Çağrışımsal basamaklar dizisi
4 Mar, 2018 12:55 tarihinde eklendi

Çağrışımsal basamaklar dizisi

Çağrışımsal basamaklar dizisi

Çağrışımsal basamaklar dizisi

Yukarıda ki tabloda görüldüğü gibi, çağrışımsal basamaklar dizisi (associative hierarchy) olarak adlandırılan orta derecede bir örgütleme biçimini göstermektedir. Bu örgütleme biçiminde ağaçlar, birbirleriyle ilişkili, fakat ille de bir basamaklar dizisi meydana getirmeyen maddelerden oluşur. Neyse ki hiç kimse, bu tür basamaklar dizisi sunarak öğretim yapmaya kalkmaz; dolayısıyla bu yöntem, öğrenen için bir sorun yaratmaz. Bununla birlikte bu örgütleme, malzemenin bir düzenleniş biçimidir ve deneysel olarak incelenmiştir.

Çağrışımsal basamaklar dizisiyle ilgili deneyler kavramsal basamaklar dizisi konusundaki deneylere hayli benzemektedir (Bower ve diğ., 1969). Gruplardan birine, maddeler basamaklar dizisi halinde verilir; diğerlerine ise, aynı maddeler ağaca rastgele yerleştirilerek sunulur. Daha sonra iki grubun öğrenme hızı karşılaştırılır ve tahmin edeceğiniz gibi, basamaklar dizisi halindeki düzenlemeyle çalışan grup, “rastgele” gruptan daha çabuk öğrenir.

Görüldüğü gibi herhangi bir basamaklar dizisi, bir basamaklar dizisinin olmamasından daha iyidir. Fakat yine de, çağrışımsal basamaklar dizisiyle çalışan grup, kavramsal basamaklar dizisiyle çalışan benzer gruptan çok daha az başarılıdır. Şu halde kavramsal basamaklar dizisi, mümkün olan düzenleme türleri içinde en “örgün” ve en anlamlı olanıdır. Ayrıca, öğrenilmesi kesinlikle en kolay düzenleme çeşididir.

Basamaklar dizisi halinde düzenlenmiş kelime “ağaçları”. Üstte: “mineraller” için kavramsal basamaklar dizisi. Kavramsal basamaklar dizisi halinde düzenlenmiş kelimelerin öğrenilmesi en kolaydır. Altta: “peynir” için çağrışımsal basamaklar dizisi. Bu düzenlemeyi öğrenmek, kavramsal basamaklar dizisini öğrenmekten daha zordur, rastgele düzenlenmiş kelimelerden ise daha kolay öğrenilir. (Bower ve diğ.’den değiştirilerek alınmıştır, 1969.)

Öğrenme  malzemesi

avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
sahra karataşsaruhan kara Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sahra karataş
Üye
sahra karataş

Açıklayıcı ve uzun anlatımızdan dolayı teşekkür eder iyi günler dilerim

saruhan kara
Üye
saruhan kara

Yazınızda bu kadar detaylı anlattığınızdan dolayı teşekkür ederim