Çocuklara ödevlerini sevdirebilir miyiz?
17 May, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Çocuklara ödevlerini sevdirebilir miyiz?

Çocuklara ödevlerini sevdirebilir miyiz?

Çocuklara ödevlerini sevdirebilir miyiz?

Sizde de genelde çocuk her akşam ödev yapmamak için direniyor ve o gün yine hiç beklenmedik şekilde çocuğunuza kötü sözler söyleyip onu kırıyorsunuz. Ödevler kavgaya dönüşmemesi için ne yapılabilir? Bir ritüel oluşturmanız gerek. Çocuklar planlı olma konusunda isteklidirler. Ama aynı zamanda okuldan geldikten sonra dinlenmeli ve gevşemesi de gerek. Yani çocuğu hep ders çalış demekte yanlıştır. Zaten siz kendiniz için düşünün yani işten geliyorsunuz ve gelir gelmez biri size bunu yap diyor. Bu sizi ne kadar çok rahatsız edecekse çocuğunda okuldan gelir gelmez ödev yap denmesi onuda o kadar çok rahatsız eder.

Çocuk okuldan geldikten sonra en az bir saat gibi bir süre çocuk dinlenmelidir. Daha sonra çocuğun ödevleri için belli saatler belirlenmeli en önemli şey dediğim gibi düzen. Daha sonra ki hayatında başarılı olması içinde düzen ve programlı çalışması gerek.

Çocuk ödev yapmıyor

Çocuk ödev yapmıyorsa sorunun kaynağına bulmalıyız. Ödevler aslında bir çok sorunun aydınlığa kavuşması konusunda yardımcı olur; Ebeveynlerin mutsuz veya mutlu geçtirdikleri kendi okul dönemleri, çocuklarıyla yeteri zaman geçirmemelerinin verdiği suçluluk duygusu ve çocukların geleceklerinden duydukları endişeyi hatırlatır.

Buda ebeveynlerin ödevlere neden bu kadar çok takıldıklarını açıklıyor. Ama bu çocuk ödev yapmak istemiyorsa ve ebeveyn onu zorlayıp korkutuyorsa bu daha büyük sorunların başlangıcı da olabilir; ‘’Gergin bir ortam motivasyonu düşürdüğü gibi kimi zamanda okul fobisine neden olur’’

Her şeyden önce ödev kazanımları yani okulda öğrendiğimiz şeylerin evde pekiştirmemiz için ayrılan süredir. Eğer çocuğunuz bu konuda üstünde bir baskı hissetmez ve çalışmak isterse tabiî ki çok daha fazla verim alacaktır.  Eğer ödev yapıyor fakat öğrenme zorluğu çekiyorsa veya odaklanamıyorsa dikkat problemi olup olmadığını öğrenmek için öğretmenleriyle ve psikologla görüşmesinde fayda var.

Çocuk ödev yapması için neler yapabilirsiniz

  1. Günümüzde internetle birlikte öğrencilerin öğrenme ile ilgisi git gide azaldığı için bunu göz ardı etmemek gerek. Ona bilginin onun hayatında her zaman onu başrol yapacağınızı aşılamaya çalışın. Bu hem hayatının her döneminde daha bilgi öğrenme eğiliminde olmasını sağlayacaktır.
  2. Ödev yapması için zorlamaktan çok ona ödevleri yapınca ödüllendirin.
  3. Ödevleri birlikte yapın hem daha eğlenceli olur hem aranızda ilişki gelişir ayrıca çocuğunuzu daha çok tanıma imkanı sağlarsınız.
  4. Ödevleri eğlenceli yapması için sizde yardımcı olun. Baskı ile ödev yapması bir süreden sonra onun ödev yapmasını engeller. Çocuk artık baskıyı hissetmediğinde ödev yapmayacaktır. Fakat siz ödev yapmasını çocuğa sevdirirseniz çocuk ödevi severek yaptığı için her zaman yapacaktır.
avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
mustafa dağdelenmelike bayarözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

çocuklara ödevleri sevdirmeliyiz ki daha sonra ki hayatlarında ödevleri yapmaya devam etmeliler

melike bayar
Üye
melike bayar

çocuklara ödev yaptırma konusunda yazdığınız yazı çok güzel ve başarılı olmuş ayrıca işe yarar bilgiler.

özlem doruk
Üye
özlem doruk

Aslında çocuklara ödevlerini sevdirmenin en güzel yolunu herhalde anlatmışsınız teşekkür ederim