Depresyonla ilgili beş ön yargı
12 Mar, 2018 15:30 tarihinde eklendi

Depresyonla ilgili beş ön yargı

Depresyonla ilgili beş ön yargı

Depresyonla ilgili beş ön yargı

Depresyon çok yaygın bir hastalıktır fakat fazla konuşulmayan bir hastalık olduğu için bir çok ön yargı oluşmuş durumdadır.


depresyondaki isteksiz olur
depresyondaki isteksiz olur

1-Depresif Kişiler İsteksiz Olurlar

Marie-Claude Gavard: Bu hastalığın istekle hiç bir alakası yok. Depresyondaki birine ”kendine gel” demek bozuk bir radyoyu yere vurarak çalıştırmaya benzer. Tek yaptığınız o zaman radyoya zarar vermektir. Depresyondaki kişi hasta kalmaya devam eder bu sefer kendini suçlu hisseder. Bu sebeple sıkıntı ikiye katlanır. İnsanlar depresyondayken ellerinden bir iş gelmez. Sorun yatakta kalkmak istemek veya istememe değil. Kişi bu eylemi hayata geçiremez. Kendini bıraktığı veya fazla içine kapandığını düşünmek bir hatadır. onun hasta olduğunu kabullenmek zorundayız. İnsanlar grip veya şeker hastası olduklarında onların içine kapandıklarını düşünmüyoruz. Depresyondaki kişiye baskı yapmadığımızda veya üzerine mümkün olduğunca az düştüğümüzde daha erken iyileşir.


antidepresan bağımlılık yapmaz
antidepresan bağımlılık yapmaz

2-Antidepresan Kullanmak Bağımlılık Yapar

Depresyon kesinlikle psikiyatri doktorlar tarafından tanınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Genetik ve biyolojik yatkınlıklar da göz önünde bulundurarak ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanılmalıdır. İlaç tedavisi kar-zarar hesabı yapıldığından hastaya yarar sağladığı zaman kullanılmalıdır. Tüm ilaçlar gibi antidepresanlarda yan etkileri olan ilaçlardır fakat bilimsel olmayan tedavilerden daha güvenlidir. ”Mutluluk ilacı” ”Şizofrenler ilacı” ”Unutturan hap” ”Uyuşturucu” değildir. Bağımlılık yapmazlar. Bilimsel olarak yarar sağladıkları ispatlanmıştır. Beynin kimyasal yapısını düzene sokan moleküllerdir. Orta ve hafif depresyon durumlarında ilaç tedavisinden önce bilimselliği kanıtlanmış psikoterapi yöntemleri uygulanmalıdır. Eş zamanlı psikiyatrinin kontrolünde olmalıdır. Unutmamalı ki etkili tedavi edilmeyen depresyonda ölümle sonuçlanan intihar oranı %15’tir. Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanır.


zengin hastalığı
zengin hastalığı

3-Depresyon Zengin Hastalığıdır

Sosyal statüsü ne olursa olsun herkes depresyona girebilir. Depresyondaki birine ” Can sıkıntısından hastalık çıkarıyorsun” demek ”kolu alçıda olan birine ”Can sıkıntısından kolunu kırıyorsun demekten farksızdır. Tek istisna savaş halindeki bir ülkede yaşamaktır. Hayata kalma çabası çok yoğun bir şekilde olduğu için hastalanmaya zamanları olmuyor diyebiliriz. Tükenme anına kadar bir hareket bir eylem içerisindedirler. Savaş bittiğinde sinirleri gevşeyeceği için depresyona girebilirler. Tanı konulmamış bir depresyon hastası, hastalığın tüm belirtilerine sahip olsa dahi bunun ancak çok sonradan öğrenebilir farkına varabilirler.


Depresyon hastası çözüm aramaz
Depresyon hastası çözüm aramaz

4-Depresyon Hastaları Sorunlarına Çözüm Aramıyor.

Her bireyin sorunu vardır. Bu düşünce, depresyon hastasının kendi sorunları çözemediğini düşündürür, oysa ki yanlış bir düşüncedir. Kişi hastalığı yüzünden bir çıkış bulamıyor olabilir bu çok normal bir durumdur. Hem ”sorunlarına çözüm bulmak” tam ne anlama geliyor? Çocuğunu kaybetmiş bir anne buna tam çözüm nasıl bulabilir? Bu gibi durumlarda depresyon uzun sürer. Beynin tekrar normal fonksiyonlarına dönmesi uzun zaman alır ve tedavisi uzun sürer. Depresyon hastası birey bu durumdan nasıl kurtulacağına çözüm arar çünkü hasta olan birey acı çeker. Hastalığın kendisiyle birlikte getirdiği karamsar ve karanlık düşünceler dünyasından bir türlü çıkamazlar. Zorlanmaları doğaldır çünkü beynin kimyasalları düzgün çalışmıyor. Bunun tek çözümü ilaç, psikoterapi hipnoz, meditasyon,rahatlama ve dinlenmeyi içeren tıbbi bir tedavi süreci gerektirir.


çocuklarda depresyon
çocuklarda depresyon

5-Çocuklarda Depresyon Görülmez

Çocuklarda da depresyon görülebilir. Tedavi edilmemesi durumdan çok uzun sürebilir yetişkinlik dönemlerine kadar sürebilir. Çocuklarda depresyon erişkinlikten biraz daha farklıdır. Okul reddi, ebeveynlerini kaybetme kaygısı, huzursuzluk, okul sorunları, sık sık hastalanma, saldırganlık, az yada çok uyuma, öfke nöbetleri, alt ıslatma, pika sendromu, yeme bozuklukları, okul başarısında düşüşler, madde kullanımı, suça eğilim, kendine zarar verme şeklinde görülür. Bu belirtiler görülmekte ise mutlaka çocuk psikiyatrından görüş alınmalıdır.

 

avatar
4 Yapılan Yorumlar
1 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
5 Yorum yazarları
mustafa dağdelenmuratFATİH YETİMSEMRA UÇARHAYAL KAVRAM Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

çocukların depresyona girdiği konusunda ilk defa duyuyorum ve bu konuda bilinçlendirdiğiniz için teşekkür ederim

murat
Ziyaretçi
murat

Antidepresanların bağımlılık yapmadığını ilk defa burdan okudum

SEMRA UÇAR
Üye
SEMRA UÇAR

Belkide en çok bilinen ön yargı depresyon zengin hastalığıdır 😀

FATİH YETİM
Ziyaretçi
FATİH YETİM

Malesef öyle

HAYAL KAVRAM
Üye
HAYAL KAVRAM

Aynen türkiyede malesef böyle ön yardılar mevcut ama zamanla bu önyargılardan insanlar kurtulacaktır.