Dairemi neden kiralayamıyorum
4 Nis, 2018 2:52 tarihinde eklendi

Dairemi neden kiralayamıyorum

Dairemi neden kiralayamıyorum

Dairemi neden kiralayamıyorum?

Bir taşınmazın kiraya verilememesi için ya fiyatının yanlış ölçülmüş olması gerekir ya da gayrimenkulün tercih edilmeyen bir lokasyonda ve masraflı olması gerekir. Bu durumlar dışında özellikle büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul’da bir gayrimenkulün kiraya verilememesi düşünülemez.

Nasıl fiyatlamalıyım?

Doğru kıyaslama yaparak fiyat belirleyebilirsiniz. Ancak kıyaslarken geçmiş zamanda dairenizin gördüğü rakamları değil şimdi dairelerin ne gördüğünü ölçü almalısınız. Örneğin geçen sen Fatihte kiralık daire fiyatları ortalama % 10 civarında geriledi. Hâlbuki 2015 ve 2016 yılında kiralık daire talebi o kadar fazlaydı ki 2018 yılında, eski talebin %25’i kadar bile talep yok.  Hal böyleyken 2016 da aylık 2.300 TL kira getiren dairelerin kiracılarının taşınmasıyla, 2017 yılında aynı daire ancak 2.000 TL ye kiraya verilebildi. Ve birçok daire 2 ile 6 ay arasında da boş kaldı. Daire olsun işyeri olsun; bir taşınmazın değeri ölçülürken içinde bulunduğu dönem çok büyük önem arz eder ve eski fiyatlamaların bir önemi kalmaz. Bu konuyu dikkate almayıp fahiş bir fiyatla gayrimenkulünü pazara çıkartan bir mal sahibi ya da emlakçı uzun süre beklemek zorunda kalacak ya da dairelerini tercih edilmeyen, güvencesi olmayan riskli gruplara kiralamak zorunda kalacakladır.

daire kiralamak
daire kiralamak

Dairemi kiraya vermenden bakım yaptırmalı mıyım?

Kesinlikle evet. İyi kiracılar iyi dairelerde oturmak isterler ve mecburen bir yere sığınmak zorunda olanlar ile uzun vadeli düşüncesi olmayan riskli gruplar dairelerde ki masrafı ilk girişte önemsemezler. Ancak zaman içerisinde ya mal sahibinden kira keserek ya da daireyi çok hor kullanarak bunun acısını çıkartırlar. Kiraya verilmek istenen daireler doğru fiyatlandıktan sonra içerisinde bir ailenin barınabileceği düzende demirbaş bakımlarını ve elzem bakımları yaptırmalıdırlar.

Daireye boya yapılmalı ve çıkarken boyalı istenmelidir. Kırık camlar var ise takılmalı, mobilya, parke ve kapılar gidi ahşap zeminlerdeki eksiklikler giderilmeli ve tüm tadilattan sonra daire temizlenerek müşterisine sunulmalıdır. Bir mal sahibi dairesini nasıl bulmayı umuyor kiracısına ise o şeklide teslim etmelidir. Mal sahipleri daha sonra kefil de isteyebilir ve bir avukat yardımı ile kendisini ve kiracısını güvence altına da alabilir. Tecrübeyle sabittir, temizletilmiş ve fiyatı doğru belirlenerek ve doğru insanlara kiralanmış gayrimenkuller, emsallerinden daha yüksek fiyatlara kiralanmış gayrimenkullerden daha fazla getiri bırakmaktadırlar.

Yüksek kira mı iyi kiracı mı?

Bu soru kiralık gayrimenkul sorununun tamamına yakın bir kısmının niyet cümlesidir. Ve eğer tercih iyi kiracıdan yana olmaz ise kira getiri beklenen bir gayrimenkul düzenli olarak gelir kaybettiren bir seçenek haline de gelebilir.

İyi kiracı gayrimenkule ait demirbaşları kendi malıymış gibi özenle kullanacaktır. Yani az bir miktar için tercih edilmeyen kiracılar aslında çok kira ödeyen ancak demirbaş hoyratı kiracılardan uzun vadede daha karlı olacaktır. Ayrıca gayrimenkul içerinde oluşan hasar sadece maddi değildir. Aynı zamanda tadilat belirli bir zaman devam edeceği için daire boş kalacak bu yönden de mal sahibine zarar verebilecektir.

Bir taşınmazın fiyatının emsallerinin kıyaslanmasıyla doğru ölçülerek belirlenmesi, elzem tamirlerinin yapılarak kiracı adayı için temizletilmesi durumunda kiralanamaması için önemli sayılabilecek bir sebep yoktur.

avatar
  Abone ol  
Bildir