Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi
22 Eki, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi

Çocuklarda sıklıkla görülen davranış bozukluklarından birisi de saldırganlıktır. Çocuğunuzun saldırgan davranışlarını anlamak ve önlemek her ebeveynin üstlenmesi gereken bir tutumdur. Eğer çocuğunuz bir şeylere kızdığında çevresine ya da arkadaşlarına zarar veriyorsa, bunun mutlaka bir nedeni vardır.

Saldırgan Davranış Sergileyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğunuzun davranışlarındaki saldırganlığın ana sebebi anne ve babasından gördüğü şiddetin dışa yansıtılmasıdır. Bu davranışların önüne geçmek için anne ve baba kesinlikle çocuğa olumsuz örnek olmamalı ve çocuğun gözünde saldırgan bir model olmamalıdır. Çocuğa saldırganlık konusunda kesinlikle tolerans gösterilmemeli ve çocuğun istek ve arzuları sürekli olarak yerine getirilmemelidir. Saldırgan davranışlar kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Çocuğun anlayacağı dilden anlatılmalıdır. Çocuk sinirliyken üzerine gidilmemeli, sakinleşmesini bekledikten sonra ilgili bir şekilde ciddi olarak çocuğa yapılmaması gerektiği anlatılmalıdır. Saldırganlığın bir amaç olmaması ve saldırganlık gösterilerek isteklerinin elde edilemeyeceği çocuğa anlatılmalıdır.
Tüm bu önerilerimizin yanı sıra çocuğun dışarıda (kontrol altında) vakit geçirmesine onay verilmeli ve deşarj olması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki saldırganlığın önüne zamanında geçilmezse ileride çok daha büyük problemlere yol açabilir.

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
HAYAL AKİS Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HAYAL AKİS
Üye
HAYAL AKİS

Çocuklarda saldırgan tutumların gelişmemesi için ailede saldırgan davranışların sergilenmemesi gerek