Kapat

Değer vermek

Anasayfa
Sizden Gelenler Değer vermek
Değer vermek

Değer Vermek

Değer vermek nedir sorusuna aslında verilebilecek bir çok cevap mevcuttur. Ama ben matematiksel olarak bunu açıklamaya çalışacağım. Bir insana değer vermek kelimesi ne anlama gelir.

Değer vermek nedir

Değer aslında bir şeye bir değer biçmektir. Örneklerle açıklamak gerekirse değer bir ekmeğin değeri para ile 1 tldir. İnsanlar arasında aslında değer veriyorum kelimesini bu anlamda kullanabiliriz. 5 kuruş etmez aslında burda kişiye verilen değer para cinsinden hesaba alınmış.

Her değer veriyorum diyene ne anlamada değer verir?

Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu bilemem değer vermek kolaydır. Matematiksel olarak değer vermek negatif değerde olabilir bu yüzden kişiye verilen değeri aslında sayılara dökersek değer vermek anlamı dahada kolaylaştırır.

Matematiksel olarak değer vermek

Matematiksel olarak × bilinmeyeninin değeri şuan için katsayısı birdir. Yani × bilinmeyenin değeri ×tir.
Kişisel değeride × olarak ele alırsak aslında çok daha basit anlayabilirsiniz. Siz tek başınıza her zaman × değeri taşırsınız. Fakat biri size değer verdiği zaman ona göre değer almış olacaksınız. Bu yüzden kişisel değer vermek bir nevi değişkenlik gösterir. Çünkü öznel bir değerdir. Nesnel olarak sizi tanımayan biri için sizin değeriniz birdir.

Değer kelimesinin sözlük anlamı

1) Bir şeyin gerekliliğini önemini belirlemeye yarayan saymaca ölçü.
2) Bir şeyin dediği ona denk diye düşünülen, kabuk edilen karşılık

Değer kelimesinin eş anlamlısı ise kıymet demektir.

Buradada anlayacağımız gibi kişiler arası değer vermek aslında kıymet bilmektir. Ama şu varki her zaman değer pozitif değildir. Bu yüzden unutmayın ki negatif olarakda size verilen değerler vardır.

Değer kelimesinin sözlük anlamı

Burda anlatmaya çalıştığım katsayılarla açıklayayım.
× değişkeninin katsayısı birdir. Siz bunun önüne 10 getirdiğinizde aslında × bilinmeyenine değer katmış olmayacaksınız. Siz sadece x bilinmeyenini değeri ile çarpmış olacaksınız. × bilinmeyenini 0 olarak kabul edersek verdiğiniz değer 0 olacaktır. (-1) olarak kabul edersek siz onu değersizleştirmiş olacaksınız. (1) olarak kabul edersek siz onu değer vermişsinizdir.

Yukarıda matematiksel olarak anlatmaya çalıştığım konu aslında siz kimseye değer katamazsınız. Sadece sizin verdiğiniz değer ile değer alabilir. Değersizleşebilir. Bu yüzden hayatınızda kimse size değer katmaz.

“Değer vermek” üzerine 7 yorum

  1. melike bayar says:
  2. fatih yetim says:
  3. Engin SUNAL says:
  4. Burak Karcı says:
  5. Mehmet Özdilek says:
  6. FATİH YETİM says:
  7. SEMRA UÇAR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir