilir bir domain adresi seçin.

♥Uzantı alırken dikkat edin. Uzantılar hakkındaki yazımı kesinlikle bakın. Ayrıca xyz uzantısı domainlerden uzak durun xyz uzantısı yazımı mutlaka okuyun.

Eğer domain adresi seçemiyorsanız size bir çok konuda yardımcıda olabilirim. Yani kısacası siz isteyin yorumlarda veya iletişim sayfasından özel olarak ulaşın. Her zaman size destek olacağız.

Domain seçimi yaparken uzantıların incelenmesi adlı yazımı kesinlikle bakmalısınız. Çünkü blog açacak kişiler en ucuza kaçmaya çalışıyor ve sonuç hüsran oluyor.

Sonuna kadar okuduğunuz için Mavi Dergi teşekkür eder.
Aklınıza takılan bir şey varsa yorum yapabilirsiniz.

avatar
12 Yapılan Yorumlar
3 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
12 Yorum yazarları
Blog açmadan önce mutlaka okunmalısınız-Blog açmak hakkında-Yeniakimmustafa3417tunustanHasan BBBallı Soprano Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] (Ayrıca domain seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek istiyorsanız. => Domain seçiminin önemi adlı yazımıda okumanızı tavsiye […]

mustafa3417
Ziyaretçi
mustafa3417

merhaba
bilgilendirici bir site olmuş kullananlarda bilgilere göre sitesini yaparsa faydalı olur şöyle diyelim( bilgi eyleme dönüşmedikten sonra fayda vermez)

tunustan
Ziyaretçi

Domain konusu ciddi bir konu. Hele de uzantısını seçerken dikkat etmek lazım. Ucuz uzantılar da var ama sonuçta global düşünüp kolay hatırlanacak uzantıları tercih etmek lazım. Domain seçerken türkçe karakter kullanmamak da önemli ama türkçe karakter olmak zorundaysa da gerçekten işimize yarayacak ve hatırda kalıcı, ararken kolay bulunabilecek ve tabii browsera direk yazarken zorlanılmayacak ihtimalleri düşünmek şart.

Hasan BB
Ziyaretçi
Hasan BB

Bilgilendirme ve anlaşılır dilde yazı için diğer arkadaşlar adına teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

Ballı Soprano
Ziyaretçi
Ballı Soprano

Merhaba, yazı süper, bir de ilgili keywordün domain isminde geçmesinin faydası konusuna Ballı Soprano olarak biz de katılıyoruz.

erkan gök
Ziyaretçi
erkan gök

bende yapıcam bu seçimi baklaım ne olacak

Guneydesign
Ziyaretçi
Guneydesign

Domain seçimi gerçekten önemli ancak bu işin piyasası var örnek firma ismine ait yada yaptığın işle ilgili domain alınmış satılmak üzere bekliyor 35 TL ye aldığı domaini 5000 tl ye satan var insanlar bu gibi durumlarda ya com.tr uzantılı yada farklı uzun domain ler almak zorunda kalıyor.

Fatih Yetim
Ziyaretçi
Fatih Yetim

aslında bu iş karlı bir iş yani domain yatırımı eğer doğru yatırım yapılırsa çok iyi paralar kazanılabilir
örneğin benim sitem .com uzantısı 3 bin dolara satılıyordu diye alamadım. yani 3 bin dolar çok abartı.

mustafahalat
Üye

Domain uzunluğu oldukça önemlidir. Arama motorları ve ziyaretçiler, akılda kalıcı olan ve kısa domainleri daha çok severler.

Fatih Yetim
Ziyaretçi
Fatih Yetim

aynen domain seçiminde bunları da gör ardı etmemek gerek

akinci3
Ziyaretçi
akinci3

Bilgilendirme ve anlaşılır dilde yazı için diğer arkadaşlar adına teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Farmasi üye ol
Ziyaretçi
Farmasi üye ol

Selam admin bende xyz Domain aldım Ve cok sorun yasıyorum google düşmüyor ve bir dunya sıkıntısı var aldıgıma pişman oldum suan bos bos duruyor yazık oldu paramıza

Fatih Yetim
Ziyaretçi
Fatih Yetim

bende de aynı oldu bu yüzden kimsenin almaması için bu yazıyı yazmıştım.

mehmet nur can
Ziyaretçi
mehmet nur can

isim kısa anlamlı ve kulağa hoş gelecek bir isim olmasi lazim

MEHMET ÇELİK
Ziyaretçi
MEHMET ÇELİK

Bilgilendirici ve detaylı yazınız için teşekkür ederim. Bir örnekle küçük bir ekleme yapacağım. Yaptığınız iş ile ilgili anahtar kelime domain içerisinde olmasında fayda vardır.