Cehalet mutluluk getirir.
29 Mar, 2018 13:29 tarihinde eklendi

Cehalet mutluluk getirir.

Cehalet mutluluk getirir.

Cehalet mutluluk getirir

Bu sözü her duyduğumda mükemmel bir söz olduğunu düşünüyorum. “Cehalet mutluluk getirir” gibi bir sözü söyleyen kişinin ne kadar haklı olduğunu söylemek az bile kalır. İnsanların en mutlusu cehalet sahibi olandır.

Bana göre bu söz neden söylenmiştir

Bana göre bu sözü söyleyen kişi hayatında bir çok ders çıkarmış biridir. Zaten sözün anlamını derinlemesine incelemek gerekir. Aşağıda bunu inceleyeceğim.

Cehalet mutluluk getirir ne demek?

Cehalet yani bilgisizlik aslında bir çoğumuz kendimizi bilgili zannederiz. Bazı kişiler her şeyi bildiğinide zanneder. Fakat diğer bir söz vardır ”Tek bildiğim şey hiç bir şey bilmediğim.” Burdan yola çıkarak aslında ikisini yan yana düşündüğümüzde bir çok çıkarsama yapabiliriz.

Daha doğrusu insanların en cahili bir çok konuyu bildiğini zanneden kişiler. Bu gerçek anlamda cehalettir. Yani herkes her şeyi bilemez. Eğer her şeyi bilecek kadar bilgimiz olsaydı ki imkansız bir şey iş bölümü olmazdı.

Örneğin psikoloji dalını inceleyelim. Psikoloji geniş bir alandır ve bunu bir kişi bilemez. Yüzeysel olarak herkes her bir şeyden bir şeyler öğrenebilir. Zaten psikoloji eğitiminde öğrettikleri aslında her şeyi yüzeyseldir. Daha sonra ise psikoloji kendi içinde bir çok bölüme ayrılır. Gelişim, toplumsal, kişisel, klinik, çocuk psikolojisi gibi daha örnekleri çoğaltabilirim. Yani kısaca anlatmaya çalıştığım şu cehaletin en büyüğü her şeyi bildiği için mutlu olandır.

Sorun aslında cehalet değil. Sorun kabullenmemekte.

Biz bireyler olarak çoğu şeyi kabullenemediğimiz gibi bazı bireyler hiç bir şeyi kabullenmez. Bu bireyler ise mutlu bireylerdir. Çünkü bu bireyler her şeyi bildiğini zanneden bireylerdir. Bu yüzden mutludurlar. Kabullenmeleri uzun zaman almayacaktır çünkü bu bireyler yanlış yapmaya meyilli kişilerdir. Anlatmaya çalıştığım durum tam olarak cehalettir.

Bu konu hakkında kendi bilgilerimi yazdım. Mavi dergiye yazıyı gönderiyorum. Eğer kabul edilip yayınlanırsa sevinirim. Ayrıca kabul edildikten sonra yazımı okuyan kişilere ek bir soru sormak isterim. Cevaplayan olursa ayrıca sevinirim.
Cehalet mutluluk getirir. Size göre bu ne ifade etmektedir?

avatar
  Abone ol  
Bildir