Kapat

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi

Anasayfa
Çocuk Psikolojisi Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi
ÇOCUKLARDA SALDIRGAN DAVRANIŞLARIN ÖNLENMESİ

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi

Çocuklarda sıklıkla görülen davranış bozukluklarından birisi de saldırganlıktır. Çocuğunuzun saldırgan davranışlarını anlamak ve önlemek her ebeveynin üstlenmesi gereken bir tutumdur. Eğer çocuğunuz bir şeylere kızdığında çevresine ya da arkadaşlarına zarar veriyorsa, bunun mutlaka bir nedeni vardır.

Saldırgan Davranış Sergileyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğunuzun davranışlarındaki saldırganlığın ana sebebi anne ve babasından gördüğü şiddetin dışa yansıtılmasıdır. Bu davranışların önüne geçmek için anne ve baba kesinlikle çocuğa olumsuz örnek olmamalı ve çocuğun gözünde saldırgan bir model olmamalıdır. Çocuğa saldırganlık konusunda kesinlikle tolerans gösterilmemeli ve çocuğun istek ve arzuları sürekli olarak yerine getirilmemelidir. Saldırgan davranışlar kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Çocuğun anlayacağı dilden anlatılmalıdır. Çocuk sinirliyken üzerine gidilmemeli, sakinleşmesini bekledikten sonra ilgili bir şekilde ciddi olarak çocuğa yapılmaması gerektiği anlatılmalıdır. Saldırganlığın bir amaç olmaması ve saldırganlık gösterilerek isteklerinin elde edilemeyeceği çocuğa anlatılmalıdır.
Tüm bu önerilerimizin yanı sıra çocuğun dışarıda (kontrol altında) vakit geçirmesine onay verilmeli ve deşarj olması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki saldırganlığın önüne zamanında geçilmezse ileride çok daha büyük problemlere yol açabilir.

“Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi” üzerine 1 yorum

  1. HAYAL AKİS says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir